KadincaSayfa.Com

Bir Çok Kadının Ortak Sorunu İdrar Kaçırma

Bir Çok Kadının Ortak Sorunu İdrar Kaçırma

Bir Çok Kadının Ortak Sorunu İdrar Kaçırma

Kadınların, ilerliden yaş sorunundan biriside idrar kaçırmadır. Aşırı şişmanlık, doğum sayısı artması, menopoz, kronik öksürme, şeker hastalığı ve kabızlık.Uzmanlara göre strese bağlı idrar kaçırma, karın içi basıncın artması ile oluşan, ani öksürük birden ayağa kalkma ile oluşur. İdrarınızı tutmanızı sağlayan adalelerin, iyi çalışmaması ile oluşan idrar kaçırmadır ki bu tip idrar kaçırmalar genç ve orta yaş kadınlarda görülür. En sık görülen idrar kaçırma tipi arasına girendir. İdrar kaçırma olaylarının yüzde kırk dokuzu bu gruptadır.
Diğer bir grupsa, idrarın geldiği hisseder fakat tuvalete gidene kadar, tutamaz. İdrar kesesi kontrolsüz kasılır, bu grup ise yüzde yirmi ikisini oluşturur, yaşlı bayanlarda daha çok görülür.
Strese bağlı idrar kaçırma ve sıkışma tipi idrar kaçırmanın karması diyebileceğimiz bir grup vardır. Karışık idrar kaçırma olarak bilinir. İleri yaşlarda görülen bu grup tüm idrar kaçırma vakalarının yüzde yirmi dokuzunu teşkil eder.

İdrar kaçırma yalnızca yaşlı kadınlarda mı görülür

Nadiren de olsa idrar kaçırma, omurilik tümörü, MS (, multiple skleroz), bel fıtığı, vajina arası delikler, beyin travması, sinir hasarı gibi ciddi nedenler yatıyor olabilir altında. İdrar kaçıran bayanların nu olayı ciddiye alıp, üroloji uzmanı ile görüşmesi gerekmektedir.

İdrar kaçırma genç bayanlarında derdi

İdrar kaçırma yalnızca yaşlı kadınlarda mı görülür?

Bir çok genç hanımda İdrar kaçırma özellikle zor ve meşakkatli doğum sonucu, idrar tutmamızı sağlayan kas sisteminin bozulması sunucu bozulduğu zaman genç bayanlarda gülünce öksürünce, aksırınca ağır bir iş yapınca idrar kaçırma olabiliyor. Bu genç hanımlar toplumsal hayatın aktif olarak içinde oldukları için, çok rahatsız olmaktadırlar. Aslında idrar kaçırmanın en büyük sebebi yaşlanmaktır, yaşlandıkça idrar kaçırma sıklığı ve toplumda görülme sıklığı artar. 70 yaşlara gelindiği zaman çok önemli hasta grubunda sık sık tuvalete gitme idrara gitme sıkışma gibi tuvalaete koşturarak gitme şikayetleri olabilir. Geceleri 2 den fazla tuvalete gitme, o telaşla tuvalet ararken düşüp bir yerlerini kırmalarına sebep olabilirler. Yaşlandıkça idrara çıkma sıklığı artar ama kadınlarda da özellikle arka arkaya doğum yapmış, travmatik doğum yapmış kadınlarda öksürünce, aksırınca idrar kaçırma genç yaşlarda da görülebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.