KadincaSayfa.Com

Serinlemek için içiyorsunuz ama uyku kalitenizi bozuyor!

Serinlemek için içiyorsunuz ama uyku kalitenizi bozuyor!

Siz de erkenden yatsanız bile her sabah bitkin uyanıp yataktan zor mu kalkıyorsunuz? İşte uyku kalitenizi arttıracak 10 süper öneri…

Şekerleme yapmayın
Sıcak havalar sizi gün boyunca uyuşuk ve enerji yoksunu kılabilir. Bunun en büyük sebebi gün boyunca enerjinin büyük çoğunluğunun vücut içi sıcaklığın dengelenmesine ayrılması. Eğer gece uykunuz bölünürse ertesi gün şekerleme yapmaktan kaçının. Hava sıcak olduğunda uykulu olmak paha biçilemez, o yüzden uykunuzu gece saatlerine saklayın.

Ne içtiğinize dikkat edin
Meşrubat ve gazlı içecekleri çok fazla tüketmekten kaçının, çoğunda bulunan kafein merkezi sinir sisteminizi uyandıracak ve bu sizin daha uyanık hissetmenize yol açacaktır. Çok fazla alkol içmekten de kaçının. Her ne kadar alkol uykuya çabuk dalmanızı sağlasa da sabah daha erken uyanırsınız ve uyku kaliteniz düşer.

Zamanlamayı değiştirmeyin
Sıcak hava sizi alışkanlıklarınızı değiştirmeye itebilir, ancak bunu yapmayın. Uyku düzeniniz bu durumdan etkilenecektir. Her zamanki saatlerde yatağınıza gitmeye çalışın, yatmadan önce yaptığınız alışkanlıklarınızı devam ettirin.

Odanızı serin tutun
Odanızı gece serin tutmak için birtakım önlemler alın. Gündüz perdeleri ya da panjurları kapatarak güneşin içeri girmesini engelleyin. Evinizin güneşe bakan tarafındaki pencereleri kapatarak sıcak havayı dışarıda tutmaya çalışın. Uykuya gitmeden önce bütün pencereleri açarak esinti yaratın.

Örtüye dikkat edin
Gece uyurken kullandığınız örtülerden kurtulmayı isteyebilirsiniz; ancak ince bir pamuk örtü terinizi emecektir. Odanız ne kadar sıcak olsa da uyurken vücut sıcaklığınız düşer, o yüzden bazen üşüyerek uyanırsınız. Elinizin altında kolay bir yerde bir örtü bulundurmaya çalışın.

Soğutucu önlemler alın
Özellikle hava nemliyse küçük bir vantilatör bile işinizi görecektir. Vantilatör, terin buharlaşmasını sağlar ve böylece vücudunuz iç sıcaklığını dengede tutabilir. Eğer vantilatörünüz yoksa sıcak hava torbanızı bu sefer buz gibi bir su ile doldurmayı deneyin. Ya da çoraplarınızı buzdolabına koyun, uyurken ayağınıza bunları geçirdiğinizde ayaklarınızı serinletmeniz bütün vücut sıcaklığınız ve derinizin de serinlemesini sağlayacaktır.

Su miktarını dengeleyin
Gün boyunca yeteri kadar su içmeye çalışın ancak uyumadan önce bol miktarda su içmekten kaçının. Susuz uyanmak istemeyeceğiniz gibi uykunuzun ilk saatlerinde sürekli tuvalete de gitmek istemezsiniz.

Sakin kalın
Eğer bir türlü uykuya dalamıyorsanız yataktan kalkın ve sakinleşmenizi sağlayacak kimi aktiviteler yapın. Okumaya, yazmaya hatta çoraplarınızı katlamaya çalışın. Ama telefonunuza bakmamaya ve oyun oynamamaya çalışın, çünkü mavi ışık uykunuzu kaçırabilir.

Uykulu hissettiğinizde yatağa geri dönün.

Kafaya fazla takmayın
Birçoğumuz için yedi ya da sekiz saat kaliteli uyku günün geri kalanını getirmek için gerekli. Ancak bir iki gece uykunuzu tam alamasınız da günün geri kalanının üstesinden gelebilirsiniz, sadece belki daha fazla esnemeniz gerekebilir.

Çocukları unutmayın
Her ne kadar çocuklar uykuya hızlıca dalmalarıyla bilinse de ailede ve dışarıda olan değişikliklere çok açıktırlar. Hava sıcak olduğu için alışkanlık haline gelmiş uyku saatlerinden ve banyolardan vazgeçmeyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.