KadincaSayfa.Com

Uyurken Nasıl Kilo Verilir?

Uyurken Nasıl Kilo Verilir?

Uyurken nasıl kilo verilir hiç düşündünüz mü? Uyurken kilo vermenin mümkün olduğunu söylesek? Şaka gibi gelebilir ama şaka değil uyurken kilo vermek mümkün. Hepimiz kilo vermenin ve sağlıklı kalmanın en iyi yolunun düzenli yapmak olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Ancak istisnasız her gün egzersiz yapmasakta istisnasız her gün uyuruz. O halde uyku sırasında kilo vermek daha iyi bir fikir sayılmaz mı ?

Bilge Cafe olarak uyku sırasında kilo vermenizi sağlayacak 9 yöntemi sizler için sıraladık.

Uyurken nasıl kilo verilir 9 maddede açıklıyoruz.

9. Uyumadan önce protein karışımı içmek

Yatağa girmeden önce 30 gram kadar protein içeren bir karışım için. Bu karışım dinlenirken vücudun yaktığı kalori sayısını artırmaya yardımcı olur.

8. Akşam yemeklerinde hafif yiyin

Akşamları ağır yemek yemekten kaçının ve kesinlikle yatmadan hemen önce yemek yemeyin. Derin uyku sırasında beynimiz bir büyüme hormonu yayar. Eğer yatmadan önce yemek yerseniz, bu büyüme hormonu yiyecekleri yakıt olarak depolamak yerine yağ olarak depolar.

7. Alkolden uzak durun

Yatmadan önce alkol içmek vücudunuzun uyku sırasında alkolü metabolize etmesini sağlayarak, vücudun en fazla kalori yaktığı REM durumuna ulaşmanızı engeller. Yemek eşliğinde 1 kadeh şarap içmenizde sakınca yoktur ancak yatmadan en az 3 saat önce alkol almayı bırakmalısınız.

6. Uyku düzeninizi bozmayın

Sağlımız için düzenli bir uyku çekmemiz gerektiğini hepimiz biliriz. Ancak yoğun çalışma programları, gece geç saatlere kadar televizyon izlemek veya telefonla oynamak uyku düzenimizi alt üst eden şeylerin başında gelmektedir. Oysa geceleri düzenli bir uyku uyumak (7-8 saat arası) vücudumuzun daha fazla yağ yakmasını sağlamaktadır.

5. Uykudan hemen önce egzersiz yapmaktan kaçının

Egzersizler vücudumuzu dinç tutar, yani uykuya dalmamızı zorlaştırır. Bu sebepten, yatmadan önce egzersiz yapmak iyi bir fikir değildir. Egzersiz programınızı sabah saatlerine göre ayarlayın. Bu sayede hem gece rahat uykuya dalabilir, hem de sabah sporu sayesinde güne daha enerjik başlayabilirsiniz.

4. Elektronik aletleri yatak odanızdan uzak tutun

Yapılan araştırmalar sonucunda tabletlerden ve telefonlardan yayılan mavi ışıkların, vücudun uykuyu düzenleyen melatonin hormonunu üretmesine engel olduğu ortaya çıkmıştır.  Singapur merkezli araştırmacılar tarafından yürütülen bir başka çalışma, uzun saatler süren televizyon izlemenin, vücutta daha yüksek seviyelerde trigliseritlere (diyabete yol açan hormon) ve daha düşük adiponektin düzeylerine (yağ asitleri ve yağ asidi bozulmasını düzenleyen bir proteine) neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.

3. Termostatı kapatın

Soğukta uyumak vücudun depolanan yağı daha fazla yakarak bizi ısıtmasını sağlar. Daha fazla yağ yakmanın da kilo kaybına sebep olacağı konusunda da hepimiz hemfikir olabiliriz. Uyurken kilo vermek soğukta uyumak iyi bir faktördür.

2. Tamamen karanlıkta uyuyun

Uyurken kilo vermek isteyenler için bir diğer seçenek tamamen karanlıkta uyumak melatonin hormonu seviyesini yükselterek sadece rahat uyumanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda kalori yakmayı tetikleyen enerji bazlı hormonları da devreye sokarak kilo vermenize yardımcı olur.

1. Çıplak uyuyun

Belki kulağa garip gelebilir, ancak çıplak uyumanın vücudumuza bir çok faydası vardır. Bedeninizi serin tutarak vücudun daha fazla yağ yakmasını sağlar. Bu da daha fazla kalori yakımı anlamına gelir.

Yalnızca yukarıda verilen yöntemleri uygulayarak kilo veremezsiniz. Bu bilgiler günlük egzersizlerinize ek olarak fayda sağlaması için verilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.