KadincaSayfa.Com

Karın Şişliği Neden olur?

Karın Şişliği Neden olur?

Zaman zaman yemeği fazla kaçırdığımız zaman, ya sofrada çok sevdiğimiz yiyecekler vardır, yada güzel bir sofrada hani şu sadece kuş sütü olmayan davet sofralarından bir sofra vardır karşımızda her şeyden tatmak isteriz sonrası malum karnımız bizden önce gider. İpin ucunu kaçırma dolayısı ile karın şişliği yaşamanız normal. Ama bu sorunu her yediğimiz öğün sonrası yaşıyorsak, dikkate almamız gerekebilir. Çoğunlukla karın şişliği ne tür bir yiyecek yediğinize veya sindirim sistemindeki, yiyeceklerin gerektiği hızda sindirim yapılamadığını anlatan bir problem olduğunun işareti olabilir.

şişlikler neden yaşanır

Bu çoğunlukla Hormonal Dalgalanmalar denilen, adet öncesi veya hamilelik süresince hormon seviyesindeki oynamalar sindirim sisteminizi etkilemiş olabilir. Yaşam biçiminiz de çok etkilidir, stres, kaygı mide yanması ve şişliklere neden olabiliyor. Hareketsiz yaşam şekli hem gaz şikayeti hemde şişkinliğe sebeb olmaktadır. Yemeklerden sonra yürüyüş bu sorunuzun ortadan kalkmasına neden olabilir. Hızlı ve seri yemek yemek yiyen kişilerde bu tip sorunlar sık gözlemlenmiştir. Siğara içinlerinde sürekli yakındığı bir konudur şişkinlik, sebebi yutulan havadır.
Bizi hep rahatsız etmiştir karın bölgemizin şiş durması.  Bu genellikle mide ve bağırsağımızda ki gaz birikiminden olur. Bezende yağlı besinlerin yarattığı hazım zorluğundan, stresten veya sindirim sitemindeki enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Peki, bu hoş olmayan durumu yaşamamak için neler yapabiliriz?

karın şişliği

Öncelikle hızlı yemek yeme alışkanlığımızı bırakmalıyız. Meyve, sebzeler, baklagiller ve tahıllar lifler bakımından zengin ve sağlıklıdır. Fakat gaz şikayetleri olan kişi, daha temkinli tüketmelidir.Karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli, süt, kuşkonmaz, sakız ve biradan bir süre uzak durup şişkinliğinizin devam edip etmediğini anlayabilirsiniz.

karın şişliğin nedenleri

Bazen kendimizin doktoru olmalıyız. Üç ana öğün, üç ara öğün felsefesini benimseyin. Yapay tatlandırıcılardan kesinlikle uzak durmaya çalışın. Stresli anlarınızda yemek yememeye dikkat ediniz.Sigara hava yutmanıza sebeplerden bir tanesidir, dolayısı ile şişkinliğinizin bir nedeni sigaradır. Bırakmaya çalışınız. Düzenli spor yapmak, lifli yiyecekler, hazmı zor yiyeceklerde uzak durarak gaz ve şişkinlik problemlerinizi en aza indirmeyi başarabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. aydin arslan dedi ki:

    super 1 site herkesin paylasmasi ve her konuda bilgi edinmesi lazim. bu sayfaya sema araciligi ile ulastim hem semaya hem de bu siteyi hazirlayanlara cok tesekkur ederim. malesef bende de mide siskinligi sorunum var.cok degerli bilgiler veriliyor, iyi ki bu sayfaya ulasmisim.

Yandex.Metrica