KadincaSayfa.Com

Ançüez

Ançüez

ANÇÜEZ HAKKINDAKİ BİLGİLER

Bazıları onu pizzada ançüez olarak yer, kimileri salataya ekler, kimileri ise ançüezi yağ, sirke ve baharatla birlikte bir blendere atarak keskin bir salata sosu yaratır. Nasıl yerseniz yiyin, ançüez faydalı şeylerle dolu. 90 gr’lık bir ançüez porsiyonu 127 kalori, 4,8 gr yağ ve 1,4 gr gibi yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içeriyor. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kalp ve Akciğer Enstitüsü’ne göre, günde bir gram bile omega-3 yağ asidi tüketmek bir erkeğin koroner arter hastalığına yakalanma riskini %40 azaltıyor. (Araştırmalar erkekler üzerinde yapılmıştı.) Omega-3 yağ asitleri kadınlar için de çok faydalı olabilir: Omega-3 kandaki trigliserit oranını düşürür; 190 mg/dl’den yüksek trigliserit oranlan kadınlarda kalp krizi riskini İniyük oranda artırır. (400 mg/dl’den yüksek trigliserit oranları da erkeklerde kalp hastalığı riskini artırıyor.) Ançüez, ayrıca bazı araştırmacıların yaşlanma sürecini yavaşlattıklarına inandığı DNA ve RNA nükleik asitleri açısından da zengindir. Vücut milyonlarca hücreden oluşur, ortalama hücrenin yaşam süresi yaklaşık iki senedir. Bir hücre ölmeden önce kendini yeniden üretir; fakat her yenilemeyle hücre değişir ve bu değişiklik her zaman iyiye doğru değildir. Başka bir deyişle hücre yıpranmaya başlar. Nükleik asitler, daha uzun süre yaşayabilen, daha sağlıklı hücreler üretilmesine yardımcı olarak, yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

Ançüez ayrıca orta miktarda A vitamini ve kalsiyum içerir; ikisi de kalp hastalığı ve kansere karşı koruyucu olarak biliniyor.

ancuez

ANÇÜEZ FAYDALARI

*  Kolesterol ve trigliserit oranını düşürebilir, böylece koroner arter hastalığına yakalanma riskini azaltır.

• Kan pıhtısı oluşumu riskini azaltır ve kan basıncını düşürür, ikisi de felç ve kalp krizinde risk etkenleridir.

• Metabolizmadaki prostoglandin oranını dengeler—bazı prostoglandinlerin aşırı üretimi hayvanlarda tümör oluşumu ile ilgilidir ve artrit ile sedef hastalığı gibi iltihapsal hastalıklarda rol aldığı zannediliyor.

• Anne sütünde bulunur; normal beyin ve göz gelişimi için gereklidir.

Nükleik asitler erken yaşlanmayı önleyebilir.

ÖNERİ:

Tuzunu azaltmak için, ançüezi bir tabak süt veya suyun içine koyup birkaç saat buzdolabında bekletin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica