KadincaSayfa.Com

Keşkek Tarifi

Keşkek Tarifi

Keşkek yöresel lezzetlerimizden biridir. Pek çok yörede biliniz ve sevilir. Özellikle köylerde düğünlerde kazan, kazan yapılarak düğün yemeği olarak sunulur misafirlere. Keşkek Tarifine geçmeden önce, püf noktalarına değinmek isteriz, keşkeğin en önemli noktalarından bir tanesi yarmanın 1 gün önceden ıslatılması, etin yarım yağlı olması çok önemli. Ayrıca tere yağın iyi kavrulması çok önemli, buğdayın bir gün önceden ıslatılmasına rağmen pişme süresi 4-5 saat olan keşkeğın etlerini de çok iyi pişirmeniz gerekmektedir ki Keşkeğin içinde tane tane kalmaması lazım. Keşkeğin içine arzuya göre sumakta ilave edebilirsiniz, tere yağını sonradan da üzerine pul biberle ilave edebiliriz. Bu püf noktalarına dikkat ederek pişirirsek  Keşkek Tarifini, lezzetli jeşkek yapmış oluruz.  Sizlere bu güzel yemeğin tarifini sunuyorum sizlere.

Keşkek Malzeme Listesi

Yarım kilogram yarma

1 adet soğan

2 çorba kaşığı tereyağı

Yarım çorba kaşığı toz kırmızıbiber

1 tane koyun gerdanı

Tuz

keskek

Keşkek Tarifi

Buğdayları güzelce ayıklayınız, çeşme altında bolca yıkayınız. Çıkan su berraklaşana kadar yıkamaya devam ediniz. Genişçe bir tencereye koyunuz. Parçalanmış etleri ve de kabukları soyulan soğanı da ekleyiniz. Üzerlerini kaplayacak kadar su ekleyiniz. Etler ile buğdaylar pelte gibi yumuşayana kadar kaynatınız. Suyunu çekerse kaynar su ekleyiniz.
Et ile buğday yumuşadığında etleri kemikten ayırıp tiftikleyiniz. Yeniden tencereye koyup kaşığının tersi ile ya da varsa tokmak yardımıyla vura, vura karıştırmaya devam ediniz. Malzemeler bulamaç şeklini alana kadar pişiriniz.
Pişince keşkeği servis edeceğiniz tabağa alınız. Tere yağını kızdırınız ve içerisine kırmızıbiberi ekleyiniz. Tabaktaki keşkeğin üzerinde gezdiriniz. Keşkek sıcak olarak servis edilirse daha lezzetli olmaktadır. Afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica