Kuyruk sokumu kemiği Ağrısı

Gün boyu oturarak çalışanları, uzmanlar uyarıyor, Büzdüm(Koksiks) Ağrısı (Koksikodinia, kuyruk sokumu ağrısı asla ihmal edilmemesi yönünde yönünde uyarıları var..Genelde oturarak çalışanların en çok şikâyet ettiği sorunlardan biri olan kuyruk sokumu kemiği ağrılarıdır. Özellikle oturarak uzun yolculuk yapanlarda çok fazla görülen bir şikâyettir. Kuyruk sokumu kemik ağrıları daha çok kadınlarda görülmektedir. Çünkü kadınların pelvis bölgesinin kuyruk sokumuna karşı daha korunmasız yaklaşımından kaynaklanıyor. Kuyruk sokumu kemiğinin tıptaki adı Koksigodini olarak bilinir ve ağrıları çoğu zaman dayanılmaz olmaktadır.

kuyruk sokumu ağrısı

Özellikle kadınlar görülen kuyruk sokumu ağrıları, otururken şiddeti artar, bu yüzden ofiste saatlerce çalışmak, uzun yolculuklara çıkmak hatta yemek yemek bile kabus haline gelebilir.
Büzdüm(Koksiks) Ağrısı (Koksikodinia, kuyruk sokumu ağrısı erkeklere oranla beş kat daha fazla kadınlarda görülüyor. kadın pelvisin yapısının daha korunmasız olmasından kaynaklanıyor. Bazen düşme veya çarpma olmadanda bu rahatsızlığa yakalanan bireyler vardır. Bu ağrıları, doğum, uzun süre oturarak çalışmak bu ağrılara davetiye çıkarmış oluyor.
33 tane omurun, en alt kısmında bulunan son kısmı, kuyruk sokumudur. Halk dilinde “poçik” denilen leğen kemiğini içindeki orğanları destekleme gibi önemli bir görevi vardır.
kuyruk-sokumu ağrısı

Ağrının kendiliğinden geçmesini beklemeyin

Ağrıları ihmal ettiğiniz zaman, tedavi süreci uzayabilir, erken tedavi ağrılı dönemi azaltacaktır. Çoğu kişi hayatının bir dönemimde bu ağrılarla karşı karşıya kalabilir. Eğer Büzdüm(Koksiks) Ağrısı (Koksikodinia, kuyruk sokumu ağrısı yaşıyorsanız, kendi kendine geçeceğine inanmamalısınız, soruna yönelik tedavi mutlaka olmalı, o bölgedeki problemin kökenine inip orada ki baskıyı kaldırıp, iyileşme hızını güçlendirmeliyiz. Tadavi sırasında, oturma simidi, klozet tipi tuvalet kullanma, sert zemine oturmama, sizleri rahatlatacaktır.

kuyruk-kemigi-sokumu

Bu tip ağrı durumlarında kişi genelde kırık durumundan korksa da çoğunlukla çıkık durumlarına rastlanılır. Kuyruk sokumu kemiğinde başlayan ağrı 1 ila 2 yıl sürebilir. Kuyruk sokumu kemiği ağrıları için enjeksiyonlar tedavi için uygulanabilir. Enjeksiyon süresi 5 dakikadır ve risk yok denecek kadar azdır zira bölgede sinir ve damarsal yapılar yoğundur. Enjeksiyon yapıldıktan sonra 1 ila 2 hafta sonrasında tedavi edici özelliklerini gösterir. Kuyruk sokumu kemiği ağrılarında çok ender olarak da cerrahi müdahale yapılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica