Demir Eksikliğine Dikkat!

Demir kırmızı kan hücrelerinde yer alır ve bu sebeple kan yapımı açısından oldukça önemli bir fonksiyona sahiptir. Bunun yanında akciğerler ile hücreler arasında bir transfer rolü üstenir. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan enerji üretimini de sağlar.

Demir eksikliğinde neler yaşanır?

Demir eksikliğinde: Kendimiz çok yorgun hissederiz, halsiz ve bitkin hissetme en önemli belirtidir, demir eksikliği depresyona yatkınlığı arttırdığı uzmanlarca belirtilmektedir. Konsantre olma güçleşmektedir, öğrendiğini hafızada tutmada zorlanma yaşanmaktadır. Özellikle gelişmekte olan çocuklar için çok önemli bir durumdur demir eksikliği. Yeterli demir revervi yoksa vücudunuzda bağışıklık sisteminizde zayıflamalar olamaktadır, durumda daha çok hastalanır kişiler.

Demir eksikliği durumlarında anemi denen kansızlık hastalığı ortaya çıkar. Bunun yanında demir eksikliğinde kişide aşırı halsizlik, yorgunluk, dikkat eksikliği, solgun cilt, algılama ve öğrenme kabiliyetinde eksiklik gibi belirtiler verir. Kişi sabahları uyandığı zaman kendisini çok yorgun hisseder. Kişi sürekli dalgınlıktan ve unutkanlıktan şikâyet eder. Bir şey anlatırken ne anlatacağını birden unutuverir. Bunun yanında fiziki olarak da kişinin tırnaklarında demir eksikliğine bağlı zayıflamalar ve kırılmalar baş gösterir. Kişi demir eksikliği durumlarında sık sık kalp ritmindeki bozukluklardan şikâyet etmeye başlar. Hatta kişide öyle kalp çarpıntıları olur ki, kişi kalp krizi geçirdiğini sanarak doktora başvurabilir.

 

demir eksiliği

Şayet vücudunuzda demir eksikliği var ise, demir eksikliğini gidermek için bazı besinlerden yararlanabilirisiniz. Demir eksikliğini gidermenin en büyük çözümü tabii ki kırmızı et tüketimidir. Gün içinde mutlaka ihtiyacınız olan derecede kırmızı et tüketmeniz demir eksiliğine bire bir gelecektir. Bununda aynı kırmızı et gibi emilim gücü yüksek besinler tüketilmesi demir eksikliği tedavisi için son derece önemlidir. Aynı zamanda kuru meyveler, yumurta, koyu yeşil renkli yaprakları olan sebzeler, kuru baklagiller, tam tahıllı besinler demir eksikliğini gidermek için son derece faydalıdır. Demir eksikliği için almanız gereken besinlerin miktarına değinecek olursak, hafta 3-4 adet yumurta, günde iki tabak yeşil yapraklı sebzeler, haftada 2-3 porsiyon kırmızı et demir eksikliğini gidermede yeterli olacaktır.

Bunun yanında demir eksikliğinin zararları olduğu gibi demirin fazla tüketilmesi de bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Örneğin vücudunuza fazla miktarda demir içeren besinler yüklediğiniz zaman karaciğer ve pankreas organlarınıza zarar verebilirsiniz. Ayrıca aşırı demir tüketimi kişide mide bulantısı, kusma gibi şikâyetlere de sebep olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica