KadincaSayfa.Com

Ergenlik Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Ergenlik Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Ergenlik Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Çocuklar kaç yaşında ergenliğe girer?

Ergenlik bir süreç oluyor ve yaklaşık iki, iki buçuk yıl kadar sürüyor. Birde ergenliğin başlama yaşı kızlarda sekiz yaşından önce ergenlik belirtileri anormal olarak kabul edilir. On üç yaşından sonra başlaması ise geç olarak kabul edilir. Erkek çocuklarında, dokuz yaşında ergenlik belirtileri anormal olarak kabul edilir, on dört yaşından sonra başlaması ise geç olarak kabul edilir. Erkekler ve kızlar arasında ki yaş farkı 1 yaştır. Kız çocuklarında, ergenlik belirtileri on yaşlarında başlar, erkek çocuklarının ergenlik belirtileri 12, yaş ergenlik belirtileri başlaması normaldir. Çocuklarda ergenliğe geçiş dönemi, genetik ve fiziksel özellikleri önemli rol oynamaktadır. eğer zamanında ergenliğe geçiş yapılmadı ise alt nedenleri araştırılmalı, öncelikle bir sağlık sorunu var mı bakılmalıdır. Sistemik veya enfeksiyon gibi durumlar ergenliğin gecikmesine yol açar. Ergenlik sağlık göstergesidir, bu süreç çok önemli bir süreçtir. Bu süreçte anne ve babaya önemli sorumluluklar düşer.

ergenlik-yaşı kaçtır

 

Kız çocuğunun geç ergenliğe girmesi hangi sorunlara neden olabilir?

Geç ergenliğe girmek her zaman dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Eğer bir çocuğun ergenliği gecikiyorsa, altta yatan nedenleri titizlikle incelenmeli. Özellikle kız çocuklarında turner sendromu denilen boy kısalığı ile beraber seyreden bir durumdur. İlaç tedavisi ile düzeltilebilen bir durumdur. Turner sendromu, çok fazla sorunun bir arada olduğu bir durumdur. Eğer geç ergenliğe geçiş yapıldı ise tüm vakıalar acısından bir kız çocukta tabi ki boyun uzaması yeterli olmaz, çünkü ergenlikte yaklaşık 20-25 cm boy atılır bu büyüme atağının yapılamaması buna büyüme atağı diyoruz, büyüme atağının yapılamaması çocuğun boyunun yaşıtlarına göre kısa kalmasına sebep olabilir. Düğer yandan yine ergenliğin gecikmesi tabi ki kız çocuk acısından psikolojik etkileri olabilir. Yaşıtları ondan değişik bir görünüme bürünürken onun hala küçük bir kız çocuğu gibi kalması çocuğu rahatsız eder. Tabi bu psikolojik durumların daha başka sorunları da beraberinde getirir. Okulda başarısının düşmesi gibi bir çok soruna yol açabilir. Diğer yandan önemli bir noktaya değinmek isteriz bu genelde çoğu zaman gözden kaçar. Kemik gelişimi acısından östrojen (kadınlık hormonu) çok önemli bir hormondur. Ergenlik geciktikçe çocuğun kemik sağlığı açısından sorun olmaya başlar.

erken ergenlik-nedir

 

Erkek çocuğunun geç ergenliğe girmesi hangi sorunlara neden olur?

Erkek çocuklarında gecikme, psikolojik sorunlara neden olmaktadır.Bu dönemlerde, yaşıtları ile bir araya geldiklerinde boylarının yeterince uzamamış olması, yaşıtlarından daha küçük görünmeleri, kas yapılarının yeterince gelişmemiş olması ve kıllanmanın başlamamış olması kıyaslama yapmasına neden olmaktadır. Bu durumda yaşıtlarının yanında kendini farklı ve aşağılanmış hissetmesine neden olabilmektedir. Çevresindeki yetişkinler tarafından hala, çocuk muamelesi yapılması anlaşmazlıklara yol açmaktadır. Yetişkinlerin dikkat etmesi gereken titiz bir konudur bu, ama zihin gelişimi açısından artık küçük bir çocuk değildir artık karşımızda ki ergenliğe giren küçük bey var karşınızda. Eğer ergenliğe girmesi gereken bir oğlunuz varsa 12 yaşında hala fiziksel bir değişim yoksa alt nedenini araştırmanız gerekmektedir.

erkekte- ergenlik-yaşı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.