KadincaSayfa.Com

Akut Farenjit

Akut Farenjit

Akut Farenjit

Akut farenjit, yutak bölgesinde meydana gelen iltihaplanma durumudur. Akur farenjit de bakteriler aniden ürer ve kısa süre yasarlar. Bademcik dokusu aynı anda yutak ile birlikte etkilenmiş olabilmektedir. Yalnızca bademcik dokusunun iltihaplanması, tonsillit olarak da değerlendirilebilir. Farenjit özetle tanımlarsak boğaz mukazasının iltihaplanması diye ifade edebilir. Aniden meydana gelmesi halinde akut farenjit, lakin uzun süre devam ederek ortaya çıkıyorsa kronik farenjit diyebiliriz. Grip ya da soğuk alınganlığı sebebiyle boğaz mukazasının üzerine yerleşen bakteriler iltihaplanmaya neden olabilir. Ses kısılması, boğazda kuruluk, boğaz ağrısı gibi sıkıntılar ortaya çıkar.

 

Akut farenjit, herkeste görülebilen, virüslerin neden olduğu iltihaplan vaktinde tedavi edilmediği takdirde, bakterilerde karışmaya baslar ve iltihaplanmalar daha karışık hale gelir. Boğazda meydana elen iltihaplanma, bademciklerin ve bademciklerin arkasında bulunan kaslarda iltihaplanmaya neden olur. Bu iltihaplanma da kulak ağrısına ve ateşlenmeye neden olur.

Akut farenjitin tedavisi

Akut farenjitin belirtileri

Akut farenjitin belirtileri, boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu olarak kendini göstermeye baslar. Kişinin boğazı kızarır ve mukozanın üzerinde tabaka meydana gelir. Akabinde yüksek ateş, nezle, öksürük görülmeye baslar.

Akut Farenjitin nedenleri nelerdir?

Akut Farenjit, bir enfeksiyon hastalığıdır, sıklıkla bir virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Üst solunum yolu hastalıkları sırasında eşlik eden bir hastalıktır. Ancak kronik farenjitte ana neden allerji olabilir mesela kronik sigara içimi veya sigara içilen bir ortamda bulunmak. Sık klimaya maruz kalmak da kronik faranjite neden olabilir. Ağzı açık uyumak yani burun sorunları burunda kemik yamukluğu ve et büyümesi nefes almamızı enğelelyen özellikle gece uyku sırasında ki ağzı açık uyumalar kronik farenjitin başlıca nedenleridir. Bunu yanı sıra tüketilen gıdalar mesela çok acı, ekşi limon , sirke gibi maddelerin yenmesi ve alışkanlık hale gelmesi de kronik farenjite neden olmaktadır. Ana neden ortadan kaldırıldığında eğer bu alerjikse alerji nedenler kaldırıldığında kronik farenjit de ortadan kalkacaktır. Yada burnumuzda bir sorun varsa bu sorun ortadan kaldırıldığında yine kronik farenjit ortadan kalkacaktır. Akut farenjite dediğim gibi bir bakteriyel yada viral bir hastalık olduğu için onuda tedavisi farklıdır. Farenjiti engellemek için: Gıdaları çok sıcak veya soğuk tüketmemelisiniz.

Akut farenjitin tedavisi

Akur farenjit hastalığına bakteriler sebep olmuşsa antibiyotik ilaçlar alması gerekir. Ancak akut farenjit tedavisinde kullanılan ilaçlar, uzun süre kullanılmaya devam edilirse bağırsaklardaki bakterileri de yok etmeye baslar. Ardından sindirim bozukluğuna neden olmaya baslar. Bu sebeple TahitianNoni tedavisi daha faydalı olur. Tedavi sürecinde sigara, alkol, eksi besinlerden uzak durulması gerekir. Sıvı gıdalar tüketmesi, tuzlu su ile gargara yapılması gerekir. Özellikle kaloriferli evde oturanların, mutlaka kaloriferin üzerine bir bardak su koymaları gerekir. Böylece odanın kuruyan havası bir nebzede olsa kırılmış olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.