KadincaSayfa.Com

Saç Bakım Kürleri

Saç Bakım Kürleri

Saçlarınızın sağlıklı, parlak canlı görünmesi ve bu görünümü muhafaza etmesi için birçok saç bakım kürü vardır. Bu saç bakım kürlerini uygulamanda önce dikkat etmeniz gereken nokta, sizin saç yapınıza uygun saç bakım kürleri tercih etmeniz gerektiğidir. Saçlarınız kuru bir yapıda ise, yapacağınız saç kürlerinin saça ne gibi etkisi olduğunu iyi araştırmalısınız. Zira yağlı saçların yağ dengesini sağlamak için uygulanan bir saç kürü, sizin kuru saçlarınıza uygulanırsa, saçlarınızdan olduğundan daha kuru, daha mat, daha cansız bir hal alacaktır. Bu sebeple saç tipinizi öğrenin ve saç tipinizin ihtiyaca olan saç bakım kürlerini tercih edin

saç bakım, tavsiyeleri

 

Uygulayacağınız saç bakım kürlerini mümkün mertebe parmak uçlarınızı kullanarak, asla tırnaklamadan masaj yaparak saç diplerine uygulamalısınız. Zira bu şekilde saç bakım kürlerini saç diplerinde masaj yaparak, saç diplerinde kan dolaşımına etki ederek saç bakım kürünün saçlara daha fazla faydalı olmasını sağlamış olursunuz.

Saç bakı kürlerini aktarlardan saç tipinize uygun saç bakım yağlarını alıp kullanım şekline uygun bir şekilde karıştırıp masaj yapabilirsiniz. Bunun yanında yine aktarda satılan kuru otlar içinden saç tipinize uygun kuru şifalı bitkileri alıp, kullanım şartlarına bağlı olarak kaynatıp suyu ile saçlarınıza masaj yapacak ya da yıkayacak şekilde saç bakım kürleri hazırlayabilirsiniz. Kendiniz saç bakım kürleri hazırlamak istemezseniz, eczanelerde sağlıklı, güçlü, parlak saçlara sahip olmak için son derece faydalı saç bakım kürleri satılmaktadır.
Evde kolaylıkla yapabileceğiniz, bitkisel saç bakım kürleri.

saç bakım kürleri

Lavanta kürü:

Saç dökülmelerine karşı, bitkisel olan bu kürü evde rahatlıkla yapabilirsiniz.
5gr lavantayı, 750 ml kaynayan suya ilave edelim, çok kısık ateşte beş dakika bekletelim. Ocaktan alıp soğumaya bırakalım. Tam soğumadan, ılıkken süzelim, bu suyla saçlarımızı ıslatalım. Yarım saat sonra durulayalım.
Bu işlemi, saç dökülmeleriniz durana kadar devam edelim, haftada 2 kez yeterlidir. Saç dökülmeleriniz bittikten sonra ayda 2 kez bu kürü uygulamalıyız.

Bal Maskesi:
Saç parlatıcı bal maskesi için, bir kahve kaşığı balı, 5 bardak. Suda karıştırarak eritelim. Bu suyu banyoda, saçlarınızı şampuanladıktan sonra, saç diplerine gelmeyecek bir şekilde saçınıza uygulayıp suyu bitirin. Saçlarınızı durulamadan çıkıp, kurumasını bekleyin. Kuruduğu zaman parlaklığı sizi ve çevrenizdekileri şaşırtacaktır.

Evde yapabileceğiniz, bal saç bakım kremi:
Bu krem için bal ve saf zeytinyağı gerekli, ¼ fincan zeytinyağı ve ½ fincan balı çukur bir kâseye alalım iyice karıştıralım. Elde ettiğimiz karışımı, saçlarımıza iyice yedirerek sürelim, bone takalım. Yarım saat sonra iyice durulayalım. Saçlarınıza çanlılık ve parlaklık verecektir. Bu arada saçlarınız normal kuruluktaysa, 1 çorba kaşığı yağ kullanmalısınız.

Isırgan otu kürü:
Kepeksiz ve parlak saçlar için evde hazırlayacağınız kür için gerekli malzemeler.
5 gr ısırgan otu, 3 su bardağı su.
Öncelikle suyu kaynatalım, kaynayan suya 5 gr ısırgan otunu ilave edelim. Kısık ateşte 5 dakika demlendirelim. Sonra ocaktan alıp, soğumaya bırakalım. Soğuyan kürü süzelim, süzdüğümüz bu kürü temiz olan saçlarımıza sürelim, yarım saat bekleyip yıkayalım.
Bu kürü haftada 1 kez uygulayalım, kısa zaman içinde saçlarınızdaki kepeklenme problemi ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda saçlarınız canlılık ve parlaklık kazanmış olacaktır.

saç bakım maskeleri

Elma sirkesi kürü:
Saçlarımız, yıpranmışsa elma sirkesi kürü uygulayabiliriz. Yarım litre sıcak suyun içine, bir bardak elma sirkesi katıp karıştıralım. Banyo yaptıktan sonra, bu sirkeli suyu saçımıza dökelim masaj yapalım. Durulamadan banyodan çıkalım. Bu işlemi hafta iki kez uygulayalım. Onarıcı özelliği olan bu kürü, sorununuz düzeldikten sonra ayda 2 kez uygulamaya devam edebiliriz.

Sarı ve kumral saç bakım kürü:

½ bardak su ve çeyrek limon suyunu, çukur bir kâseye alalım. İyice karıştıralım. Banyodan çıkmadan önce, bu karışımla saçlarımızı bu su ve limon karışımı ile ovuşturup durulamadan çıkalım.

Koyu renk saçlar için bakım kürü:

½ bardak su, 1/3 üzüm sirkesini bir kâsede iyice karıştıralım. .banyodan çıkmadan hemen önce son olarak sirkeli suyu saçlarımıza dökelim ve durulamadan çıkalım.

Boyalı, yıpranmış ve kuru saçlar için kür:
İki tane bıldırcın yumurtasını kırıp çukur bir kâseye alalım, üzerine 4 yemek kaşığı zeytinyağını ilave edelim. 1 tane avokado’yu ezelim, kâseye diğer malzemelerin içine alalım iyice karıştıralım. Kürü, saç boyar gibi saçlarımıza sürelim. Hava almayacak şekilde saralım. 2 saat sonra şampuanlayalım. Bu kürü ayda 2 kez uygulayabiliriz.

Saç derisinde problem olanlar için kür:

2 çorba kaşığı killi su, bir çay bardağı susam yağı, 1 çorba kaşığı bal ve ½  limon suyu. Bütün malzemeleri, çukur bir kâsede iyice karıştıralım. Islak olan saca yedirerek sürelim, diplere masaj yaparak. Sıcak havlu saralım ve 45 dakika bekletelim. Bu kürü haftada bir kez uygulayalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.