KadincaSayfa.Com

Çene Estetiği

Çene Estetiği

Profil görünümde, çene yapısının küçük veya büyük olması ileride, geride olması yüz estetiğinin görüntüsünü olumsuz etkiler. Yüzü oluşturan yapılar arasında en sık estetik cerraha baş vuran şekil bozuklukları kuş yüzü adı ile bilinen yapısal bozukluklardır.Yüzün görünümü etkileyen önemli bir etkendir çene yapısında ki yapısal bozukluklar, yüzün alt kısmının 1/3 lik kısmını oluşturan dudak ve çene yüz görünümünü çok önemlidir.

ÇENE ESTETİĞİ

Kişide Alt veya üst çenenin uzun olması genelde 14-15 yaşlarında belirginleşir ve kişinin yaşı 18-19 olduğu zaman tam şeklini alır. Genelde kendini gösterişi kişinin dişlerini üst üste basamaması veya alt çenenin süt çeneye göre daha önde veya daha arkaya doğru şekil alması ile kendini gösterir. Bu tip kişilere 14-15 yaşarında iken ortodonti tedavisi gerekmektedir. Kişide 18 yaşına gelmiş olmasına rağmen çenedeki şekil bozukluğu hala devam ediyorsa çene estetik ameliyatı ile düzeltilmesi gerekir.

Estetik çene ameliyatı genel anestezi ile yapılır ve ortalama 2 saat sürer.

Estetik çene ameliyatı öncesi dişlere aparey takılması gerekebilir ve bu aparey ameliyat sonrasında bu aparey ile dişlerin bir süre kapatılması gerekebilir.

Ortognatik cerrahi tam olarak nedir?

Diş dizilimlerindeki bozukluk sebebiyle ısırma ve çiğneme sorunu olan kişilerin, çenelerine bu bozukluğu gidermek için yapılan estetik müdahaledir.

Çene-Estetiği hakkında

 

Diş dizilimindeki bozukluk nedeniyle ameliyat şart mıdır?

Hayır. Zira diş dizilimi bozuk olan birçok kişi vardır ve çoğu da diş teli kullanarak bu sorunu çözme yoluna gider. Ancak bazı durumlarda sorun diş teli ile düzeltilemeyecek kadar büyük olabilir bu durumlarda çene estetik ameliyatı gerekebilir.

Çeneye yönelik ne gibi ameliyatlar yapılabilir?

Kişideki çene şekil bozukluğuna göre çene ileri alınabilir, geri alınabilir, çene yüksekliği artırılabilir, azaltılabilir, sağa veya sola doğru kaydırılabilir.

Ameliyat öncesi nelere dikkat etmeliyiz?

Muayene esnasında beklenti ve kaygılarınızı doktorunuza belirtiniz. Genel sağlığınız hakkında sorulan sorulara, detaylı bilgi vermelisiniz. Geçirdiğiniz hastalıklar, ve hala kullandığınız ilaçları söylemelisiniz.
Estetik çene ameliyatı nasıl yapılır?

Çene ameliyatında üst veya alt çene kemiği müsait noktalardan kırılır. Dişlerin olması gereken ideal yerlerine göre ortodonti uzmanı tarafından hazırlanmış olan bir kalıpla dişlere ve çeneye yeni şekli sabitlenir ve sabitlenmiş bu şekli korumak için, kemik en uygun yerlerden plak ve vidalarla tespit edilir.

Ameliyat sonrası dönem nasıl geçer?

Estetik çene ameliyatından sonra, çene yeni şeklini alana kadar alt ve üst dişler birbirine tutturulur. Bu süreç zarfında kişi sıvı gıdalar ile beslenir. Ağız içine atılan dikişler kendiliğinden eridiği için dikiş aldırma derdiniz olmaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.