KadincaSayfa.Com

Çocuklarda Yatak Islatma

Çocuklarda Yatak Islatma

Çocuklarda Yatak Islatma

Çocuklarda Yatak Islatma nedir?

Gece yatak ıslatma problemi, kız çocuğun da 5, erkek çocuğununda da 6 yaşına gelmiş olan çocukların geceleri hale idrarını kaçırması, yatağını ıslatması problemidir. Beş ve altı yaşından önce daha geniş konuşursak altı yaşından önce geceleri yatak ıslatmayı önemli bulmuyor uzmanlar. Ama altı yaşın ötesinde okul çağı başladığı zaman böyle bir problem varsa bunun artık bir sorun olduğunu düşünmek ve profesyonel bir yardım almak için hekime başvurmak gerekir.
Çocuklarda Yatak Islatma-

 

Çocuklarda gece yatak ıslatma nedenleri nelerdir?

Halk arasında ki yaygın bir inanış vardır, gece yatak ıslatmanın psikolojik olduğu sanılmaktadır çoğunlukla. Fakat işin aslı çok farklıdır, bir araştırmaya göre , köken itibari ile psikolojik gece idrara çıkma %10 oranınında olduğu gözlemlenmiştir. Bunun dışında en az %90’nında farklı sebepler olduğu saplanmıştır. Yatak ıslatmada genetik yatkınlık var mıdır? Evet genetik yatkınlığı vardır. Hastanın, baba, anne, hala, teyze, dayı gibi yakın akrabalarda çocukluk döneminde bu sorunu yaşıyorsa, genetik yatkınlığı olasılığı büyüktür.
Çocuklarda yatak ıslatma problemi, böbreklerin fazla çalışma gibi sorunlarında %70’inde görülmektedir. Çocuklarda gece yatak ıslatma nedenleri arasında belki de en önemli sorunlarından biriside, idrar kesesinin adeta kasılıp büzüşmesi ve huysuz bir şekilde harekete geçmesi olarak görülmektedir. Bu sorunun %30 oranında görülmektedir, çocuğun çok derin uykusunda ve uyanmakta zorluk çeken bir çocuksa İdrar kesesinin kasılması ile yatağını ıslatma sorunu yaşayabilir.

Çocuklarda Yatak Islatma

 

Gece yatak ıslatan çocuğa kızmak ve cezalandırmak doğru mu?

Yapılan yanlış hareketlerden bir tanesi, bağırmak, azarlamak ve ceza vermek geri dönüşümü olmayan bazı travmalara neden olabilecek davranış şeklidir. Yatak ıslatmayı şöyle düşünülmesi gerekmektedir “baş ağrısı gibi, nezle, grip gibi kişinin kendi elinde olmayan bir hastalık” olarak görülmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı kızmak çok anlamsız bir eylem olacaktır. en kötüsü de çocukta aileyle arasında düşmanlık, gerginlik yaratacaktır. Ve dolayısı ile olayların daha kötüye gitmesine sebep olacaktır. Eğer çocuğunuzda idrar kaçırma problemi varsa, motivasyon sağlamasında yardımcı olmak, hep birlikte el ele verilirse her sorunun üzerinden kolaylıkla atlatabileceklerini çocuğa aşılamak gerekmektedir. Aksi davranılırsa, psikolojik sorunları artırır ki bu hiç istenmeyen bir şeydir, Çocuklarda Yatak Islatma probleminde.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.