KadincaSayfa.Com

El ve yüz bakım yöntemleri

El ve yüz bakım yöntemleri

Ellerinizi Yıpratmayın

Vücudunuzda yaslanma belirtilerini en fazla gösteren bölgeleriniz elleriniz ve yüzünüzdür. Çünkü dış etkenlere en çok maruz kalan elleriniz ve yüzünüzdür. Yasınız çok genç olmasına rağmen el bakımınıza özen göstermezseniz, elleriniz çok çabuk buruşur, kırışır, lekelenir ve doğal olarak da bu durum sizi yaslı görünmeye iter.

Elleriniz yıpranmadan önleminizi alın

Gün içersinde en çok kullandığınız ve bu yüzden en çok yıpranan organınız ellerinizdir. Bu sebeple ellerinize özen göstermek, genç görünmeniz açısından son derece önemli. Ne kadar makyaj yaparsanız yapın, ne kadar güzel giyinirseniz giyinin, saçlarınızı özenle ne kadar sık modeller yaptırırsanız yaptırın, eğer ellerinizin lekeli, buruşmuş, kırışmış ise yaslılık belirtisi ortaya çıkmış demektir. Gün içersinde kullandığınız deterjanlar, temizlik maddeleri, kötü hava şartları ellerinizin yaslanmasına sebep olur. Yaz mevsiminde dışarı çıkarken ellerinize güneş koruyucu kremler sürmelisiniz, bunun yanında kıs mevsiminde dışarı çıkarken, ellerinize mutlaka nemlendirici krem sürmeli ve mutlaka eldiven kullanmalısınız. Ev isleri yaparken mutlaka pamuklu eldivenler, su ile uzun sürecek isler yapacak olursan mutlaka lastik eldivenler giyin. Zira elleriniz en çok kıs mevsiminde zarar görü. El çatlakları, el lekeleri, el kırışmaları sorunlarınız olmasını istemiyorsanız günlük el bakımınızı özen gösterin.

El bakımı için küçük tüyolar

Ellerinizi her yıkadığınızda veya her ıslandığında mutlaka yumuşak bir havlu ile kurulayın.
Gün içersinde bir kaç defa nemlendirici el kremi sürün
Ellerinizin temizliği için kullanacağınız sabunların ardından mutlaka bol su ile durulayın
Ellerinizin üzerinde bulunan ölü hücreleri temizlemek için, çok sert olmayan bir ponza tası kullanabilirsiniz
Haftada bir kez ellerinizi zeytin yağ ile 10 dakika boyunca masaj yaparak ovun. Yapacağınız el masajı, parmak uçlarınızdan başlayıp, parmak diplerinize doğru ovun ve avuç ortasına masaj yapmayı unutmayın. Yine haftada bir gün gül kokulu vazelinle ellerinizi iyice ovun ve pamuklu eldiven giyerek uyuyun. Ertesi sabah ellerinizdeki değişime inanamayacaksınız. Pamuk gibi ellerinizi görünce el bakımının ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Bunun yanında ellerinizin üstü hava koşullarından olumsuz etkilenip renk değişimine uğrarsa, limonlu su ile ellerinizin üzerini ovmanız ve ardından nemlendirici krem sürmeniz ellerinizin rengini düzenler.

El-Bakimi
Özel bakım gerektiren durumlar

1. Esmer lekeler: Eller üzerinde beliren kahverengi lekeler yaslılık lekeleri denir. Eller üzerindeki yaslılık belirtisi olan bu kahverengi lekeleri önlemek aslında oldukça kolay. Eldeki kahverengi lekeler için filtreli güneş ilacı kullanabilirsiniz.
Bunun yanında yine yaslanmaya bağlı olarak ellerin üzerinde bazı benekler oluşur. El üzerinde çıkan benekleri yok etmek içinde pigmen renklerini açacak bir krem kullanmanız son derece faydalı olacaktır. Ellerin üzerinde beliren lekeler tamamen yok olana kadar, suda çıkmayan fondötenler kullanarak, lekeleri kapatabilirsiniz. Suda çıkmayan fondötenlerle elleriniz üzerindeki damarlarlıda kapatabilirsiniz.

2. Soğuk kabarcıkları: Bazen parmaklarınızı yeteri kadar hareket ettirmezseniz, soğuk ve nemden ellerinizi korumazsanız, ellerinizde soğuk kabarcıklar oluşabilir. Bunu önlemek için el egzersizleri yaparak, ellerinizin kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

3. Sert deri ve çatlaklar:

Elleriniz soğuk havaya çok fazla maruz kaldığında elinizin derisi sertleşmeye ve çatlamaya baslar. Bu el çatlakları zamanla gri bir renk almaya baslar. Bunun için önce ellerinizi limonlu suyla iyice ovun ardından ılık su ile yıkayın. Zeytin yağ ile masaj yapın ve 10 dakika sonra bol sabunlu su ile tekrar yıkayıp bol nemlendirici sürün. Böylece elinizin derisi yumuşayacak ve çatlarlar onarılmaya başlayacaktır.

el-bakım-kremleri

El ve parmak egzersizleri

Ellerinizin yaslanmaması, yıpranmaması, derinin kalınlaşmaması için gün içinde çeşitli el egzersizleri yaparak, el bakımı için çok faydalı uygulamalar yapabilirsiniz.
1. Yumruk açma: Gün içinde ellerinizi 10 defa sıkıca yumruk yapıp sonra gerdirebildiğiniz kadar gerdirerek parmaklarınızı açın.

2. Parmak ayırma: ellerinizi masanın üzerine koyun ve parmaklarınızı bir birinden ayırabildiğiniz ayırın. İyice gerdiğiniz ve birbirinden ayırdığınız parmaklarınızı 3 kadar sayıp tekrar birleştirin. Bu el egzersizini günde 10 defa tekrarlayın

El Bakımı İçin Yağlı Gece Kremi

Evinizde kendiniz el bakımı için bitkisel el bakım kremleri, bitkisel el bakım maskeleri yapmak isterseniz, bir kaç önerimizi olacak.

Ufak bir cezvenin içine bir yemek kasığı balı koyun ve ısıtın. Ardından ocaktan alın ve içine 2 yemek kasığı susam yağı, 1 yemek kasığı badem yağı, 1 yemek kasığı gliserin ekleyin ve karıştırıp cam bir kavanozun içine koyup ağzını kapatın. Gece yatmadan önce ellerinize bu maskeyi sürüp, pamuklu bir eldiven giyin ve yatın. Sabah uyandığınızda ellerinizi ılık su ile yıkayın. Göreceksiniz yumuşacık, pamuk gibi elleriniz olacak.

1 litre suyun içine, 1 avuç dolusu ısırgan otu koyun ve kaynamaya başlayın. Kaynadıktan sonra ılımaya bırakın ve ılıdıktan sonra ellerinizi bu ılık su ile iyice yıkayın.
Bir tane salatalığın kabuklarını soyun ve bu kabuklarla ellerinizi ovun.
Bir kabın içine tatlı badem yağı dökün ve içine 1 tatlı kasığı kakao yağını ilave edin ve ocağa koyup karıştırarak ısıtın. Isınınca ocaktan alın ve ılımasını bekleyip ellerinizin üzerine masaj yaparak sürün.

yüz bakımı

Yüz bakım

Yüzünüzde, aynı elleriniz gibi dış etkenlere çok fazla maruz kaldığı için, çok çabuk yıpranır ve bu durumda sizi hızla yaşlanmaya götürür. Bu sebeple yüz bakımınıza özen göstermeniz, yüz kırışıklıklarını, yüz çatlaklarını, yüz lekelerini onarmanız genç ve sağlıklı bir yüze sahip olmanız açısından son derece önemlidir. Haftada bir gün yapacağınız cilt bakımı, genç bir yüze sahip olmak için yeterlidir.

Yüzünüze bakım yaparken, ilk önce ılık su ile yıkayın. Ardından temizleme kremi ile cildinizi yumuşatın.5 dakika bekleyin ve ardından pamukla silin ve cildinize uygun bir nemlendirici sürün.
Günde bir defa yüzünüzü ılık su ile yıkayıp kesme seker ile peeling yapın
Aktarlardan çok ucuz fiyata satın alabileceğiniz kil maskesini haftada sadece 2 gün uygulamanız yüzünüzdeki siyah noktaların yok olmasını sağlar
Her gece yatmadan önce yüzünüzü nemlendirici bir kremle silin ve öyle yatın
Yüz maskesi kullanmadan önce yüzünüze buhar banyosu yaptırın ve ardından yüz maskesini sürün
Her gece yatmadan önce öz çevresindeki kırışıklıkları yok etmek için, göz çevrenize çok az yağlı bir nemlendirici ile dışarıdan içeri doğru dairesel hareketlerle masaj yapın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.