KadincaSayfa.Com

Dışkıda Kan Görülmesi

Dışkıda Kan Görülmesi

Dışkılama esnasında makattan kan gelmesi oldukça ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu sebeple dışkıda kan görülmesi ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.
Makat bölgesi ve çevresi hassas bir bölge olduğu için, bu bölgelerde şikâyetler ihmal edilirse ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Çoğu kişi makat bölgesindeki şikâyetlerini, utandıkları için çevresiyle veya doktoruyla paylaşamaz. Bu da özellikle ciddi bağırsak hastalıklarının erken tanı konması ve tedaviye erken başlanılmasını engelleyen bir durumdur.

Dışkıda kan görülmesinin nedenleri nelerdir?

Birçok farklı hastalığın ilk belirtisi, kişinin dışkılama esnasında meydana gelen kanı görmesi ile ortaya çıkar.
Kalın bağırsak kanserleri ( kolon ve rektum kanserleri)
Kalın bağırsakta meydana gelen polipler.
Basur, hemoroid hastalığı.
Makat bölgesinde meydana gelen çatlaklar.
Makat bölgesinde iltihaplanmalar.
İltihaplı bağırsak hastalıkları
Bağırsak sarkması gibi sorunlar dışkıda kan görülme nedenleri arasında sayılabilir. Bu sebeple dışkıda kan görülmesinin kesin sebebinin yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda belirlenmesi ve çıkan sonuca göre tedavi edilmesi gerekir.
Yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür ki, kalın bağırsak kanseri yani kolon kanseri ve rektum kanseri kadınlar görülen ikinci kanser türü, erkeklerde görülen üçüncü kanser türüdür. Bu sonuçlar oldukça korkutucu veriler olmasına rağmen bağırsak kanseri ile bilinmesi gereken bazı önemli ayrıntılar vardır:

Dışkıda Kan Görülmesi

 

Kalın bağırsak kanseri önlenebilir ve tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Özellikle erken tanı konulduğu durumlarda tedavi edilmesi daha kolaydır.

Bu sebeple dışkıda kan görülmesi durumunda ihmal edilmeden, doktora gidilmeli ve dışkıda görülen her türlü kan kesinlikle incelenmelidir. Doktorunuzun muhtemelen gerekli tetkiklerin yanında kalın bağırsağın son 1/3 bölümünü endoskopla inceleyecektir. Bu yöntemde dışkıda kan görülme sebeplerini ortaya koymak ve gerekli tedavi yöntemine gidebilmek için çok faydalı ve gereklidir.

Hayatı Tehdit Eden Ciddi Belirtiler

Eğer kanla birlikte, Karın ağrısı veya kramp, bulantı, kusma gibi belirtiler varsa. Uzun vadede yorgunluk, kilo kaybı, vücut ağrıları hastada görülüyorsa vakit kaybetmeden konunu uzmanını ile ile durun değerlendirilmesi yapılmalı. Çünkü bazı durumlarda kanlı dışkı durumunda acil müdahale gerektirebilir, yaşamsal bir tehlike söz konusu olabilir. Eğer bayılma, yüksek ateş, baş dönmesi sert, tahta gibi karın bu belirtiler varsa hiç vakit kaybetmeden acil müdahale edilmesi gerekebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.