KadincaSayfa.Com

Takı Saklama Ve Koruma Yöntemleri

Takı Saklama Ve Koruma Yöntemleri

Çizilen altın takılarımızı nasıl eski haline getirebiliriz?

Önemli olan altınların nasıl, çizildiği konusu, altınların çizilmesi özellikle altının birbirine sürtmesi yada başka bir sert metalle temas etmesi halinde olur. Öncelikle bunların ne kadar az birbirine sürtersek altının çizilmesi de o kadar az olur. Alyansa devamlı bir çizilme söz konusu olur, çiziklerin giderilmesi içinde bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Bunu kuyumcunuza götürüp, kuyumcunuz tarafından tekrar cilasının yapılması gerekiyor. Ancak bu cila yapıldığı sürede üzerinden bir miktar altının gitmesi de mümkün. O yüzden çok fazla cila yaptırmamaya çalışın, yani size söyleyeceğimiz tek öneri bunu kendiniz halledemiyeceğiniz için direk kuyumcunuza götürmeniz gerekmektedir.

Altın takılarımızın görünüşlerinin bozulmaması için neler yapabiliriz?

Altın takılarımızı görünüşlerinin bozulmaması için özenle saklamalıyız. Çünkü altın değerli olduğu kadar hassas bir madandir. Bu madeni iyi koruyabilmek bizim için önemli olacak, neden daha uzun süre temiz ve güzel bir şekilde kullanabilmek için. Bunun içinde yapmamız gereken losyon, parfüm, klor ve deniz suyundan uzak tutmamız gerekmektedir. Eğer biz bunlardan kullandığımız altınları uzak tutarsak her zaman daha güzel bir şekilde kullanmaya sahip olacağız. Bizim size önerimiz bulaşık yıkarken, temizlik yaparken elinizdeki takıları çıkarmanız bu durumda altınınızın cilasının daha uzun süre gideceği ve daha temiz bir şekilde kullanabileceğinizi görebileceksiniz. Ayrıca bunun yanında altınlarınızı darbe ve sürtünmelere karşıda korumanız gerekmektedir ki aynı derece cilaları da korunmuş oluyor altınlarınızın.

Beyaz altın takıların görünüşlerinin bozulmaması için nelere dikkat etmeliyiz?

Beyaz altın takıların görünüşlerinin bozulmaması için, öncelikle klordan, tuzlu sudan uzak durulması gerekmekte. Ki biz ellerimizi yıkadığımızda kullandığımız deterjanın kalitesi de bunu çok etkilemekte. Eğer biz bunlardan uzak durursak beyaz altınımız uzun süre beyaz şeklinde gidecektir. Ancak bu beyaz altının üzerindeki cilanın gitmesi yada hafiften sarıya dönmesi normal bir olay. Zaman içerisinde olabilecek bir olay, bu durumda da rodyum denen bir madde ile kaplanması gerekiyor. Normalde altının kendi rengi hafif sarıya çalan bir renktedir. Rodyumla kaplandıktan sonra sonra ancak beyaz rengi alabilmekte veya gümüş rengini alabilmektedir. Bu kaplandıktan sonra tekrar beyaz haline gelecektir. Ancak bu şekilde sarı hale dönmesi hafif sararması altının kendi renginden olduğu için normal, hiç bir sakınca yoktur. Kuyumcumuza götürüp rodyumla kaplatarak yine beyaz rengine kavuşabiliriz.

Tüm fotoğraflarımızın büyük halini görebilmek için aşağıdaki fotoğraflardan birine tıklayarak GALERİMİZE gidebilirsiniz…

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.