KadincaSayfa.Com

Doğru diyetin püf noktaları nelerdir?

Doğru diyetin püf noktaları nelerdir?

Doğru diyetin püf noktaları nelerdir?
Sağlıklı bir yaşam için, hareket ve doğru beslenme şart, 24 saat içinde en önemli öğün ise kahvaltı peki kahvaltıda neler yenmeli? Kahvaltıda bol protein, bol ceviz, yumurta ve mutlaka yenilmesi lazım.Kahvaltıda yediğimiz yumurtanın faydaları saymakla bitmiyor, yumurta hem tok tutuyor hem de kilo verdiriyor. Eğer çok kuvvetli çok yoğun proteinli bir kahvaltı yaptığımız zaman 5 kilometre koşmuş kadar enerji sarf ediyoruz, çünkü proteinin hazmı çok zor ve güçtür dolayısı ile vücut proteini hazmetmek için enerji sarf edecektir. Günde çok sık öğünlerle beslenmek yerine 3 ögün yeterli gelecektir. Öğünlerde, bulgur, kereviz, ceviz, salata sağlıklı yemekleri tercih etmelisiniz. Salatalarda bol sağlıklı yağları kullanmalısınız, aman yağ yemeyelim dememelisiniz örneğin salatanın içine katılan domatesin içindeki lifoten ve alfa-tomatin bulunan vitaminlerin yağsız yenildiği zaman etki göstermediği çalışmalarla tespit edilmiştir. Vücut yağdan zengin beslenemeyince A-D VE K vitamini eksikliği ortaya çıkıyor, D vitamini vücudumuz için çok önemlidir.
Sağlıklı Diyet İçin, sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmeye özen göstermeliyiz, en az haftada 3 gün, yarım saat yürüyüş yapmalıyız. Yemeklerimizi yerken ağır yemeye çalışalım. Yemek pişirme yöntemi olarak ızgara ve haşlama yöntemlerini kullanalım. Yemeklerimize hayvansal yağlar yerine sağlıklı yağları tercih edelim.

sağlı-diyet-beslenme

Sağlıksız zayıflama diyetinin sağlık sorunlarına yol açtığını hatırlatan Sağlık Bakanlığı. Önemle üzerinde durarak diyette haftada, 0,5 ve 1 kilogramı geçmemesi gerektiğini, kısa sürede ve hızlı kilo kaybının şok diyetlerde birçok sorunu da beraberinde getireceğini altını çizerek vurguladı.

diyet-nasıl olmalı

Tek tip ve düşük enerjili diyetler, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, cilt kuruması, kalp ritminde bozukluk ve saç dökülmelerine sebep olabileceğini vurgulandı.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, doktor kontrolü olmadan yapılan diyetlerin sağlık sorunlarına sebep olduğu, ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği bildirildi.

sağlıklı diyet nasıl olmalı

Sağlıksız diyetlerin yoğunlaşma sorunlarına, sinirlilik ve uykusuzluğa, ishal, kabızlık gibi sindirim bozukluğuna, baş ağrısı ve böbrek taşlarına neden olabileceğini vurgulayan. Eğer diyet yapmanız gerekiyorsa mutlaka uzman yardımı alarak yapılması gerektiğini ifade edildi.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Fatma dedi ki:

    Sağlık Bakanlığı onaylı Alli de haftada 0,5 kg vermenin sağlıklı olduğunu gözümüze sokuyor resmen, şok diyetlerin sağlığı şoka soktuğuda bir gerçek aslında.

  2. sema dedi ki:

    Diyet yapmamıza gereken herşeyi yapıyorum ama hiç yararı yok beni daha cok etkiliyor ve hastalıklara yol açıyor bunun için ne yapmam lazım lütfen cevap bekliyorum

Yandex.Metrica