Kalp Ritim Bozukluğu

Kalp ritim bozukluklarının genel adı aritmi olarak bilinir. Kişinin kalbinin düzensiz çalışmaya başlaması, kalp atışlarının hızlanması veya yavaşlaması kalp ritim bozukluğu yani aritmi olarak tanımlanabilir. Kalp ritim bozuklukları yani aritmi, herhangi bir kalp rahatsızlığı olmayan genç insanlarda görülebileceği gibi, genetik kalp hastalıkları olan bir aileden gelen kişide de görülebilmektedir.
Kalp ritim bozukluğunun yani aritminin, kalpte kulakçık ve karıncıktan kaynaklanan farklı türleri vardır. Bazı türdeki kalp ritim bozuklukları kalıtsal olup genetik olarak aile bireylerinde geçiş gösterebilmektedir. Kimi kalp ritim bozuklukları herhangi bir şekilde hayati tehlikeye sebep olmazken, kimi kalp ritim bozuklukları kalbin durmasına sebep olarak ani ölümle sonuçlanabilir. Kalp ritim bozukluğu yani aritmi hastalığı, genelde yapısal kalp hastalığı yani koroner arter hastalığı, kalp kapak hastalığı, hipertansiyon gibi etkenlere bağlı olarak yetişkin yaştaki kişilerde, kadın erkek fark etmeden görülebilirken bazen yeni doğmuş bebeklerde bile görülebilir.

kalp-ritim-bozuklugu

Kalp ritim bozukluğu belirtileri nelerdir?

Kalp ritim bozukluğu genelde sessiz ilerleyen, ilk etapta herhangi bir şikâyete sebep olan biraz sinsi bir hastalıktır. Kalp ritim bozukluğunun en net belirtileri kalbin aniden hızla atmaya başlaması, göğüs ağrısı hissedilmesi, baş dönmesi başlaması, nefes darlığı çekme, çarpıntı hissidir.

Kalp ritim bozukluğu sebepleri nelerdir?

Kalp ritim bozukluğu sebepleri arasında, koroner arter hastalığı, kalp kapak hastalıkları, kalp yetmezliği, kandaki elektrolit bozuklukları, kalp kasındaki anormallikler, kalp krizi ardından meydana gelen hasarlar, kalp ameliyatı olduktan sonraki iyileşme evresi, genetik geçişli bazı hastalıklar en çok karşılaşılan nedenler arasındadır. Bunların yanında farklı ilaçların yan etkileri, madde bağımlılığı, kafeinli ya da enerji içeren içecekler, stresli yaşam tarzı diğer kalp ritim bozukluğu sebepleri arasındadır.

Kalp ritim bozukluğu tedavisi

Kalp ritim bozukluğu tedavisi için öncelikle doktorunuza muayene olup, kalp ritim bozukluğunun altında yatan sebeplerin belirlenmesi ve bu sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir.

Kalp Ritim Bozukluğu Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. mustafa dedi ki:

    merhabalar benim kalbime yakın bir yerimden karnımın içinden tam kestiriyom bir gıdıklanma hissi geliyor sanki kalbim gıdıklanıyor muş gibi sanki hamile kadınların karnındaki çocuğun kıpırtısına benzer bir kıpırtı geliyor bazen gündüz az oluyor fakat akşam yatağa yattımmı kalbimin oradan geliyormuş gibi geliyor sanki elektirik çarpıyorcasına ani bir titreme geliyor panik içinde irkilip ayağa kalkıyorum uyuyamıyom uyumassam çok rahatsız etmiyor fakat tam uyuyacağım sırada bu olay olmakta sanki biri bir şiş veya bir çöp veya değnek gibi bir şeyle tam kalbimin ortasına dürdüyormuş gibi bir his geliyor balıklama gibimi desem ne desem 7 sene önce bir buna benzer rahatsızlık yaşadım gece acile zor attım kendimi doktor hiç birşeyin yok pisikolojik sorunun var dedi panik atak geçiriyorsun dedi pisikoloğa görünmemi istedi 7sene önce bu rahatsızlandığımda gövsüm kıp kırmızı kızardı içimden at gibi koşmak geliyordu çünkü hareket ettiğimde rahatsızlık bir an geçiyordu bu adam kafayı yedi derler diye koşmamak için kendimi zorda olsa tutuyordum gövsüme biri sanki bir tekme vurmuş gibi ağrı veriyordu hareket edince yürüyünce rahatlıyordum içimden acayip bir enerji sıkışmasımı desem ne desem geceleri yattığımda çoğu zaman bacağımın birini 1 saat 2 saat sallıyorum öyle uyuyabiliyorum ğer sallamassam uyuyamıyorum kesinlikle sallayınca içimdeki enerjiyi bitiriyorum sanki sonra bir yorgunluk geliyor öyle uyuyabiliyorum bu yazıyı yazarken bile yere doğru eğildiğimde sanki karnımın içinde bir takoz karın duvarıma değiyormuş gibi bir his geliyor karnım çok şişdi 2 senedir acaba karnımda urmu var diye düşünmeye başladım ayrıca işdahımda kesildi 2-3 lokma yedimmi yemek hemen doyma ve bıkkınlık karnımda sıkışma nefesim daralıyor az yersem ancak öyle biraz rahat etmekteyim çokda üzücü olaylar yaşadım bunuda belirteyim acaba benim rahatsızlığım nedir nasıl bir uzmana görünmem gerekir teşekürler

  2. behlül değerli dedi ki:

    ben ritim bozukluğu nedeniyle ablasyon oldum elektrik atlaması olan bölüm dondurma yöntemiyle köreltildi operasyon olalı 8 ay oldu dr.larım söylemişti başarı oranı yüzde 70 tir ameliyat sonrası çok hafif birkaç kez ritmimde bozulma oldu fakat aldığım ilaçlar hemen etkisini gösteriyor bu hastalığı olanlar lütfen ihmal etmesinler sağlıklar diliyorum

Sayfa başına git
Yandex.Metrica