KadincaSayfa.Com

Kuru ciltler için doğal nemlendiriciler

Kuru ciltler için doğal nemlendiriciler

Kuru ciltlerin bakımında en büyük takviye tabii ki nemlendiricilerdir. Cildinize kullanacağınız nemlendiricileri, nemlendirici kremler, nemlendirici yağlardır. Cildiniz kuru ise, nemlendirici krem kullanamıyorsanız, nemlendirici yağları denemeniz hem daha faydalı olacaktır. Hamda bazı yağlar kuru ciltler için birebir çözüm sağlayan doğal nemlendiriciler yerine geçmektedir.
Kuru ciltleri nemlendirmek için kullanılacak doğal yağlardan biri, kuşburnu çekirdeği yağıdır. Doğal nemlendirici özelliği taşıyan kuşburnu çekirdeği yağı, kurumuş olan cildinizin esnekliğini tekrar getirmenin yanında, kuru ciltlerde görülen pullanma, deri dökülmelerini tamir ederek yok eder.
kuru-ciltler-icin-dogal-bakim Doğal nemlendirici yağlardan bir diğeri ise avokado yağıdır. Avokado yağı, cildinizin ne oranını dengeleyerek nemlendirmeye yarar. Güne başlarken kuru cildinize süreceğiniz bu doğal nemlendirici bitkisel yağları sürmeniz, birde gece yatarken çok az sürmeniz yeterli gelecektir.
Bazı bitkisel doğal yağların kuru cilde olan nemlendirici özelliği çok güçlü olmasına rağmen bazı zararları olabilir. Örneğin badem yağı harika bir nemlendirici yağ olmasına rağmen fazla kullanmanız halinde kıl köklerini beslediği için cildiniz üzerinde kıllanamaya sebep olabilir. Bu sebeple yüz bölgenizde, kuru cildinizi nemlendirmek için badem yağı kullanmamanız gerekir.
Kuru ciltler için doğal nemlendiriciler
Yarım yemek kaşığı tereyağ (tuzsuz) 1 tatlı kaşığı mısır sütü çok iyi bir şekilde karıştıralım, yüzümüze sürelim. 20 dakika bekletelim önce sıcak su ile sonra içine elma sirkesi kattığımız ılık su ile yıkayalım. Hazırladığımız bu karışım cildinizi nemlendirip yumuşatacaktır.
Zeytinyağ veya susam yağını cildinize sürün, daha sonra bira mayasını yağladığımız cildimizin üzerine sürelim. Yirmi dakika sonra sulandırılmış süt ile yıkayalım bir havlu peçete ile kurutalım. Bu karışım yorgun ve kuru ciltler için çok iyi bir maskedir.kuru ciltler için
Dört tatlı kaşığı, kayısı yağı, dört tatlı kaşığı zeytinyağı, dört tatlı kaşığı susam yağı, 2 çorba kaşığı gliserin, 2 çorba kaşığı beyaz kil, 2 tatlı kaşığı su. Tüm karışımı bir kapta karıştırıp cildimize sürelim. Bu karışımı her gün nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.
1 tane elmayı rende yapın, üzerine 2 tatlı kaşığı süt ilave edelim. 2 çay kaşığı tereyağ ileve edelim, son olarak 2 çay kaşığı polen ilave edelim (polen alerjisi olanlar kullanmasın) tüm malzemeleri karıştıralım cildimize uygulayalım. Bu karışımı 2 günde bir kullanabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.