KadincaSayfa.Com

Yaşınıza Göre Cilt Bakım Önerileri

Yaşınıza Göre Cilt Bakım Önerileri

Cilt bakımı, erken yaşlanmayı önlemek, kırışıklıkları, çizgileri olabildiğince geciktirmek için son derece önemli. Yaşınıza göre daha genç ve daha güzel bir kadın görüntüsü vermek istiyorsanız, 20 li yaşlardan itibaren cilt bakımınıza özen göstermeye başlamalısınız. Cilt bakımınız için kullanacağınız peeling, cilt maskeleri, cilt temizleme ürünleri, cilt temizleme sütleri, cilt nemlendiricileri gibi cilt bakım ürünlerinin yanında, stresten, kirli havadan, güneşin zararlı ışınlarından, soğuk havanın cildi kurutucu, çatlatıcı etkisinden korumalısınız.

yaşınıza göre, cilt bakım önerileri

20 li Yaşlarda Cilt Bakımı

20 li yaşlar, cildin en güçlü, en taze, en canlı olduğu dönemdir. 20 li yaşlarda cildinizde oluşabilecek tek sorun sivilce veya akne oluşumdur. Onun dışından aslında cilt son derece sağlıklı, canlıdır. 20 li yaşlarda cilt kırışıklığı, cilt çizgileri, cilt sarkmaları gibi sorunlar yaşanmamaktadır. 20 li yaşlarda hormonların etkisi ile zaman zaman sivilceler, akneler çıkar ancak kısa sürede kendiliğinden geçer. Bu dönemde kesinlikle sivilceleri sıkmamalısınız. Zira sivilce sıkmak size kalıcı sivilce izleri olarak geri dönebilir. 20 li yaşlarda, ölü hücreler yerini yeni canlı hücrelere bırakır. Cilt dokuları bu yaşlarda oldukça sağlamdır. Cilt kendi kendini desteksiz yenileyebilme imkânına sahiptir. 20 li yaşlarda cildinize göstereceğiniz özen, ileriki yaşlarda size yatırım olarak geri dönecektir. Bu sebeple 20 li yaşlarda cilt bakımınıza ne kadar özen gösterirseniz ileriki yaşlarda cilt kırışması, gözaltı torbaları, cilt çizgileri gibi sorunlardan o kadar uzak kalırsınız. 20 li yaşlarda yapacağınız cilt bakımı, cilt tipinize uygun nemlendiricileri kullanmak, gece yatmadan önce cilt temizliğinizi yapmak, sivilcelerinizi sıkmamak, güneşe güneş koruyucu sürmeden çıkmamak, yeterlidir.

yaş ve bakım önerileri

 

30 lu Yaşlarda Cilt Bakımı

30 lu yaşlara geldiğinizde cildinize en çok özen göstermeniz zamana geldiniz demektir. 30 lu yaşlarda fark edeceğiniz ilk şey, 20 li yaşlarda cildinize yaptığınız yatırımın karşılığını almaya başlayacağınızdır. 30 lu yaşlarda en çok önem vermeniz gereken göz çevrenizdir. Zira yaşlanma izleri ilk önce göz çevresinden başlar. Kazayağı diye de tabir edilen göz kenarlarında çizgiler özellikle kadın gülümsediğinde netleşir. Bazı kadınlarda ise 30 lu yaşlara girdiğinde yüzünde hiçbir mimik yapmasa bile göz kenarlarında kazayağı kısımlarında çizgiler görülmektedir. Bu göz kenarı çizgileri henüz oluşma aşamasında ise hemen önleminizi alın ki 40 lı yaşlara kırışmış, çizgilerle dolu bir cilt ile girmeyin. 30 lu yaşlarda başlayan göz kenarları çizgilerini ertelemek veya var olan çizgileri belirsizleştirmek için cilt tipinize ve 30 lu yaşlara göre özel üretilmiş olan göz çevresi bakım kremleri, göz çevresi bakım ürünlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Özellikle gece uyumanda önce cilt temizliğinizi yapmalı ve mutlaka göz çevrenize gece göz kremi sürmelisiniz. Bunun yanında artık cildiniz eskisi kadar canlı ve parlak görünmeyecektir. Daha mat ve solgun bir cilde sahip olmaya başlamış olabilirisiniz. Bu sebeple cildinizi canlandıracak, daha parlak görünmesini sağlayacak cilt bakım kremleri, cilt bakım maskeleri kullanmalısınız. Cilt bakımı için hiçbir şey yapamıyorsanız en azından haftada bir gün cilt tipinize uygun cilt maskesi uygulamalısınız. Bunun yanında cildiniz için dışarıdan cilt bakım takviyeleri ile birlikte içerden yani yiyerek içerek besin takviyeleri almalısınız. Gün içinde ihtiyacınız olan A,F ve E vitaminlerini mutlaka tüketin. Zira bu vitaminler cildinizi besleyen, canlı görünmesini sağlayan vitaminlerdir. 30 lu yaşlarda göz kenarlarının yanında oluşabilecek çizgilerin yanında dudak kenarında da çiziler oluşabilir. Bu sebeple çizgileri önleyici kremleri göz kenarlarına kullanırken aynı zamanda dudak kenarlarına da kullanmalısınız. Sonuç itibariyle 30 lu yaşlarda yavaş yavaş başlayacak olan cilt çizgilerini, mat cilt rengini onarmak için mutlaka her sabah cilt temizliğinizi yapmalı ve gün boyu cilt tipinize uygun nemlendirici kremi etkisi geçtikçe sürmeli, gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizlemeli, cilt temizliğini yapmalı ve göz kenarı ile dudak kenarı çizgilerine cilt bakım kremini sürmeli ve gece kremini sürüp uyumalısınız.

 

güzellik yaşa bakmaz

 

40 lı Yaşlarda Cilt Bakımı

40 lı yaşlar cildinize en çok özen göstermeniz gereken yaşlardır. Zira 40 lı yaşlarda cildinizde sarkmalar, çökmeler, kırışıklıklar, çizgiler hat safhaya ulaşabilir. Bu sebeple cildinize 40 lı yaşlarda hiç aksatmadan düzenli olarak her gün yoğun cilt bakımı uygulamalısınız. Öncelikle her sabah güne cilt temizleme uygulaması ile başlamalısınız. Sabah yüzünüzü kaliteli bir yüz yıkama jeli ile yıkayın. Ardından cildinize uygun bir cilt bakım sütü ile pamuk yardımıyla silin ve cilt tipinize uygun nemlendirici krem sürün. Gün içinde makyaj yapmanız gerekirse mutlaka en kaliteli makyaj malzemelerini kullanın. Zira cilt yaşlanmasına en büyük sebep kalitesiz makyaj malzemeleri kullanmaktır. Akşam evinize geldiğinizde mutlaka önce makyajınızı yüz yıkama jeli ile yıkayın ve makyaj temizleme sütü ile silin. Ardından nemlendirici kreminizi sürün. Birkaç saat sonra göz çevresi kreminizi içerden dışarıya doğru yuvarlak hareketler ile parmak ucunuzla, bastırmadan sürün. Göz çevresi kremi 40 lı yaşlarda çok faydalıdır. Bunun yanında haftada en az 3 gün cilt yaşlanmasını önleyecek cilt maskesi kullanın. Cilt maskeleri cildinizi canlandıracaktır. Özellikle kil maskesi 40 lı yaşlarda cilt gençleştirmek için son derece faydalıdır. 40 lı yaşlarda yüzünüzde oluşacak çizgiler ve kırışıklıklar için krem kullanmanın yanında son derece faydalı bir yöntem daha var. Yüz jimnastiği. Yüz jimnastiği ile günde sadece 5 dakika ayırarak cildinizde oluşmuş olan kırışık ve çizgileri görünmez hale gelecek şekilde etkisizleştirebilirsiniz. Bunun yanında yatarken yüz üstü yatarsanız cildinizin kırışmasını engellemek için çok doğru bir karar vermiş olursunuz.

Sonuç itibariyle yaşınız kaç olursa olsun, olduğunuz yaştan en az 5–10 yaş genç görünmek istiyorsanız 20 yaşından itibaren günlük düzenli olarak cilt temizliğinizi yapmalı, cilt bakım ürünlerini kullanmalı, cilt bakım maskelerini uygulamalı, günde 5 dakika yüz jimnastiğine zaman ayırmalı, cildi içerden desteklemek için gerekli vitaminleri tüketmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.