KadincaSayfa.Com

Saçlarda kepeklenme

Saçlarda kepeklenme

Saçın uzunluğuna, kısalığına, rengine, yapısına, cinsiyet farkına bakmaksızın hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı saç kepeklenme sorunu, saçların içinde görülebilen hatta bazen omuzlara dökülecek kadar fazlalıkta olan beyaz beyaz pul şeklindeki döküntülerdir.Sosyal ortamlarda görsel olarak sıkıntıya sokmakla birlikte aşırı kaşıntı yaratmasından dolayı yaşam kalitemizi etkileyebilir. Yediden yetmiş yediye bir çok insanın sorun yaşadığı kepeklenme önemli bir sağlık sorun gibi gözükmese de uzun vadede can sıkıcı olabilir ne dersiniz?

Saçlarda kepek sorunu

Saçalarda kepeklenme sorunu, daha yağlı saç derisine sahip kişilerde görülmektedir. Özellikle ergenlik döneminde, stresli yaşam şartları, sık sık şampuan değişiklikleri kepek sorununu arttırıcı özelliklere sahiptir.Saçlarda kepek genetik faktörlerden de  kaynaklanır. Genellikle erken yaşlarda başlayıp yaşam boyunca devam edebilir. Bu durunda yapılacaklar deri tipine uygun şampuan seçimleri oldukça önemlidir. Bazı mantar hastalıklarının deri yerleşmesi de kepeklenemeye neden olabilir. Bu tarz hastalarda uzman bir hekim yardımı ile kısa bir tedavi ile kurtulmak mümkün.

Kepekten kurtulmak için farklı türde şampuanlar kullanılabilir. Eczanelerde de satılabilen saç derisindeki yağlanmayı azaltan şampuanları devamlı kullanmak saçta kepeklenme sorununu ortadan kaldırabilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken, her gün ara vermeden kepek şampuanları kullanmak saç derisini haddinden fazla kurutarak tam tersi etki gösterip pul pul dökülen saç derisine yani kepek benzeri bir döküntüye sebep olabilir. Bu sebeple haftada 3 defa kepek şampuanı kullanmak, saç derisinin kalitesini korumak ve kepeklenmeyi önlemek için yeterlidir.

Kepeklenme neden olur

 

Günümüzde kepekten kurtulmak için çinko, sürfür, katran gibi maddeler bulunan doğal maddelerin karışımını bir arada sunan özel şampuanlar kullanılmaktadır. Seçmiş olduğunuz şampuanları deri tipine görülmesi şarttır. Eğer deriniz kuru ise nemlendirici faktörü yüksek koruyucu kepek şampuanları tercih  etmelisiniz bayanlar. Tam tersi deriz kuru değil  yağlı ise deriyi kurutucu  şampuanları tercih etmelisiniz. Kısaca tedavi kişiden kişiye değiştiği için uzman bir hekimden yadım almak şart , geçmiş olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.