KadincaSayfa.Com

Rahatlatan Ayak Masajı

Rahatlatan Ayak Masajı

Vücudumuzda bulunan kemiklerin dörtte biri ayaklarda bulunmaktadır. Bir ayakta toplamda yirmi sekiz adet kemik ve kas bulunmaktadır. Vücudun ağırlığını korumaya yardımcı olan bu kemikler bir kemer seklinde düzenlenmişlerdir.

Ayak tabanı küçük kas ve bağlardan kalın ve ser bir dokuyla kaplıdır. Ayakta yüzlerce sinir bulunmaktadır. Ayak altına uygulanan masajla bütün vücudu uyarmak mümkündür. Ayaklara uygulanan masaj tüm vücudu rahatlatabilir.

Valentine Spa

 

Ayak Masajı:

Masaja uygun bir pozisyon alarak ayağı iki elimizin arasına alıyoruz. Öncelikle parmaklardan başlayarak ayak bileğine kadar sıvazlama işlemi yapıyoruz. Bilekte elimizi hafifçe çevresinde döndürüyoruz ve tekrar parmaklara dönüyoruz. Baş parmaklar ayağın üstünde olacak şekilde ayak bileğine doğru friksiyon uyguluyoruz. Daha sonra bir elimizle ayağı tutup diğer elimizle topuğa kadar ovuyoruz. Bu işlemden sonra baş parmaktan başlayarak bütün parmakları ayrı ayrı ovuyoruz. Parmakları sıkıp önce yukarıya sonrada kendimize doğru hafifçe çekiyoruz. Ayakta bulunan eklem yerlerini ovuyoruz. Baş parmaklarla ayak tabanına üç ila yedi saniye baskı uyguluyoruz. Daha sonra bütün ayak parmaklarını elimize alıp öne ve arkaya doğru hareket ettiriyoruz. Son olarak ayağın üst ve altını sıvazlayarak masajı bitiriyoruz.

 

bayanbilmis.com
Eller ve ayaklar kışın soğukla ve sıcakla her zaman temas halinde olan organlarımızdır. Dolayısı ile yüzümüzden de fazla yıpranmalara neden oluyorlar. Bu yüzden haftada 1 kez ayaklarımıza evde kendimiz masaj yapalım, öncelikle ayaklarımızı tuzlu soğuk suda 20 dakika dinlendirelim. Daha sonra sudan çıkarıp ayak havlusu ile kurulayalım. Kuruladığımız ayaklarımızı susam yağı ile ayaklarımızın alt ve üst kısmını sıvazlayarak masaja başlayalım. Bu arada susam yağını fazla sürmemelisiniz. ayak parmaklarınızı esnetilebildiğiniz kadar esnetmelisiniz. Ayağınızda bulunan eklem yerlerini tek tek ovunuz. Ayağınızın baş parmağı ile ayak tabanına bir süre baskı uygulayalım, diğer parmakları öne-arkaya hareket ettiriyoruz. Masajı önce alt tarafı sonra üst tarafı sıvazlama hareketleri yaparak bitirelim. Susam yağı, enerji dengesini korur ve romatizmal ağrılara iyi gelir.

ayak masajı

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.