KadincaSayfa.Com

Saç çıkarma yöntemleri

Saç çıkarma yöntemleri

Saç dökülmesinin altında birçok etken yatar. Bazen irsi sebeplerden, bazen yaşlanmaktan dolayı, bazen ergenlik dönemine bağlı, bazen menopoza bağlı, bazen gerekli saç bakımını yapmamaya bağlı olarak saç dökülmeleri görülebilir.
Saçların döküldüğü bölgede, saç hücreleri hala canlı ise tekrar saç çıkarmak mümkündür. Dökülen saçları yeniden çıkarmak için yapılabilecek birkaç yönteme değinmek gerekirse;
Aktardan satın alacağınız susam yağı ile sarımsak yağından bir kâsenin içine birer çay kaşığı dökün ve üzerine bir kahve fincanı su ilave edip karıştırın. Bu saç maskesini saçların döküldüğü bölgeye sürerek masaj yapın. Bu saç maskesini özellikle banyodan çıktıktan sonra, temiz saç diplerine uygularsanız tekrar saç çıkarmak için oldukça etkili olduğunu göreceksiniz. Düzenli olarak uygulamanız halinde dökülen saçların yerine yeni saçların 5 ay gibi bir sürede tekrar çıktığına şahit olabilirsiniz.
Dökülen saçların tekrar çıkması için saç diplerindeki kan dolaşımın hızlanması çok önemlidir. Bu sebeple her gün 5 dakika saf zeytinyağı ile saç diplerinize masaj yapmanız ve ardından yıkmanız, tekrar saç çıkması için çok etkili olacaktır.
Saçlarınızı yıkarken kullandığınız saç şampuanları da hem saç dökülmesini önlemede hem de tekrar saç çıkarmada etkili rol oynar. Bu sebeple çam terebendi yağı içeren şampuan kullanmanız saç kırmak için etkili bir yöntem olacaktır.
Bunların yanında eczanelerde satılan dökülen saçları tekrar çıkarmaya yardımcı olan saç serumları var. Temiz saça uygulanan bu saç bakım serumları, saç köklerini, saç hücrelerini tekrar canlandırarak, yeniden saç çıkmasına yardımcı oluyor.
Ayrıca bazı kişilere biraz pahalı gelse de saç mezoterapisi ile dökülen saçların yerine saç hücreleri hala canlıysa tekrardan saç çıkararak için etkili bir yöntem olduğu söylenebilir.
sac-çikarma-yontemleri

Bazı bitki çayları ile saça yapılan masajlar veya bitki çayları ile saçı yıkamakta yeninde saç çıkması için faydalı bir yöntem olabiliyor. Örneğin ısırgan otu saç çıkarmak için oldukça faydalı. Bir miktar ısırgan otunu, bir litre kaynamış suyun içine atın ve demleyip soğumasını bekleyin. Ardından bu ısırgan çayını süzüp, kalan suyu ile önceden yıkamış olduğunuz temiz saçlarınızı bir kez daha yıkayın ve özellikle saç diplerinize ısırgan otu çayının mutlaka temas etmesini sağlayın. Durulamadan saçınızı kurumaya bırakın. Isırgan otu çayı ile saç diplerinizi yıkamanız halinde ortalama 3 ayda dökülen saçlarınızda ince ince yeni saçların geldiğini görebilirsiniz.
Dışarıdan yapılan saç bakım yöntemleri, tekrar saç çıkarmakta ne kadar etkiliyse içerden yapılan sağlıklı beslenme de tekrar saç çıkarmak için o kadar etkilidir. Bu sebeple her gün bir tane haşlanmış yumurta yemeniz, gerekli oranda çinko içeren besinler tüketmeniz veya bir tane çinko kapsülü içmeniz, dökülen saçlarınızın yeninde çıkmasını sağlayacaktır.

sac-cikarma

Etiketler:

Yorumlar
  1. ahmet lodos dedi ki:

    dökülen yerdeki saç hücreleri ne zamana kadar canlı
    kalır?

Yandex.Metrica