KadincaSayfa.Com

Deride Renk Açılması

Deride Renk Açılması

Deride Renk Açılması

Deride renk açılması nedir?

Deride renk açılması, derinin renk tonunun mevcut olan tonunun, açılması şeklinde daha da beyazlaması şeklinde olarak algılayabiliriz. Tabi ki bu ton farklığı olabilir, bazen tek ton açılabilir deri. Yani bu kişinin normal rengi olabilir bir de yanında acılan renk. Bazen de üç ton, dört ton açılma şeklinde de olabilir. Ama bunlar nadir görülen durumlardır, renk tonu açıldığı zaman bazen bu tam olarak beyazlık olarak görülmeye bilir. Bazen de tam beyazlık olarak tabir ettiğimiz özellikle süt beyazı veya tebeşir beyazı dediğimiz beyazlık şeklinde görülür bu vitiligo hastalığıdır.

Deride renk açılması neden olur?

Her insanda sabit melanosit hücresi bulunur, bu hücre yapısı acık derili insanda da bulunur, koyu renk derili insanda da bulunur. Fakat melanin pigmentinin üretimi kişiden kişiye göre değişebilir, bu aşamada melanositlerde bir tahribat var mı ona bakmak gerekir. Çünkü kişiden kişiye değişim göstermektedir.
Vitiligo denen hastalık yaşayan kişilerde melanositlere karşı antikorla gelişmekte ve melanositlerde azalma söz konusu olmaktadır. Ama bazı durumlarda melanosit kaybı değil de melanin pigmentinin üretimi ile ilgili problem olabilir. Bu genellikle kalıtsal bir rahatsızlığı işaret eder. İleri dönemlerde melanositlere olan baskı (güneş, mantar) ile birlikte hücrelerde baskılanma söz konusu olur.

Deride renk açılması nasıl tedavi edilir?

En sık görülen neden, vitiligo hastalığıdır, vitiligo hastalığında da bazen tıbbi müdahale gerekecektir. Burada en önemli faktör güneşten korunmak , çünkü güneşten korunma olmadığı zaman vitiligo hastalığı güneş gördükçe daha da çoğalacaktır. Onun için mutlaka güneşten korunma gerekecektir, ne tür tedaviler yapılabilir? Bazı tropikal kremler kullanılabilir, örneğin kortizon bazlı kremler bunları belli sürelerle aylarca rahatlıkla kullanılabilir. Bu tedaviye yanıt vermeyen kişilerde foto terapi denilen uygulamalar yapılabilir. Son dönemlerde ilaçsız daha yan etkisi az olan tedaviler tercih edilmektedir. Ancak her renk acılması vitiligoya neden olmayabilir, yapılan bir dizi tekkiklerle bu anlaşılabilir. Bazı renk açılmaları, hafif mantar enfeksiyonlarından da kaynaklanmaktadır.

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.