KadincaSayfa.Com

Cilt Bakımı-Dirsek Kararması

Cilt Bakımı-Dirsek Kararması

Cilt Bakımı-Dirsek Kararması

Dirsek Neden kararma yapar?

Dirsekleriniz vücudumuzda en kalın olduğu bir kaç bölgeden biridir. Üstelik bunun yanı sıra cildin yumuşaklığını ve esnekliğini sağlayan yağ dokusundan da mahrum olduğu için dirsek cildi. Dış etkenler nedeni ile sürtünme sonucunda çok kolaylıkla kurur aşınır ve kararma kendini gösterir. Özellikle esmer tenli kişilerde sürtünme sonucunda dirsek cildinde kararma daha çok belirgin olur. Yazın sıcak havada, kışın soğuk havada cilt daha fazla kurur, buda kararma miktarının artması neden olur. Bunun önüne geçmek içinse başta cildi sık kremlemek gibi bir takım yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerin arasında yağlı kremler kullanmak, cildi banyo sırasında üstündeki ölü derilerden kurtarmak, fazla sürtünmekten korumak en önde gelen önlemlerdir.

Dirsek kararması nasıl önlenir?

Dirsek kararmasının başında, dirsek cildinin kurumasına bağlı olarak cilt düzeyinde biriken ölü derilerin kalınlaşması denir. Bunun önüne geçebilmek öncelikle dirseklerdeki ölü tabakaları periyodik olarak dirsekten uzaklaştırmak gerekir. Bunun da en basit yöntemi banyo sırasında kese ile tahriş etmeyecek bir şekilde ovalamaktır. Hemen banyo bitiminde cilt nemli iken yağlu bakım kremi uygulamak yine cildi yumuşatacağından kararmanın önüne geçmek daha kolay olacaktır. Esmer tenlilerde bu kararma problemi çok ta kolay halledilmeyebilir. buna önlem olarak bazı doğal yöntemleri kullanabiliriz. Bunların başında limon suyu ile dirsek cildiniz ovmak gelir. Ek olarak cildi yumuşatan doğal yağlar içeren kremleri kullanmakta, zeytinyağ sürmekte bu önlem yoluna katılabilir ve cildin kararmasının önüne geçer.

dirsek kararması neden olur, cözüm önerileri

Dirsek sertleşmesini önlemek için, hangi kremleri kullanmalıyız?

Dirseklerin en büyük problemi kurumak ve sertleşmektir, bu problemin önüne geçebilmek için kullanacağımız kremler özellikle dirsek ciltdinin nem oranını arttırıcı maddeler içermelidir. Bu maddelerin içeriğinde üre ve laktik asit dediğimiz 2 madde bulunur, özellikle yoğun kıvamlı üre ve laktik asit içeren kremler nem oranının artmasını sağlar. Bunların yanı sıra içeriğinde bir miktar salisilik asit bulunan krem veya losyonlar dirseklerdeki ölü tabakaların daha çabuk uzaklaşmasını sağlarlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.