Dışkıda Kan Görülmesi

Dışkılama esnasında makattan kan gelmesi oldukça ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu sebeple dışkıda kan görülmesi ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.
Makat bölgesi ve çevresi hassas bir bölge olduğu için, bu bölgelerde şikâyetler ihmal edilirse ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Çoğu kişi makat bölgesindeki şikâyetlerini, utandıkları için çevresiyle veya doktoruyla paylaşamaz. Bu da özellikle ciddi bağırsak hastalıklarının erken tanı konması ve tedaviye erken başlanılmasını engelleyen bir durumdur.

Dışkıda kan görülmesinin nedenleri nelerdir?

Birçok farklı hastalığın ilk belirtisi, kişinin dışkılama esnasında meydana gelen kanı görmesi ile ortaya çıkar.
Kalın bağırsak kanserleri ( kolon ve rektum kanserleri)
Kalın bağırsakta meydana gelen polipler.
Basur, hemoroid hastalığı.
Makat bölgesinde meydana gelen çatlaklar.
Makat bölgesinde iltihaplanmalar.
İltihaplı bağırsak hastalıkları
Bağırsak sarkması gibi sorunlar dışkıda kan görülme nedenleri arasında sayılabilir. Bu sebeple dışkıda kan görülmesinin kesin sebebinin yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda belirlenmesi ve çıkan sonuca göre tedavi edilmesi gerekir.
Yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür ki, kalın bağırsak kanseri yani kolon kanseri ve rektum kanseri kadınlar görülen ikinci kanser türü, erkeklerde görülen üçüncü kanser türüdür. Bu sonuçlar oldukça korkutucu veriler olmasına rağmen bağırsak kanseri ile bilinmesi gereken bazı önemli ayrıntılar vardır:

Dışkıda Kan Görülmesi

 

Kalın bağırsak kanseri önlenebilir ve tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Özellikle erken tanı konulduğu durumlarda tedavi edilmesi daha kolaydır.

Bu sebeple dışkıda kan görülmesi durumunda ihmal edilmeden, doktora gidilmeli ve dışkıda görülen her türlü kan kesinlikle incelenmelidir. Doktorunuzun muhtemelen gerekli tetkiklerin yanında kalın bağırsağın son 1/3 bölümünü endoskopla inceleyecektir. Bu yöntemde dışkıda kan görülme sebeplerini ortaya koymak ve gerekli tedavi yöntemine gidebilmek için çok faydalı ve gereklidir.

Hayatı Tehdit Eden Ciddi Belirtiler

Eğer kanla birlikte, Karın ağrısı veya kramp, bulantı, kusma gibi belirtiler varsa. Uzun vadede yorgunluk, kilo kaybı, vücut ağrıları hastada görülüyorsa vakit kaybetmeden konunu uzmanını ile ile durun değerlendirilmesi yapılmalı. Çünkü bazı durumlarda kanlı dışkı durumunda acil müdahale gerektirebilir, yaşamsal bir tehlike söz konusu olabilir. Eğer bayılma, yüksek ateş, baş dönmesi sert, tahta gibi karın bu belirtiler varsa hiç vakit kaybetmeden acil müdahale edilmesi gerekebilir.

Dışkıda Kan Görülmesi Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. meryem T. dedi ki:

  KIZIMIN DIŞKIDINDA KANAMA OLUYOR BİRKAÇ AY ÖNCEDE OLMUŞTU DOKTORA GİTTİK MUAYENE ETTİLE HEMOROYİT OLMADIĞINI FAKAT ÇOKTA ÖNEMLİ BİRŞEY OLMAYACAĞINI SÖYLEDİLER FAKAT ŞİMDİ BİRKAÇ GÜNDEN BERİ YENİDEN AYNI KANAMALAR BAŞLADI KABIZLIĞI YOK ÇOK SIKTA DIŞKILAMA YAPMIYOR GÜNDE BİRKERE YADA İKİ HER SEFERİNDE KAN VAR KIZIMIN YAŞI 17 LÜTFEN BENİ AYDINLATIRSANIZ ÇOK MUTLU OLACAĞIM NE YAPMAMIZ LAZIM YADA HANGİ DOKTORA GİDELİM ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER…

 2. seda dedi ki:

  merhaba benim oğlum 3 yaşında sabah tuvalete götürdüm.büyük tuvaletini yaptı sular kesik olduğu için ıslak mendille sildim poposunu ve biraz kanlı idi.bu neden olabilir ne yapmalıyım?çocuklarla bu konuda hangi bölüm ilgilenir?

 3. şevket dedi ki:

  son 4 yıldır kıldönmesi sorunum var amelıyatı olmam lazım ama ertelıyorum .uc ay önce apse oldu kıldönmesı olan bölge doktora gıttım tedavı ettı enjektörle apse olan bölgeyi boşalttılar. … tetavisinden sonra amelıyat olcaktım ama olmadım şimdide 1 aydır dışkımı yaparken dışkının harici sanki püskürürcesine abartılı bi şekilde kan boşalıyor.ne yapacam şaşıyorum doktara gitcem ama hangi bölüme bimiyorum .daha dogrusu gitmemek için bahane üretiyom galiba

 4. memet dedi ki:

  slm ben suanda makatımdan kan geliyor baazen pıhtılasmıs kan baazende dışkıdan çok kanlı çıkıyor bazen kan fışkırıyor kanserden kormya başladım buzaman kadar sorun etmemiştim bana yardımcı olursanız sevinirim

Sayfa başına git
Yandex.Metrica