KadincaSayfa.Com

Şok Diyetler Saç Dökülmesine Neden Oluyor

Şok Diyetler Saç Dökülmesine Neden Oluyor

Saç dökülmesi hemen hemen kadın erkek herkesin, hayatının bir döneminde yaşadığı bir sorundur. Saç dökülmesinin nedenleri, sebepleri nelerdir diye araştırdığımızda karşımıza birçok farklı sonuç çıkar. Bunların içinde vitamin eksikliği, mevsim değişiklikleri, stres, yanlış şampuan kullanımı, yetersiz saç bakımı, kirli hava koşulları, yeterli şekilde saç yıkamamak gibi birden fazla nedenle karşılaşabiliriz.
Saç dökülmesine sebep olan bu faktörlerin yanında aslında çok büyük bir faktör olan ancak fazla dikkat çekmeyen bir diğer faktör ise, yapılan yanlış diyetler, yapılan şok diyetlerdir. Yapılan yanlış diyetlerden kaynaklanan yetersiz beslenme kansızlığa yol açarak hızla tutam tam saçların dökülmesine sebep olur. Kalan saçlarında şok diyetler yüzünden cansız, mat, kırık dolu yıpranmış saçlara dönüştüğünü görebilirsiniz. Yaptığınız şok diyetlerde özellikle protein içeren besinler yoksa saçların kısa sürede protein eksikliğine bağlı olarak hızla dökülür.

şok diyetler saç dökülmesine neden oluyor

 

Sağlıklı, parlak, canlı, kalın telli, dökülmeyen saçlara sahip olmak istiyorsanız kesinlikle şok diyetlerden uzak durmanız gerekiyor. Aldığınız besinlerin protein, çinko, B 12 vitaminleri, folik asit içerdiğinden emin olun. Zira bu vitaminler saçı ve saç kökünü besleyen, güçlendiren, dökülmesini önleyen vitaminlerdir. Saç köklerinizin besin kaynağının, sizin gün içinde yedikleriniz olduğunu unutmayın. Saçlarınız kan yoluyla beslenir dolaylısıyla ne kadar sağlıklı beslenirseniz saçlarınızda o kadar sağlıklı olacaktır ve dökülmeyecektir.

şok diyetlere dikkat edin
Bilinçsizce yapılan şok diyetler, uygulanan yanlış diyet listeleri sizi anemi yani kansızlık hastalığına iterse, dışarıdan saçalarınıza dünyanın en pahalı saç bakım ürünlerin ide uygulasanız asla saç dökülmesini önleyemez, asla saçlarınızın mat, cansız, cılız olmasının nüne geçemezsiniz. Bu sebeple saç dökülmesine çare arıyorsanız, bilmeniz gereken ilk şey saçlar içerden beslenir, dışarıdan takviye edilir olduğudur. Yani saçlarınızın dökülmesini önlemek ya da başlamış olan saç dökülmesini durdurmak için kesinlikle şok diyetlerden uzak durmalı, size uygun olmayan diyet listelerinden uzak durmalı ve dengeli, sağlıklı bir beslenme düzenine geçmelisiniz.

dikkat şok diyetler

Bunun yanında gerek duyarsanız tabiî ki dışarıdan çeşitli saç bakım ürünleri, saç bakım yağları kullanarak takviye saç onarıcılar kullanabilirsiniz. Ancak saç kökleri onarılmadan, dışarıdan sürülen saç yağı, saç kremi veya herhangi bir saç bakım ürününün tek başına saç dökülmenizi durdurması ya da engellemesi imkânsızdır.
Mutlaka diyet yapmanız gerekiyorsa, zayıflamanız ve kilo vermeniz gerekiyorsa, şok diyetler yapmak yerine kendi kan grubunuza göre diyet listesi, kendi sağlığınıza göre bir diyet listesi denemelisiniz. Aksi takdirde zayıf ama sağlıksız üstelikte saç dökülmesiyle mücadele eden biri konumuna gelebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.