KadincaSayfa.Com

Seçkin Şal Modelleri

Seçkin Şal Modelleri

Baharın gelmesi ile şallar dolaptan çıkmaya başladı artık yavaş yavaş. Hemen hemen hepimizin dolabında bir tane örme şal vardır. Gerek bu annemizden bize transfer olmuştur, gerekse babaanne veya anneannenizin çok beğendiğiniz şalıdır Ama sonuçta herkesin bir tane şalı vardır, bu şallar son günlerde kumaştan üretilen dokuma desen desen mevsimine göre kalın ince olarak piyasalarda yer almaktadır. Yaş grubuna göre şallar değişkenlik göstermektedir, gençler hava şartları ne olursa olsun ince dokumaları tercih ederken, orta yaşı yaşayanlar daha kalın dokuma kumaştan üretilen şalları tercih ediyor. Yaş almış bayanlar ise kendi ördükleri şalları ellerinden bırakmıyorlar. Elbette bunlar birer tabu değil, ama genel şal seçme sırası böyle gibi edindiğim izlenim bu. Sizlere iki tane şal modeli vereceğiz anlatımlı, daha sonra çok güzel örme şal modelleri ve dokuma şal modelleri ile bir sunum hazırladık. Umarız beğenirsiniz, iyi seyirler.
16 ilmekle başlayalım şal modelimize, bir sıra örelim ve ikinçi sıraya geçelim. iki tane düz örelim şişin üzerine iki ilmek atalım ve 3 tane keselim. Yine iki ilmek atalım 3 tane keselim. ilk sırayı bu şekilde yapıyoruz iki ilmek atalım ve 3 tane keselim. İkinçi sıraya geçince bir tane örelim, bir tane ilmek alalım ve 2 tane keselim, çift dolayalım altta ki resimde ki gibi alttan alıp çift keselim.
şal modeli-resmi
İkinci sırayı bu şekilde bitirelim, üçüncü sırada bir örelim, iki dolayalım çift keselim tıpkı ikinçi sırada olduğu gibi alttan alarak dolayıp, keserek devam edelim. Her iki yönden de aynı şekilde öreceğiz bu modeli. 4. sırada bir örelim iki dolayalım alttan ilmeği alalım ve şişe geçirelim bu kez, ve üç ilmeği birden keselim bu şekilde 4. sırayı örerek bitirelim. 5. sırada da 4. sırada yaptığımız gibi devam edelim.

Yapılışı: 5 numara şiş in üzerine 118 ilmek atılır 7 sıra örme haroşa ile yapılır sonrasında 7 nolu şiş ile örmeye devam edelim 58 ilmek kalana kadar kenarlardan 3 ilmek içinden 1’er ilmik kesilir.
58 olduğunda 5′ er 5′ er azaltılır.ve 8 ilmek kaldığında ilmekler bir defada bitirilir.
6 nolu tığ ile oval kenar kısımlara 4 dizi örümcek yapalım.
en son olarakta tekrar tığ yardımı ile toplar halinde süsleyebiliriz

Tüm fotoğraflarımızın büyük halini görebilmek için aşağıdaki fotoğraflardan birini tıklayarak GALERİMİZİ gidebilirsiniz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.