KadincaSayfa.Com

Saç Aşısı Hakkında, Herşey

Saç Aşısı Hakkında, Herşey

Saç aşısı nedir?

Saç kaybı yaşayan insanlara saç ekimi sırasında saç ekimini desteklemek, kuvvetlendirmek için ekim esnasında uygulanan işleme aşılı saç ekimi denir. Saç aşısı ekstraselüler matriksten oluşan bir süspansiyondur ve saç ekimi esnasında hastalarımıza bu saç aşısı uygulanır.

Saç dökülmelerin başlıca nedeni androgenetik saç dökülmesidir. Erkek tipi genetik saç dökülmesi olarak da anlatılabilir. Androgenetik saç dökülmesi 50 yaşını aşmış insanlarda erkeklerde yüzde 50’leri bulmaktayken kadınlarda yüzde 10’lardadır.

Genetik olarak bir şifre taşıyan erkeklerin testosterona duyarlı olan foliküler üniteleri bir süre sonra saç üretmeyi durdurur ve bu saç üretmeyen bölgelerde saç kayıplarının oluşması androgenetik saç dökülmesinin sebebidir.

Saç nakli adrogenetik saç dökülmesinin tedavisidir. Yıllardan beri uygulanan saç nakillerine saç aşısını destek olarak kullanarak başarı şansını arttırmak mümkündür.

Saç aşısı saç ekimi ihtiyacını azaltır mı?

Saç aşısı, saç ekiminin alternatif tedavi yöntemi değil, saç nakline destek amaçlı bir uygulamadır. Yakın zamanda saç nakline destek olarak uygulamaya başladığımız saç aşısı, başarı şansını arttırmak için kullanılan avantajlı bir yöntemdir.

Saç aşısının avantajlarından biride, donör bölgedeki ince telli saçların saç aşısı uygulandıktan sonra kalınlaşmasıdır. Ayrıca donör bölgeye uygulanan saç aşısı sayesinde folikülogenesis oluyor ve bu bölgedeki saç fokiküllerinin artmasında rol oynuyor. Bu da hastalar için alınabilecek foliküler ünite miktarını artırıyor ve nakledilecek saç sayısını artıyor.

Bu sayede santimetre kareye nakledilecek saç miktarı daha yüksek sayılara ulaşıyor.

saç aşısı hakkında herşey

Aşılı saç ekimi nasıl yapılır?

Aşılı saç ekiminde iki ayrı uygulama şekli kullanılmaktadır. Birincisinde amaç donör bölgeyi güçlendirerek saç nakline hazırlamaktır. Saç aşısı ameliyat öncesinde donör bölgeye uygulanıyor. Bu uygulama donör bölgedeki foliküler ünitelerin artışını ve kalınlaşmasını sağlıyor.

Aşılı saç ekimi hastalardan daha yüksek sayıda saç alma olanağı sağlıyor. Bu nedenle hastalara defalarca saç nakli yapılabiliyor. İkinci uygulama yöntemi ise ameliyat esnasında saç nakli ile birlikte uygulanan saç aşısıdır. Bu uygulamada hasta zaten saç nakline hazırlandığı için donör alana lokal anestezi ile uygulanıyor. Lokal anestezi uygulandıktan sonra saç aşısı hazılanarak, saç nakli yapılmadan önce saç aşısı uygulanıyor. Lokal anestezi uygulandığı için hasta işlem esnasında herhangi bir acı hissetmiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.