KadincaSayfa.Com

Susam Yağı Hakkında Herşey

Susam Yağı Hakkında Herşey

Susam yağı nedir?

Susam yağı, omega 6 yağı içeren yunoik asit sesomol ve sesomonil denilen yağ asitleri yani antioksidan içeren hücreleri yenileyen mikroplarla savaşan susam tohumunda bulunan asitlerle birlikte demir, mineral, çinko, kalsiyum gibi çok fazla cildimize vücudumuza ve sağlığımıza faydalı bir yağdır.

Susam yağı nasıl kullanılır?

Susam yağı sabit yağ olduğu için kokusu rengi çok acık olduğu için hoş bir koku olmadığından dolayı, zeytinyağını düşünelim direk cilde sürmektense hoş kokulu masaj yağı olarak aromatik yağı olarak kullanabiliyoruz. Susam yağını da aynı şekilde tek başına kullanmak yerine tercih yine burada kendisi ama aromatik portakal yağı, melisa yağı, kekik yağı ile güçlendirerek cildimize saçımıza kullanabiliriz. Susam yağı canlandırıcı maske kürlerimiz de kullanabileceğimiz yağ olduğu gibi masaj yağların da rahatlama ve zinde tutmak için tedavi amaçlı. Basur tedavilerinden mantar enfeksiyonlarına kadar kullanabilecek faydalı yağdır susam yağını kullanma amacın neyse o konuyu iyi bilerek kişiyi bilgilendirerek her türlü yağ kulanımlarında kullanabileceğimiz sabit yağdır.

sesame oil

sesame oil

Susam yağının cilde faydaları nelerdir?

Susam yağının cilde çok faydası vardır, özellikle cildi nemlendirmek amaçlı cildin ışıltılı, oksijenli ve daha parlak görünmesi amaçlı özel tercih edebileceğimiz bir yağdır. Susam yağı kırışıklıklara çok iyi gelir 50-60 yaşlarında cilde kuruma ve mat bir görüntü var ise susam yağını tercih edebiliriz. Susam yağını cildimize sürdüğümüz takdirde cildimizde bir iki dakika içerisinde ciltte ışıltı görülecektir. Susam yağı içerdiği omega-6 yağ asitleri sayesinde hücre yenilemesi yapar ve kırışıklıkların giderilmesinde yardımcı olur. Susam yağı sadece kırışıklıklar, cildin ışıldaması cilt altındaki deri altındaki kayıplar ve hücre yenilemesini sağlamaktan çok tembelleşmiş kasları da çalıştırmaya yarar. Aynı zamanda cildimizde tedavi amaçlı mantar, egzema ve cildimizde kurumuş çatlamış yerlerde tedavi amaçlı kullanılabilir.

Susam yağı saça nasıl uygulanır?

Susam yağını saçımıza uygulamak istersek sadece kokusuz susam yağı sürebiliriz. Ama susam yağının katkısının 2 katı daha çoğaltmak istiyorsak daha da çabuk sonuçlar almak istiyorsak biberiye yağı aromatik bir iki damla biberiye yağı, kekik yağı, Hindistan ceviz yağı, badem yağı gibi bir kaç tane aromatik yağını susam yağının içerisine koyabiliriz. Ve bu karışımı saç diplerine yedirerek saç uçlarına doğruda sürdükten sonra bone yardımı ile yarım saat kadar saçta bekletiriz. Saç yıkandıktan sonra saçta ki ışıltıyı görebiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.