KadincaSayfa.Com

Cilt lekelerine doğal çözümler

Cilt lekelerine doğal çözümler

Her kadın porselen gibi bir cilde sahip olmak ister. Ancak bir çok sebeplerden dolayı cilt üzerinde zamanla lekelenmeler oluşur. Son derece yıpratıcı olabiliyor güneş. Güneşin etkilerini artı ve eksi olarak düşünebiliriz, örneğin sir ağda yaptıktan sonra cildimizi güneşten korumazsak kalıcı lekeler kalabiliyor cildimizde. Evet güneş bize artı olarak verdiği güzellikler var ancak, özellikle yazın 11-15 arası mümkün olduğunca kaçınmalıyız ve cildi koruyan yüksek faktörlü nemlendiriciler ve kremler kullanmalıyız.
cilt lekelerinden kurtulmak için doğal yöntemler

Cilt lekeleri neden oluşur?

Cilt üzerinde beliren lekeler bazen günesin zararlı ısınları yüzünden, bazen hamilelik döneminde oluşan cilt lekeleri, bazen karaciğer hastalıkları yüzünden oluşan cilt lekeleri, bazen addison hastalığına bağlı oluşan cilt lekeleri olarak bir çok farklı sebepten meydana gelebilir.

Cilt lekelerini önlemek için ne yapılması gerekir?

Güneşe çıkarken kesinlikle güneş koruyucu faktörlü kremler kullanmalısınız.
Sağlıklı ve dengeli beslenme sistemini uygulamalısınız. Çünkü bazen karaciğer hastalıkları da cilt üzerinde lekelere sebep olabilir.
Özellikle ergenlik döneminde çıkan sivilce, aknelerle kesinlikle patlamak gibi cilt lekesi yapacak işlemlerle uğraşmamalısınız. Zira en zor geçen cilt lekelerinden biri sivilce ve aknelerin bıraktığı cilt lekeleridir.

cilt-lekelerine-dogal-cözüm

Cilt lekelerine çözüm yolları nelerdir?

Cilt lekelerinden kurtulmak için bir çok yöntem vardır aslında. Ancak hangi yöntemin sizin için uygun olduğunu belirlemeniz için, cilt lekelerinizin oluşum sebebini bilmeniz gerekir. Cilt lekelerinizin oluşum sebebini belirledikten sonra, size uygun tedavi yöntemi ile cilt lekelerinizde kurtulmanız aslında hiç de zor değil.

Cilt lekelerinin yok edilmesi için bazen kozmetik sanayinin ürettiği kremleri, losyonları kullanabilir, bazen peeling gibi cildi ölü hücrelerden arındırıcı yöntemler kullanabilir, bazen de lazer tedavisi ile cilt lekelerinden kurtulmak gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak bunlara ayıracak vaktiniz veya yeterli bütçeniz yoksa evde kendiniz bazı cilt lekelerini giderici maskeler üretebilirsiniz.

Cilt lekeleri için doğal çözümler nelerdir?

Şayet yağlı bir cilde sahipseniz çok az kayısı yağı sürüp üzerine kesme seker ile peeling etkili bir masaj yapabilirsiniz. Kesme seker cildiniz üzerindeki ölü hücreleri temizleyerek cilt lekelerinin zamanla kaybolmasını sağlar. Kayısı yağıda kesme seker ile peeling yaparken cildinizin tahriş olmasını engeller.

Şayet kuru bir cilde sahipseniz, cildinize önce jojoba yağı sürüp ardından kuru Türk kahvesi ile masaj yapabilirsiniz. Jojoba yağı cildinizi nemlendirir. Kuru Türk kahvesi de cildinizi kurutmadan peeling özelliği göstererek cilt lekelerinin yok olmasını sağlar.
Güneşten oluşan kahverengi lekeler için
1 çay kaşığı, kabartma tozu, bir tatlı kaşığı yoğurt bir kaseye alalım, güzel bir şekilde karıştıralım. lekeli olan bölgeye sürelim. 15 dakika bekletelim, süre sonrası yıkamadan yine aynı işlemi uygulayalım, on beş dakika ara ile aynı işlemi uygulayalım. Daha sonra ılık su ile yıkayalım. Bu uygulamayı haftada 1 defa yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.