KadincaSayfa.Com

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiğine değinmeden önce hepimiz için son derece önemli bir işlevi olan kulak organına biraz değinelim.

Kulak, dış sesleri algılamamıza yarayan işitme organımızdır. Çevre ile iletişim kurmamamızda önemli bir yere sahip olan kulak sırasıyla iç kulak, orta kulak ve dış kulak olarak 3 temel bölüme ayrılır.

Kulak kepçesi ise, dış kulağın oluşumunu sağlayan ve dış sesleri toplayıp orta kulağa ileten bölümdür. Ortak kulak, kendisine teslim edilen bütün sesleri alır ve iç kulağa taşır. İç kulakta orta kulak tarafından iletilmiş olan bu sesleri toplar ve sinirlerin iletebileceği sinyallere dönüştürerek beyne aktarır. İşte bütün bu muhteşem düzen sayesinde sesleri rahatlıkla algılayabiliriz.

Aslına bakarsanız kulak kepçesi işitme açısından çok önemli bir pozisyona sahip değildir. Yalnızca dış seslerin geliş açısını algılamamızı sağlar.

Fonksiyonları bakımından hayatımızda önemli bir yere sahip olan işitme organımız kulak, estetik bakımından da son derece önemli bir yere sahiptir.

kepçe-kulak-214x300

Kulaklarda görülebilen birtakım deformiteler insanı biyolojik olarak rahatsız etmese de ruhsal olarak rahatsız edebilir. Örneğin, gelişmemiş olan kulak şekli veya simetrisi bozuk olan kulak şekli gibi. Bu tür kulak deformitelerinde en çok şikâyet halk dilinde kepçe kulak denilen asıl adı yelken kulak olarak tabir edilen kulak deformitesidir.

Kulağınızın kepçe kulak görünümünde olmasının asıl sebebi, kulağınızın başınız ile arasında olması gereken açının normalin biraz daha üstünde olmasıdır. Buda kulaklarınızın daha açık durmasına sebep olur.

Kepçe kulak olmanızın bir sürü geçersiz sebeplerini küçüklüğünüzden bu yana duymuş olmalısınız. Bunlara örnek verecek olursak, bebekken yastığınıza kulağınızı kıvırıp üstüne yatmanız, anne karnında iken yanlış duruşta olmanız gibi son derece saçma ve yanlış bililer duymuşsunuzdur. Bunlar tamamen yanılgı olup kulağın kepçe kulak görünümünde olmasının tek sebebi kulağın baş ile gösterdiği açı genişliğidir. Bu açı genişliği estetik ameliyatlarla daraltılarak son derece başarılı kepçe kulak ameliyatları yapılmaktadır.

Bunun yanında kulağın estetik açıdan kötü görünmesini sağlayan bir diğer olguda, kulak kepçesindeki kıkırdak kıvrımlarının çok belirgin iken kulak kepçesinin için kıvrımsız olmasıdır.

Kepçe Kulak Tedavisi Ne Zaman Yapılır? 

Kulak gelişimini doğuştan itibaren başlatır ve genelde 6 yaşına geldiğinde tamamlar. Ülkemizde ilköğretim yaşının 7 olduğunu düşünürsek ve 7 yaşındaki bir çocuğun kepçe kulaklarla okula başladığını ve çocukluk çağında yaşanan her şeyin kişinin karakterinin gelişiminde önemli rol oynadığını da aklımızdan çıkarmazsak, çocuk için kepçe kulakları yüzünden arkadaşlarının alay konusu olması son derece kaygı verici bir durumdur.

Bu nedenle eğer çocuğunuz kepçe kulak sorunu yaşıyorsa, ilköğretime başlamadan kepçe kulak ameliyat yaptırmanız son derece doğru bir karar olacaktır. Genel sağlık açısından kepçe kulaklar çocuğunuza hiçbir zarar vermeyecek olsa da ruh sağlığı ve psikolojisi açısından kepçe kulak sorunu çocuğunuzu dışarıdan gelebilecek alaycı tepkiler yüzünden hırpalayabilir.

Ancak artık bir yetişkin iseniz ve hala kepçe kulak sorunu yaşıyorsanız, geç kalmış sayılmazsınız, çünkü kepçe kulak ameliyatı yetişkinlerde de son derece başarılı sonuçlar veriyor.

Kepçe kulak ameliyatında ne tür anestezi uygulanır?

Kepçe kulak ameliyatı diğer adıyla otoplasti ameliyatı, yetişkinlerde genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Çocuklar için genel anestezi yöntemini seçer. Aslında çocuklarda da yetişkinlerde de, lokal anestezi ile kepçe kulak estetiği yapılabilir ancak çocuğun estetik sırasında ani hareketler yapması yada durumdan rahatsız olması riski sebebiyle genel anestezi tercih edilir.

Kepçe kulak ameliyatında iz kalır mı?

Estetik kepçe kulak ameliyatı, kulak kepçesinin arka kısmından yapılmaktadır ve kendiliğinden eriyen dikişler atılarak sonradan siz dikiş aldırma zahmeti de yaşatmaz. Bu nedenle ameliyat sonrası görüleşebilecek bir ameliyat izi yoktur. Yani estetik ameliyat iziniz kulağınızın arkasında kalan çok ufak bir çizgi halindedir buda kimsenin dikkatini çekmez.

blank

Kepçe kulak ameliyatı ne kadar sürer?

 

Estetik kepçe kulak ameliyatı, yüz güldürecek kadar kısa bir sürede bitmektedir. Kepçe kulak sorunu eğer tek kulağınızda ise tek kulak 15 dakika kadar sürmektedir şayet iki kulağınızda da kepçe kulak görünümü varsa en fazla 30 dakikada estetik ameliyatınız bitmiş demektir.

Kepçe kulak ameliyatından sonra ağrı oluyor mu?

Kepçe kulak estetik ameliyatını şayet lokal anestezi altında yaptırmış iseniz, estetik ameliyatınız biter bitmez evinize gidebilirsiniz. Ve lokal anestezinin etkisi ortalama 4 saatte geçecektir. 4 saat sonra hafif ağrılar hissetmeye başlarsınız. Ancak doktorunuz zaten size olması muhtemelen ağrılar için belli ağrı kesiciler vermiş olacaktır, siz bu ağrı kesicileri içtiğiniz ağrı hissetmemeye başlıyorsunuz.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında neler yaşanıyor?

Kepçe kulak ameliyatınızdan sonra, doktorunuz kulaklarınızı bandajla sarıyor. Bu bandajlar 3 gün kulaklarınızda kalıyor. Bu üç gün boyunca kulaklarınızı sudan korumak için banyoya girmiyorsunuz.

Ameliyat sonrası az da olsa kulaklarınızda şişlik ve morluklar oluyor. ancak 1 hafta içinde bu morluklar geçiyor.

Kepçe kulak ameliyatınızdan sonraki ilk 3 ay ameliyatın başarıya ulaşması için hayati önem taşıyor. Bu 3 ay kesinlikle hafif bile olsa darbelerden, kıvrılmasını sebep olan hareketlerden, çekilmesini sağlayacak küpe veya başka bir takıdan veya münasebetsiz kulak çeken arkadaş şakalarından kesinlikle kulaklarınızı korumalısınız. Zira bu tür davranışlar kulak kıkırdaklarına attırdığınız dikişlerin kopmasına sebep olur ve kulaklarınıza yaptırdığınız estetik ameliyat tamamen başarısız ve kulağınız eski kepçe kulak görünümüne geri döner. İlk 3 ay bittikten sonra tehlike geçmiş olarak düşünebilirisniz. Zira 3 ay sonra iç dikişler kaynar ve herhangi bir darbe, kıvrılma, çekme durumlarında dikişlerin kopması gibi bir risk kalmaz.

İple Kepçe Kulak Estetiği

 

Kepçe kulak estetik ameliyatına yeni bir alternatif olan iple kepçe kulak estetik ameliyatı daha basit bir uygulama olduğu için birçok kişi tarafından daha çok tercih edilir. Ancak iple kepçe kulak estetiğinin, zamanla iplerin esneme yapması gibi bir riski ve bu risk sonucunda da kulak simetrisinin yine bozuk görünmesi söz konusudur.

Kulak Estetiği Fiyatları

 

Kepçe kulak estetik ameliyatının fiyatları birçok sebepten dolayı farklılıklar gösterebilir. Bulunduğunuz şehre göre, yaptıracağınız hastaneye göre, uygulatmak istediğini anestezi yöntemine göre değişen fiyat listeleri ile karşılaşabilirsiniz.

Lakin 1000 dolar ile 2000 dolar arasında bir fiyat listesi kepçe kulak ameliyatları için alışılmış bir fiyat listesidir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.