KadincaSayfa.Com

Böbrek Ağrısı

Böbrek Ağrısı

Böbrekler kaburganın alt kısmında karın boşluğunun yanında yer alan kuru fasulye şeklinde olan organlardır. Böbreklerin görevi kanımızda ki insan için zararlı olan atıkları süzmektir. Böbrekler süzme vazifesi yüzünden ya da farklı nedenler yüzünden sağlıklarını kaybedebilir ve de çok ciddi acı verici ağrıya sebep olabilirler.

Böbrek ağrısı:
Kasık bölgelerinde doğru yayılmakta olan ağrı kimi zamanda başlangıç noktasında karnın ortasına doğru yayılma yapabilir. Birden ortaya çıkan ağrı sızı olarak ta sürebilir.
Böbrek Ağrılarının nedenleri:
Böbreklerde kumun olması,
Böbreklerde taşın olması,
Böbreklerde iltihaplanmadan,
İdrar yollarındaki iltihaplanma sebebiyle olabilir.

Böbrek ağrılarından kurtulmanın yolları:
Öncelikli olarak bolca su içilmesi gerekmektedir, diğer taraftan böbreğin ve de özelliklede ayaklarınızı sıcak tutmaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda
Has limon suyu ile hazırlanmış taze limonataysa böbreklerdeki taş oluşumuna engel olur ve de böbreklerdeki ağrıyı gidermeye yarar. Böbreklerin bulunduğu kısımlara sıcak su torbası koymak çoğunlukla yararlı olur.

DİKKAT:

Kimi vakalardaysa böbrek ağrıları başka ağrılar ile karıştırılıyor. Böbreklerin ağrısı kaburganın sağı ile solunun alt kısmından başlayıp kasığa doğru yayılabilir. Böbrekteki ağrılar ağrıyı yaşayan insanın duruşunun değişmesiyle etkilenmemektedir, artış ya da azalış olmaz. Bazı zaman böbrekler ağrıdığında titremek, üşümek, mide bulantısı şeklindeki belirtilerde görülebilir. İnsanların duruşlarındaki pozisyon değişikliği ile artıp, azalan ağrılar genellikle sinir sıkışmaları olarak açıklanmaktadır ve de bu ağrılar rahatsız kişilerce böbreklerin ağrıları ile karıştırılmaktadır.
Böbrek ağrılarının sebepleri farklı, farklıdır. Bunların içerisinde; böbreklerde olan taşalar, böbreklerdeki idrar akışında tıkanma sebebiyle düzensizliğin olması, böbreklerde ur olması, böbrekten çıkmakta olan zehirli atığı mesaneye taşımakta olan boruların içerisinde taş olması, ur ya da kan pıhtısı, böbrekte apse olması şeklinde olabilir. Ağrı esnasında terlemeyle, istifra olabilir.
Ürogenital sistem rahatsızlıklarında ve de sıklıkla yansımalı ağrı gözlenir. Lokal ağrılar, rahatsız organın bölgesi ya da etrafında hissedilmektedir. Bu ağrılar sıklıkla yan kısımlarda, böğür ile sondaki kaburganın altında hissedilmektedir.
Yansımalı ağrıysa organ sebebiyle olsa bile uzaklardan hissedilmekte olan ağrıdır. Mesela üst idrar kanalında olan taş sebepli ağrı ayın bölgede yumurtaların üstünde şiddetli ağrılara neden olmaktadır.
Tipik böbreklerin ağrıları böğür diye adlandırılan sondaki kaburganın alt yanında hissedilmekte olan devamlı ağrı halindedir.
Bu ağrılar genellikle kaburgaların alt kısmından göbeğe ya da karnın altına doğru yayılmaktadır. Böbreklerin çevresini sarmakta olan zarın birden gerilmesine sebep olan hasta kişilerdeyse bu biçimdeki ağrılara neden olur.
Akut iltihaplar ve ya taşın sebep olduğu tıkanıklıklar olunca bu ağrı hissedilmektedir.

bobrek-agrisi

Yalancı böbrek ağrılarıysa tamamen böbreklerin ağrılarının olduğu kısımda görülür fakat gerçekte böbreğin sebep olmadığı ağrılardır. Günde bir çok hasta kişi üroloji polikliniğine yan ağrılar nedeniyle başvurmaktadır. Fakat bu hastaların bir bölümü böbrek ağrısı olmamaktadır. Ağrının nedeni bu kısımdaki omurganın kemiklerinin yakınındaki sinir uyarılmalarıdır. Sanki böbreklerin ağrısı şeklinde olabilir.
Aşağıda belirtilen özelliklerin herhangi bir tanesi bulunuyorsa çoğunlukla ağrıların sebebi böbrek olmamaktadır;
• Pozisyonun değişmesi ile farklılık oluyor ise (eğilip kalkınca azalma ve ya artma oluyorsa)
• Ağrılar herhangi bir ağır kaldırmanın ardından başladıysa
• Ağrılar yüksek bir yerden düşünce başlamış ise
• Kişiler sabah kalktıklarında bellerinde bir sertleşme bulunuyorsa ve de bu sertleşme gün içinde git gide azalıyor ise
• Fiziksel zorlanma ile ağrılar artıyor ise
• Engebesi çok olan yollarda araba sürerken ağrılar çoğalıyor ise
• Bazı pozisyonda çoğalıyor, rahatsız kişiyi uykusundan uyandırıp, pozisyonunu değiştirdiğindeyse ağrılar yok oluyorsa
• Ağrılar belin hareketleriyle etkileniyor ise

böbrek ağrısı nedir

Üst idrar kanalındaki ağrı genellikle taş düşürme esnasında hissedilir. Taşlar kanalın üst kısmındaysa baylarda aynı taraf da yumurtalarda, bayanlarda ise kadın yolunda hissedilmektedir. Aşağı kısımlara ilerledikçe de karnın ön kısmında ve de kasığa varan ağrılar hissedilir. Bunun sebebi idrar kanalının içinde bulunan taşları atabilmek amacıyla yaptığı kasılmalardır.
Mesanedeki ağrılar ise daha değişiktir. Bu bölgede birden olan idrar tıkanmaları, iltihap, idrar kesesindeki taşlar, çok fazla gerilen mesane küçük karın ismiyle adlandırılmış karnın altında kıvrandıran ağrılara sebep olur.
Mesanedeki ağrıların sıkça görülme sebebi enfeksiyon dur. Ağrılar çoğunlukla mesanenin üstünde olmayıp, alt idrar kanalı son kısmına doğru hissedilmektedir. Ve de işeme ile ilgilidir.
Şiddetli mesane iltihabın da ana şikayet idrarın yapılmasının ardından fazlaca yanmanın olması ile tamamen idrarın boşalmamış hissinin olması halindedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.