KadincaSayfa.Com

Mobilya Satış Görevlisine Sorulacak 11 Soru

Mobilya Satış Görevlisine Sorulacak 11 Soru

dv1441011Bu zamanın mobilya alıcıları oldukça bilgili. Ortalıkta dolaşan çok fazla bilgi var, ve sosyal medya sayesinde bilgi paylaşım oranı oldukça yüksek. Ancak yine de bazen mobilya satın alırken en bariz sorulabilecek soruları sormayı unutuyoruz. En çok yaşadığımız olay ise kazıklanma. Sormadığımız bazı sorular yüzünden bize satış yapan insanların gözleri korkmuyor veya kolaylıkla kelime oyunlarına inanabiliyoruz. Evimize yeni bir mobilya almadan önce internetten tonla araştırma yapıyoruz.  Ancak yine de mobilya alışverişinde oldukça küçük hatalardan yanlış seçimler yapıyoruz. Peki nedir sormamız gereken soru? Nelerdir bizi kazıklanmaktan koruyacak anahtar cümleler? Sizin için küçük bir soru listesi oluşturduk. Bu sorular sayesinde mobilyanızı satın alırken hem paranız boşa gitmeyecek, hem de vaktiniz.

1. Biraz indirim yapabilir misiniz?

Bir mobilya satış mağazasına girdiğinizde çoğunlukla mobilyaların fiyat etiketlerini görürsünüz veya satış görevlisi size bir fiyatlandırma yapar. Aslında bu soruyu hep sorarız. Çünkü yaşam standartları gereği önce cebimizi düşünüyoruz. Bilmemiz gereken tek şey, her mağazanın kendine göre bir indirim politikası olduğu. Eğer mobilya alma konusunda bir aceleniz yoksa satış görevlisine indirim zamanlarını sorabilirsiniz. Size cevap vermek istemeyebilir. Ancak her mağazanın belirli bir indirim döneminin olduğunu bilmeniz, onu bu soruyu cevaplamak zorunda bırakacaktır.

2. Mümkün olan özelleştirmeleriniz nelerdir?

 Her imalatçı tasarladığı her mobilyayı özelleştirebilir şekilde tasarlar. Ve bu özelleştirmeler genellikle kumaş değiştirmenin de ötesinde olabilir. Örneğin; koltuğunuz için değişik kol çeşitleri, yapı maddesi gibi. Satış görevlisine mutlaka sorun. Tipini sevdiğiniz mobilyayı daha çok sevebileceğiniz bir hale getirebilirsiniz.

3.Özelleştirmeler için ek ücret ödememiz gerekiyor mu?

Özelleştirme dediğimiz anda bir heves ediyoruz tabi. Normal şartlarda özelleştirmeden herhangi bir ücret tahsis edilmiyor. Ama bu dediğimiz Avrupa standartları tabii. Siz yine de özelleştirme istiyorum dediğiniz anda bu soruyu da sormaktan vazgeçmeyin. Bazen beğendiğiniz mobilya özelleştirmelerle birlikte size çok daha pahalıya mal olabilir. Bu soruyu sorarak en azından size ne kadara mal olacağını bilirsiniz.

4. Bu mobilya nasıl yapıldı?

Beğendiğiniz mobilyada kullanılan materyalleri ve bunların nasıl kullanıldığını mutlaka sorun. Örneğin; bir koltuk alıyorsanız iç malzemesinin neyden yapıldığını bilmek en doğal hakkınız. Çünkü koltuğun iç malzemesi koltuğun bütün kalitesini etkiler. Ayrıca nerede yapıldığını, kimin ürettiğini de bilmek isteyebilirsiniz. 

5. Aynı fiyat aralığında başka mobilyalarınız da var mı?

Diğer seçeneklere de göz gezdirmek bizim için daha güzel bir seçim olanağı olacaktır. Mağazaya girdiğimiz anda bir mobilya beğenip onun üzerinden konuşmak yanlış seçim yapmamızdaki en büyük rolü oynar. Ki genellikle satış görevlisine bu soruyu sormayı unuturuz. Bu soruyu her zaman için aklınızda tutun. Belki bu soru sayesinde beğendiğiniz şekle uygun, hatta ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılayabilecek bir mobilya bulmanız mümkün olabilir.

6. Ulaştırmanız nasıl oluyor? Ne kadar sürüyor?

Ulaştırma hakkında en ufak bir şeyi üstlenmeye çalışmayın, oradan daha önce alışveriş yapmış olsanız bile. İstediğiniz ulaştırma özel olabilir, veya onların politikasında bir değişiklik olmuştur. Hoşunuza gitmeyen bir ulaşım sundukları zaman, ulaşım şeklini değiştirmenin vereceği fiyatı da sormayı unutmayın. Mobilyanızı getirmeden önce sizi aramalarını da isteyebilirsiniz.

7. Niçin sizden satın almalıyım?

Bir tüketici olarak bir yerden mobilya satın almak veya almamak tamamiyle sizin tercihiniz. Bulunduğunuz mağazayı diğer mağazadan ayıran özellikleri sorun. Onları özel yapan nedir? Ürün seçimleri mi? Müşteri servisi mi? Fiyatı mı?

8. Ne çeşit garantiniz var?

Mağazanın önerdiği garanti çeşidini sormaktan çekinmeyin. Bazı mağazaların fiyat garantisi vardır. Bazı garantiler de ürünleri ve müşteri memnuniyeti üzerine kuruludur. Bazen de üreticilerin size sunduğu garantiler vardır.Mobilyanızda neyin korunduğunu ve size söylediklerinin garantide yazılı olup olmadığından emin olun.

9. Bir şeyler yanlış gittiğinde ne olacak?

Bir siparişte bazen çok fazla şey ters gidebilir. Başınız sıkıştığı anda sorularınıza cevap verebilecek birileri olup olmadığını sorun.

10. Siparişi iptal etme sürem nedir?

Bazen mobilya siparişini verdikten sonra evdeki hesap çarşıya uymayabilir. Böyle bir durumda ne yapabileceğinizi mutlaka sorun. Pek çok satış görevlisi bu soruyu sormanıza müsade etmeyecektir. Çünkü satış yaptıktan sonra geri almak zorunda kalmak kimsenin hoşuna gitmeyecektir. Ama siz bu soruyu aklınızdan çıkarmayın.

11. Eski mobilyaları kabul ediyor musunuz?

Yeni mobilyalar almak her zaman güzel hissettirir. Ama eskisinden kurtulmak da bir o kadar zor olur. İşte size kurtulmak için kolay bir yol. Eski mobilyanızı alıp alamayacaklarını mağazaya mutlaka sorun. Hatta bazı mağazalardan eski mobilya karşılığında bir indirim bile elde edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.