Bayram Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Bayramda aldığınız kilolardan nasıl kurtuluruz?

Bayramda ne yaparsak yapalım, kilo aldırıcı besinlerden kaçamayız, bayramın ilk günü gıdada doz aşımı yapmayacağım derseniz deyin. Her gittiğimiz yerde o nefis zeytinyağlılar, şerbetli, şerbetsiz tatlılar adeta bizi kıtlıktan çıkmış gibi yememize neden olacaktır. Bir de sevdiklerimizin ben siz geleceksiniz diye arefe günümü yemek yapmakla geçirdim, akşamın kaçında mutfaktan çıkabildim diyorsa, artık yapacağız hiç bir şey yoktur. Caresiz yapılan her şeyden tadacaksınızdır hal böyle olunca bir kaç kiloyu göze alıp yemeye 3-4 gün boyunca kendinizi rahat bırakacaksınız, başka care yok. Ya kalp kıracaksınız ya da kilo alacaksınız.
Artık size kalan bayramda aldığınız kiloları, bayram sonrası dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat ederek kilo vermek olacaktır. Ne yapabiliriz? Öncelikle sabah kahvatımıza dikkat etmeliyiz, en geç 1 saat içinde kahvaltı yapmaya dikkat etmelisiniz kahvaltıda: hazır gıdalar yerine, taze ve sağlıklı besinleri tüketmeye çalışın. Örneğin yağsız beyaz peynir, yumurta, domates ve salatalık olabilir. Beslenmenizi üç ana öğün ve üç ara öğün olarak ayarlamaya dikkat edin. Öğün atlamamaya özen gösterin.
Bayramda alınan kilolardan kurtulun

 

Bayram sonrası zayıflamak için günde ne kadar su içelim?

En sağlıklı içecek sudur ve insanın oksijenden sonra olmazsa olmazıdır, kişi susuz kalırsa yaşayamaz. Eğer bayram sonrası aldığınız kiloları vermek istiyorsanız günde 2-2,5 litre su tüketmelisiniz. Daha fazlası böbrekleri yoracağı için aşırıya kaçmamak gerekir. Su içmek için susmayı beklemeyin, nereye giderseniz gidin yanınıza mutlaka su alın. Suyun sağlığa etkisi çok fazladır, su toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Bayramda aldığınız kiloları vermenize yardımcı olur ve ayrıca besinlerin emilimini, sindirimini, hücrelere taşınmasını sağlar.

Bayram sonrası özellikle hangi yiyeceklerden uzak durmalıyız?

Bayram sonrası özellikle, karbonhidrat seçimine dikkat edilmelidir. Patates, kek, beyaz ekmek gibi kan şekerini yükselten ve çabuk acıktıran yiyecekler yerine. Uzun süre tok tutan, kepekli makarna, tam tahıllı ekmek tercih etmeliyiz bu şekilde kan şekerini hızlı yükseltmeyecektir. Tatlı krizlerimiz de şerbetli tatlı yerine, güllaç, sütlaç, muhallebi ve puding gibi kalsiyum ve protein açısından zengin olan tatları tercih etmeliyiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica