KadincaSayfa.Com

Kum Dökme

Kum Dökme

Kum dökme olarak ifade edilen sorun, sağlık açısından taş dökme, taş düşürme olarak bilinir. Kum dökme aslında çok küçük taş dökme olayıdır. Yani dökülen aslında kum değil çok ufak parçalar halindeki böbrek taşıdır. Bu dökülen böbrek taşları çok ufalanmış halde olduğu halk arasında kum dökme olarak ifade edilir.

Halk arasında Böbrek kumu denilen, uzmanlara göre taş dökmenin belirtilerine baktığımız zaman en büyük belirtisi, ağrıdır. Kolik tarzda görülen ağrılardır. Daha çok boşluklara ve kasık bölgesine vuran ağrılardır. İdrar öncesinde-sonrasında kan görülebilir, idrara çıkma ağrılı veya ağrısız olabilir. Bazen idrar taşları ağrı olmadan sadece kanama ile doktora başvurabiliyor, idrara çıkma da yanma, idrara çıktıktan sonra hala idrar yapma isteği böbrek taşının belirtileri arasında sayılabilir.  Böbrek taşının düşürme esnasında çok sık görülen belirtilerin 2 tanesi de bulantı ve kusmadır. Ani başlayan bulantılar ve ani başlayan kusmalarla da hastaneye başvuruluyor.

kum dökme

 

Kum dökme belirtileri

Kum dökmenin, yani böbrek kumu, böbrek taşı dökmenin en net belirtisi aniden şiddetli derecede, boşluklarda ve kasıklarda hissedilen kolik tipte ağrılardır. Kum dökmenin diğer bir belirtisi ise idrar öncesinde veya idrardan sonra ağrılı veya ağrısız olarak örülen kandır. Aynı zamanda üreter kanala düşen böbrek kumu yani böbrek taşı idrara çıkmayı engelleyebildiği gibi idrarı yokken idrarı varmış gibi hissetmek. Bunun yanında kişide mide bulantısı, kusma, hafif derecede ateş görülebildiği gibi kabızlık ve ishal de görülebilir.

böbrek- kumu

Kum dökme ağrılarını diğer ağrılardan ayıran en önemli özellik birden bire aniden bıçak ağrısı gibi şiddetli bir şekilde duyulması ve birden geçebilmesidir. Kum dökme, böbrek taşı dökme ağrıları genelde kasıklardan vurmaktadır. Kum dökme ağrıları genelde hareket ettiğinizde artarken hareketsiz kaldığınızda hissedilmez hale gelebilir.

bol-su içmek

Kum dökmeyi kolaylaştırmak için neler yenilmesi gerekir?

Böbrek kumu, böbrek taşı döküyorsanız ve bunun en rahat şekilde olmasını istiyorsanız bol bol su içmeniz, maden suyu tüketmeniz( soda değil maden suyu), yaz mevsiminde bol bol ev yapımı limonata içmeniz, tuz tüketimini ve yağ tüketimini en az seviyeye indirmek gerekir. Bunların yanında da spor, düzenli egzersiz böbrek kumu, böbrek taşı dökerken acı ve ağrı eşiğini azaltmakta son derece önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.