KadincaSayfa.Com

Cilt Bakımında Temel Kurallar

Cilt Bakımında Temel Kurallar

Cilt Bakımında Temel Kurallar

Piyasadaki kozmetik ürünlerin ve tekniklerin aşırı bolluğu bir uzmanın bile oryantasyonunu zorlamaktadır. Aşağıda cilt bakımında yararı tıbben saptanmış olan temel prensipleri ele alacağız.

1. Temizleme  jeli: Eğer cilt gözenekleri çok ince kirlerle tıkanmışsa en iyi bakım ürününün de yararı çok olmaz. Bu kir­leri yüzün sabunla yıkanmasıyla uzaklaştırmak olanaksızdır.

Çevre kirleri, cilt yağlanması, ter, ölü cilt hücreleri ve makyaj bu tür tıkanıklığın temel maddeleridir. Bu nedenle cilt her ak­şam pH’ı 5,5 olan, sabun içermeyen kaliteli bir temizleme jeli ile temizlenmeli ve ardı sıra alkol içermeyen tonik ürün uygulan­malıdır. Toniğin anti bakteriyal ve kanlanmayı iyileştirici etkisi vardır. Böylece daha sonra uygulanacak bakım ürünleri daha etkili olur. Cilt temizliği yapmadan kesinlikle yatmayınız.

2. Meyve asitleri: (alfa hidroksi asit=AHA) genellikle elma, narenciye, üzüm, papayadan elde edilir. Şeker kamışından elde edileni glikolik asit olarak tanımlanır. Sütteki laktik asit çok et­kin bir AHAttır. Kleopatramn yaptığı süt ile güzellik banyoları­nın sırrı budur. Örneğin üzümle uygulayabileceğiniz yüz mas­kesi içerdiği meyve asidi ve antioksidandan dolayı cilt yaşlan­masını yavaşlatır. Özellikle glikolik asit, elma ve üzüm asitleri karışımı içeren kokteyl çok etkin bir bileşimdir. Yüzde 10’luk, pH değeri 3,5 olan kokteyl en iyi sonuçları vermektedir. Akşam ya da sabahleyin iyi temizlenmiş kuru cilt üzerine uygulanır ve 15 dakika etki etmesi için beklenir. 15 dakikadan az etki süresi başarısızdır. Buradan da anlaşılacağı üzere AHA içeren şam­puan ya da duş jellerinden bir yarar beklenmemelidir. Bu süre sonunda ılık su ile yıkanır. AHA hücre yenilenmesini sağlar ve her türlü cilt tipi için etkindir. Kuru deri yumuşar, yağlı cilt normalleşir, akneli yüz temizlenir, mat ten rengi parlaklaşır, kı­rışıklıklar düzelir, yaşlılık lekeleri kaybolur. AHA yaşlı deriyi soyar ve yeniyi görünür yapar. Yani kimyasal peeling (soyma) etkisini gösterir. Aynı zamanda alt katlardaki yeni hücre ve kolajen oluşumunu uyarır. AHA güneşe duyarlılığı artırdığından bu ürünleri kullanırken güneşten korunmalıdır. AHA istenirse her gün uygulanabilir.

CİLT-BAKIMI

Bireyin, % 8-15’lik konsantrasyonlardaki AHA ile kendisi­nin her gün yapabileceği bu mini peeling dışında daha yüksek konsantrasyonlarda (% 20-60) AHA ile peeling doktorlar tara­fından, akne, egzema, ciltte kabuklaşma ve kepeklenmede, cilt lekelerinde tedavi amaçlı yoğun cilt bakımı olarak 5-10 seans uygulanmaktadır. Araştırmalar cilt soyma işlemine pek çok yeni madde kazandırdı. PHA (Poli hidroksi asit), pirüvik asit, mandelik asit, TCA (triklor asetik) asit de hekimler tarafından başarıyla kullanılmaktadır.

3. Proteinler

Hiyaluronik asit: Deri hücrelerinin yaptığı protein yapı­sında, deriye yoğun nem veren ara dolgu maddesidir. Yaşlanan ciltte yetersizleşir, deri gerginliğini ve esnekliğini kaybeder. Düşük molekül ağırlıklı Hiyaluronik asit içeren kremler deri­nin yeniden yapılanmasını sağlar.

Kolajen: Kolajen vücuda dayanıklılık veren protein mad­desidir. Kolajen lifleri ağı cildin, kemiklerin damar duvarları­nın bağ ve destek dokusunu oluşturur. Kolajen azalınca deri incelir, sarkar, kurur. Kemik kırılganlığı riski artar. 1 mm ka­lınlığındaki bir kolajen lifi 40 kilograma kadar ağırlık taşıyabi­lir ve ağırlığının 300 katı suyu tutar.

Yaşlanmayla birlikte kolajen yıkımı artar, yapımı ise tersi­ne azalır. Güneşin ultraviyole ışınları gerçek bir kolajen düş­manıdır. Nikotin, şeker, oksijen azlığı, bedensel aktivite azlığı, beslenme ve hormon bozukluğu gibi nedenler kolajen yıkımını çabuklaştırır.

Kolajen cildin güzelliği ve sağlığı için zorunludur. Kolajen içeren çok sayıda ürün var. Şu var ki kolajen molekülleri büyük olduğundan cildin içine giremez. Kalıcı bir cilt gençleştirme kolajenin cildin derin tabakalarına girmesiyle mümkündür. Bu da özel bir teknikle sağlanmaktadır. Kolajenin ön basamağı molekül ince iplikler haline getirilerek ve liposom denen çok küçük kapsüller içerisinde cildin derin tabakalarına sokulabil­mektedir. (Night collagen QMS).

Peptitler: Cildimizin elastikiyetini ve sıkılığını sağlayan, sarkmasını önleyen lifler (kolajen, elastin) protein yapısındadır. Kozmetik ürünlerde proteinleri kullanarak cilt yaşlanmasını önlemek amaçlanmaktadır. Ancak büyük moleküllü protein­lerin deri gözeneklerinden geçerek alt tabakalara ulaşması özel taşıyıcılarla olabilmekte ve ayrıntılı çalışmaları gerektirmek­tedir. Araştırmacılar küçük moleküllü proteinler (peptitler)’i kullanmaya yönelmişlerdir. Deriden emilimi artırmak için sentetik olarak küçük moleküllü (kısa amino asit zincirli) pro­tein molekülleri olan peptitler üretilmiştir.

Peptitler, kolajen ve diğer derialtı destek proteinlerinin (Hiyaluronik asit vb.) yapımını artırır. Yeni sentezlenmiş olan Argirelin adı verilen Peptit kas kasılmasını önleyerek cilt kırı­şıklıklarını gidermektedir.

BİTKİSEL PROTEİNLER‘de (soya, buğday vb.) deriden emilerek alt tabakalara ulaşabilmekte ve derinin destek doku­larının yapımını artırmaktadır.

4. Antioksidanlar: Vücudumuzda normal metabolik iş­lemler sırasında serbest radikaller denen zararlı moleküller oluşur. Bunlar nötralize edilmezlerse tüm hücrelerimize zarar verirler. En fazla zararı da kolajene verirler. Yaşlanmaya karşı savaşta serbest radikallerin zararını anti oksidanlarla (vitamin A, vitamin E, vitamin C ester, meyve asitleri, Tretinoin) önle­mek çok önemlidir. Tretinoin Vitamin A türevi olan “Vitamin A asit” dir.

Gençlerde deri hücreleri 28 günde bir alt katlardan üst kata çıkarak kepek olarak atılır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu sü­reç 50 güne kadar uzar. Tiretinoin (Vitamin A asit) bu süreci tekrar kısaltır. Hücre aktivitesini tetikler. Genç deriyi ön plana getirir. Cilde renk verir, yumuşatır ve kırışıklıkları azaltır. Üst dudaktaki kırışıklıklarda lazer başarısız kalır. Vitamin A asit’in 4 ile 6 ay uygulanmasıyla bu kırışıklıklar kaybolur. Vitamin A asit yağda eridiğinden hücre zarını geçerek hücre çekirdeğini tamir edebilir. Serbest radikalleri yok eder. Günde 1 kez uygu­lanır. Etkisini 3 ayda gösterir. Uzun yıllar kullanılabilir. Tretinoin güneşe duyarlılığı artırdığından güneşten korunmalıdır.

Koenzim Q 10

Hücrelerimizin normal fonksiyonlarını gerçekleştirmeleri için enerjiye gereksinimleri vardır. Q-10 bu enerji üretimi için temel kimyasaldır. Konzeim Q-10 güçlü bir antioksidandır. Çoğu cilt bakım ürününde kırışıklık önleyici/azaltıcı olarak kullanılmaktadır.

Alfa Lipoik Asit

Yaşlanan hücrenin metabolizması yavaş ve enerji üretimi azdır. Alfa lipoik asit hücre metabolizmasını, enerji üretimi­ni ve iyileşme kapasitesini artıran her hücrede var olan doğal güçlü bir anti oksidandır. Hem suda hem yağda çözünür oldu­ğundan genel bir antioksidandır. Sağlığımızı korumada eşsiz bir yeteneği vardır. Yaşlanan ciltteki yararı da büyüktür. % 1’lik alfa lipoik asit solüsyonunun günde 2 kez uygulanmasıyla göz altı torbalan azalmakta, cildin görünüşü ve sağlığı düzelmek­tedir.

DMAE (Dimetil amino etanol)

Ciltte sarkma, sıkılığın kaybolması, cildin yaşlanmasıyla ortaya çıkar. DMAE’nın alfa lipoik asit ve vitamin C esteri ile kombinasyonu ciltte kırışıklıkların giderilmesi ve sıkılığın ka­zanılması için çok yararlıdır. DMAE’nın bir toplantıya katılma­dan önce sadece bir kez bile uygulanması sıkı ve iyi bir görü­nüm sağlar. Yüz ve vücutta cilt sıkılığının kaybında; dudak çev­resindeki ince çizgilerde, daha dolgun görünmesi istenen ince dudaklarda DMAE başarılı sonuçlar vermektedir. DMAE’nın alfa lipoik asit ve vitamin C esteri ile kombinasyonu; ciltteki yaşlılık belirtileriyle savaşan güçlü bir silahtır. Amerika’da Te­levizyon programı sunucuları programa çıkmadan yarım saat önce DMAE ve vitamin C ester karışımını görünümlerinin iyi

olması için uygulamaktadırlar.

5. Ciltle özdeş bakım ürünleri: Bu ürünler esas itibariyle deriyle aynıdır. Kimyasal yapılarıyla derinin bileşenlerine ben­zerler. Bu bakımdan cilt tarafından yabancı kabul edilmezler. Ürün satın alırken bu maddelerin ürün içeriğinde bulunma­sına önem vermelidir. Örneğin aşağıdaki ürünler ciltle özdeş bakım ürünlerindendir.

•  NMF (Natura! Moisturizing Factor): Doğal nemlendiriciler için kullanılan genel rumuzdur. Cilde yumuşaklık verirler.

•   Üre: Harika bir nemlilik sağlar. Kuru havada cildin kuru­masını önler.

•   Ceramid: Derinin su metabolizmasını ayarlar ve sıvı tutma­sını iyileştirir. Lipid ailesindendir.

•  Lipidler: Lesitin, squalen, fosfolipid, kolesterol, trigliserid ve ceramid deride bulunan lipedlerdir. Cilde yumuşaklık ve sağlık verirler.

•  Hiyaluronik asid: Kırışıklıklara karşı doğal koruyucudur.

•  Sericin: Doğal ipek oluşumunda meydana gelen bir prote­indir. Cilde ipeksi bir yumuşaklık verir.

•  Süs (Skin identical lipit structure): Çoğu zaman krem ve losyonların etkin maddeleri gliserin-su emilsiyonu içinde bulunur. Ayrıca ek olarak stabilizatörler ve emilgatörler eklenir. Tüm bu maddeler cildi tahriş eder ve etkin mad­denin emilimini güçleştirir. Oysa cilde özdeş Sils bazlı ürünlerde cilt yabancılık çekmediği bu maddeleri severek içine alır. Üç ay sabah akşam SİLS bazlı bir bakım ürünü­nün uygulanmasından sonraki sonuçlar hayret vericidir. Ne yazık ki bu tür ürünler yapımları zahmetli olduğun­dan oldukça pahalıdır.

6. Hormonlar: Yaşlanmayla birlikte azalan hormonlar yaşlanmada ana rolü oynarlar. Damarlar, kalp, beyin, böbrek, akciğer, kısacası tüm organlar yaşlanırlar. Ciltte bu yaşlanma özellikle çarpıcıdır. Çünkü derinin kolajen lifleri yoğunluğu östrojen ve progesteron hormonlarına bağlıdır. Ayrıca deri hücrelerinin bölünme hızı östrojen azlığında yavaşlar. Östro­jen düzeyi yüksekse hücre yenilenmesi hızlıdır. Progesteron hormonu kolajeni yıkan biyokimyasal mekanizmaları durdu­rur. Yüzdeki cilt yaşlanması östrojen ve progesteron cilt krem­leri ile etkin bir şekilde önlenir. Ancak östrojenin lokal ya da sistemik kullanımından sonra aşırı güneş ışınlarından kaçın­malıdır. Aksi halde pek çok gebede görüldüğü gibi kahverengi lekeler ortaya çıkar. Progesteron un Jojobayağı ya da Bioternity (soya emülsiyonu) içinde sorunlu cilt bölgelerinde (üst dudak ve gözün dış yan kısımlarındaki kırışıklıklarda) uygulanması yüz güldürücü sonuçlar verir. Yaşlanmada etkin olan hormon­ların başında östrojen, testosteron, DHEA, melatonin, büyüme hormonu gelir. Hormon yerine koyma tedavisi uzman hekim­lerce yapılır. Meyve asitleri (AHA) ile birlikte hormon uygu­lanması derinin yenilenmesi için çok etkin bir kombinasyon oluşturur. Soya yüz kremi de içerdiği bitkisel östrojenden dola­yı çok yararlıdır. (Millenium Energist Elizabeth Arden).

Cilt Bakımında Temel Kurallar

7. Oksijen: Cilt en büyük organ olarak oksijeni fazla har­car. Eğer oksijen yetersizse cilt bozulur. Yaşlanmayla dolaşım yetersizliğine bağlı olarak ciltte de problemler başlar. Cilt oksi­jeni sadece dolaşımla almaz. Gereksinimi olan oksijen yüzde 25’ini kendisi doğrudan havadan sağlar. Ancak genç bir cildin bu yeteneği yaşlandıkça azalır.

Uyku yetersizliği, tüm gün oturarak çalışma, temiz havada, açık yerlerde az bulunma, yetersiz spor, çevre kirliliği, stres cil­din oksijen almasını azaltır.

Bu olumsuz koşulları iyileştirici önlemler insan sağlığı için ve cilt sağlığı için gereklidir. Önlemlerin yeterli alınamadığı durumlarda özel gereçlerle oksijen tedavisi cildi gençleştirici harika bir yöntemdir. Başlangıçta haftada bir kez, daha sonra ayda bir kez uygulanır. Film yıldızları Önemli toplantılara katıl­madan önce oksijen tedavisiyle yüzlerini gerdirmektedirler.

8. Lenf drenaj masajı: tüm vücut ve yüzde ince kanalizas­yon ağı (lenfatik sistem) vardır. Lenf (doku sıvısı) metabolizma atıklarının bakterilerin ve yabancı maddelerin vücuttan atıl­masını sağlar. Cilt genç ve canlı ise lenf dolaşımı iyidir. Yaş­lanmayla lenf damarları da daralır ya da tıkanabilir, lenf akımı bozulur. Böylece zararlı maddelerin atılması yetersiz olur, cilt sağlığı da bozulur. Lenf dranaj masajı etkin bir güzellik masa­jıdır. Yüze ve boyuna krem kullanmaksızın, yukarıdan aşağıya doğru sıvazlayarak yapılır. Böylece toplanmış olan sıvının akı­şı ve zararlı maddelerin atılması sağlanır. Başlangıçta haftada bir kez, daha sonra ayda bir kez uygulanmakla cilt gençleşir ve elastikiyet kazanır.

9. Kozmetik Uygulamalar

Bireyin kendisinin kullanacağı cilt bakım ürünleri dışında hekimlerin yaptığı, yüze canlılık ve genç görünüm veren aşağı­daki uygulamalar var.

enjeksiyonu alın, kaşlar arası, göz kenarı, üst du­dak, boyun çizgilerinin giderilmesinde kullanılan etkin ve gü­venli bir tedavidir.

DOLGU maddesi enjeksiyonları yüzdeki derin çizgi ve çu­kurların kaybedilmesinde, dudak büyütme ve şekillendirilme­sinde ve boyun bölgesi kırışıklıklarında uygulanmaktadır.

MEZOLİFTİNG enjeksiyon yoluyla vitaminler, mineral­ler, antioksidanlar, aminoasitlerin ve hiyaluronik asit gibi dol­gu maddeleri karışımının derinin alt tabakalarına verilmesidir. Cilt yüzeyine uygulanan kremler daha çok cildin üst tabakası­na etki eder. Oysa cilde canlılık veren temel tabaka alt deridir.

Mezolifting ile bu tabakayı onarmak cilde canlı ve genç bir gö­rünüm kazandırır.

ÖZET: Cilt bakımı konusundaki yukarıdaki temel bilgi bi­reyin kendi cilt bakım ürünlerini bilinçli olarak seçmesini sağ­layacaktır. Cilde yararlı bir ürün, bilimsel olarak yararı kanıt­lanmış olan yukarıdaki maddeleri içermelidir. Bu maddelerin bir çoğunu bir arada içeren ürünler uygulama kolaylığı sağ­larlar. (Reviva Peptides & More anti-Wrinkle Cream, Alpha-Derma CE vb.) Böylece kişi bir temizlik jeli ve bir bakım ürünü olmak üzere iki ürünle yetinir. Ayrıca hassas göz çevresi için özel ürünler kullanılabilir. (Reviva Firming Eye Serum vb.)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.