KadincaSayfa.Com

Çocukta Okul Fobisi

Çocukta Okul Fobisi

Okul başladığı zaman birçok ailenin sorunu, okul fobisi ve travma çocuklar arasında çok sık yaşanılan bir durumdur. Bu duru­mun birçok farklı nedenleri vardır. Çocuk kendisinde travmaya neden olabilecek acı olay yaşamış olabilir ve bu durumu okul ile ilişkilendirebilir. Bu tamamen bilinçaltında yatan olaylara bağlı olabilir.

Çoğu anne ve babalar kabusudur okul korkusu! Daha yaz başından başlar, okula karşı direnç. Bu durum, okul alışverişleri yapıldığı zaman aile tarafından hissedilir. Bu durumda anne ve baba ne yapacağı konusunda bocalar.

Okul fobisi çocukta baş ağrısına, karın ağrısına ve baygınlık durumuna kadar gidebilir. Çocuğa korkusunun nedeni sorulduğunda, pek mantıklı sebepler sunamaz size. Aslında, okul fobisinin alt nedeni araştırılmalı.

çocuklarda okul korkusu

Gözlem yaptığınız zaman okul fobisi, hafta içi sabah saatlerinde şiddetlenir. Hafta sonu, kısmen azalmıştır. Eğer evinizde huzursuzluklar varsa, okuldada yaşayacağını düşünebilir. Ve bu nedenle okula gitmekten kaçınabilir. Öz güven eksikliği yaşayan çocuklarda, arkadaş cevresi olmayan çocuklarda bu fobi görülebilir. Evde kendini güvende hissediceğinden okula gitmek istemez.
Asla çocuğunuzun korku ve endişesini hafife almayınız. Okul fobisi ile ortaya çıkan, bu durumun altında duygusal çalkantılar yatıyor olabilir. Şayet durum sık tekrarlanmaya başladı ise, çocuğunuzla daha çok vakit geçirmeye çalışınız. Onunla konuşmaya çalışıp korku ve endişelerini anlamaya çalışınız. Kendinizden örnekler verebirsiniz, çocuklğunuzdaki korku ve endişelerinizden ona bahsedin. Bu çocukta yaşadığının normal olduğu ve zamanı gelince gecebileceğini hissettirir.

Gerekiyorsa okula gidip, çocuğunuzun öğretmeni ve arkadaşları ile konuşabilirsiniz. Arkadaşlarını eve davet edip, çocuğunuzun arkadaşları ile diyoloğunu takip edebilirsiniz. Okulda çoçuğunuzla dalga geçiyor olabilirler. Eğer böyle bir şey var ise bunu bir şekilde halletmelisiniz.

 

 

Bazı anne babalar için bir kabus halini alır okul korkusu! Yaz başından itibaren çocukta okula karşı bir direnç başlamıştır. Bunu ailenin hissetmesi genellikle okul alış verişleri sırasında olur veya okul ile ilgili konularda çocuğun ilgisizliği hatta tepkisi sırasında olur. Bu durumda aile ne yapacağı konusunda şaşırır ve bocalar.
Uzmanlar okul fobisinin oluşmaması için aileleri uyarıyor. Çocuğunuzu anladığınızı ikna etmeye çalışın, asla tehdit, yargılama ve şiddet uygulanılmamalıdır. Bu fobinin altında yatan gerçekleri bulup, çözüm bulmaya çalışılmalıdır. Aile ve psikiyatr iş birliği ile çözümler bulmaya yönelik eylemler yapılmalı. Aile ve öğretmen işbirliği gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica