KadincaSayfa.Com

Şampuan Seçimi

Şampuan Seçimi

Şampuan Seçimi

İnce telli saçlara uygun şampuan nasıl olmalıdır?

İnce telli saçları olan kişilerin en önemli sorunu, saçlarına hacim kazandırabilmektir. Bunun için günümüzde üretilmiş özel şampuanlar vardır, bu tür şampuanların içinde bulunan bir takım doğal proteinler saçlar yıkanıp durulandıktan sonra bile sacın gövdesine yapışıp kalmakta böylece sacın gövdesini kalınlaştırmakta sacın daha hacimli görünmesini sağlamaktadır. Öte yandan sacı ince telli olan kişiler kremli şampuan tercih etmemelidirler. Bu tür şampuanlar saçları ağırlaştırmakta yıkandıktan kısa bir süre sonra dahi saçlara yağlı bir görünüm vermekte, saçların hacmini kaybetmesine yol açmaktadır. Dolayısı ile özet olarak saçlara hacim kazandıran protein içeren şampuanlar ince telli saçı olan kişiler için en uygun seçenektir.

ince telli saç için şampuan

Kalın telli saçı olanlar nasıl bir şampuan seçebilir?

Kalın telli saçları olan kişilerin en önemli sorununun yıkandıktan sonra çok kabarması, saçlarını şekle sokmakta zorluk çekmeleridir. Bu tür saç yapısına sahip kişiler tercih edeceği şampuan lar saçları yatıştırıcı özelliğe sahip olmamalılar. Ayrıca yıkandıktan sonra fazla dolaşıp zorla açılabildiğinden genellikle saçları kalın telli olan kişiler kremli şampuan kullanarak saçların kabarması ve elektiriklenmesi azalacak. Ayrıca saçlar kremli şampuanların yardımı ile daha kolay taranabilir. Kalın telli sacı olanların kaçınmaları gereken şampuanlar saçları aşırı besleyen vitamin yükleyen saçlara daha da hacim kazandırabilecek protein içeren şampuanlardan uzak durulması gerekmektedir. Bu şampuanlar saçların daha da hacimli görünmesine ve elektiriklenmesine neden olacaktır.

kalın telli-şampuan

Egzaması olanlar hangi şampuanları kullanmalıdırlar?

Egzaması olan kişilerin döküntülerin hem saçlı deride olabilmekte hemde yüz ve alın bölgesinde olabilmektedir. Ekzema türleri yağlı ve kuru şeklinde görülmektedir. Her iki durumda da özellikle de saçta kabuklanmalar olur. Bu tür şikayeti olan kişiler öncelikle bu kabuklardan kurtulmak ister, ayrıca egzama şiddetli kaşıntı yol açabildiğinden kullandıkları şampuanların yine cildi tahriş etmeyecek kaşıntıyı arttırmayacak nitelikte olması gerekmektedir. Dolayısı ile egzamalı ciltler için uygun olabilecek şampuanlar bir yandan ciltteki kabukları soyacak aktif maddeler icermektedirler ki bunların başında Asetilsalisik gelir, az miktarda da olsa şampuanlarda bulunması tercih edilmeli. Diğer yandan da kaşıntıyı giderecek yatıştırıcı maddeler içermeleri gerekmektedir. Bunlarda genellikle Saw palmetto yağı, buğday özü yağı gibi saçlı deriyi yatıştıracak maddelerdir. Özellikle cildi çok hassas olan kaşıntısı şiddetli olan saçları incelmiş olan kişilere ayrıca bebeklere ve çocuklara yönelik olan şampuanları kullanmalarını da öneriyoruz.

egzemalı-saç şampuan

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.