Septik şok

Septik şok, kana eğer bir enfeksiyonun girmesi söz konusu ise ve de beden içerisinde her yerde dolaşıyor ise, beden bunla mücadele etmeye başlar. İstenmemekte olan bakterileri öldürür. Ama bununla beraber endotoksin elenen maddeleri de salgılar.
Kanda endotoksinin var olması, kırmızı ve dokununca sıcaklık duygusunun hissedildiği cilt, titremek ve de ateşlenmek, kalp atışında artış ve de yüzeysel soluk almanın da dahil olduğu belirtiler ortaya çıkar. Genellikle bu belirtiler yarım saatle, bir, iki saat süresince sürmekte ve de daha sonra yerlerini soğumuş, yapışkanlaşmış bir tene, tansiyonun düşmesine, çok fazla susuzluğun oluşmasına, nefes de daralmaya, nefesin kesilmesi hallerine bırakıp son bulur.
Hemen acil yardımı çağırmalısınız. Septik şok, bir sürü tıbbi müdahalenin yapılmasının gerek olduğu, yaşamı tehlikeye atan aciliyeti olan bir haldir. Profesyonel yardımı çağırmalı ve de ambulans çağırıp gelmesini beklerken hasta kişiyi yatırıp sıcak tutun ve rahat olmasını sağlayın.

Septik-sok
Profesyonel tıp insanları oksijene bağlayabilir, damardan sıvıyla tedavi yapılabilir ve de enfeksiyon ile mücadelenin sağlanması için antibiyotik ve de öbür ilaçlar da verilir. Problemin öneminin belirlenebilmesi için, antibiyotiğin verilmesinden evvel kan kültürünün yapılması gerekebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica