KadincaSayfa.Com

İç Sıkıntısı

İç Sıkıntısı

İç sıkıntısı, kişinin kendisini sürekli endişeli, kaygılı, mutsuz, her an kötü bir şey olacakmış gibi hissetmesi, umutsuz ruh hali yaşaması durumu olarak tanımlanabilir. İç sıkıntısı kişiye zamanla kalp çarpıntısı, kalp ağrısı, kalp sıkışması gibi fiziksel sorunlar yaşatabilir. Bu tür sorunlar yaşaması kişide sindirim bozuklukları, solunum hızlanması veya yavaşlaması, astım krizleri, kramplar gibi sağlık sorunlarını da tetikleyebilir. Var olan bu şikâyetlerde kesin net tanıyı koyabilmek için elektrokardiyografi ve radyografi gibi araştırmalardan sonra organik bir hastalık olup olmadığı saptanabilir.

iç sıkıntısı resmi
Kişinin yaşadığı iç sıkıntısı, anksiyete bozukluğu olarak da tanımlanabilmektedir. Sebebi bulanamayan iç sıkıntısı, bunaltı şikâyetleri psikiyatri uzmanlarına en çok başvurulan şikayet durumlarından biridir.
Her bir bireyin hayatı boyunca iç sıkıntısı, anksiyete bozukluğu yaşama ihtimali yüzde yirmi beş oranındadır. İç sıkıntısı, anksiyete bozuklukları kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Zira kişi iç sıkıntısı anksiyete bozukluğu ile başa çıkamadığında alkol gibi türlü bağımlılıklara kapılabilir ve buda durumu daha içinden çıkılmaz bir hale getirebilir. İç sıkıntısı, anksiyete bozukluklarının panik bozukluklar, yaygın anksiyete bozuklukları, sosyal fobile, obsesif kompulsif bozuklukları gibi çeşitleri vardır.
İç sıkıntısı, anksiyete bozukluğu durumlarında kesinlikle doktora gidilmeli ve gerekli tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

evde -oyalanmak için
Hepimiz zaman zaman yaşarız, nedeni çok belli değildir, kendimizi sokağa atmak isteriz. Bu çokta yabancı bir olay değildir bizler için. Baş etmenin yolları vardır mutlaka, mesela kendinizi rahat edeceğiniz, bir ortam yaratabilirsiniz evinizin içinde. Hazırlayacağınız bir çiçek köşesi, sizin yüzünüzü güldürmeye yarayabilir veya sağda solda sürünen kitaplarınıza kitaplık yaptırıp kendinize okuma köşesi yapabilirsiniz. Çalışmayan bir bayan olsanız bile mutlaka bir çalışma masası ayarlayın kendinize, ev ekonomisinin değerlendirmesini bile bu özel köşenizde yapmaya çalışın. Hobiler edinmek re çok işinize yarayacaktır, neye yatkınlığınız varsa, yaşınız kaç olursa olsun kurslarına gidin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica