KadincaSayfa.Com

Kil İle Vücut Bakımı

Kil İle Vücut Bakımı

Saç ve vücut temizliğinde eskiden beri kullanılan tabii bir topraktır. Güzelleşmek için her devirde önemini yitirmeyen ve ham madde olarak kullanılan bir şifa kaynağıdır kil. Sivilceleri iyileştirme, saçtaki kepeği yok etmesine saçlara canlılık vermesi kadar bir çok faydasını gördüğümüz bu mucize olan kili her yerden almamanızı tavsiye ederiz.
Kil doğanın insanlara bahşettiği mükemmel minerallerden biridir. Kilin saç, cilt ve vücut üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Ancak saf kil bulmak biraz zordur.
Killer doğada kızılımsı, sarımtırak ve esmer renklerde bulunabilmektedir. Killer ısıtılınca kolayca yumuşayıp eriyebilmektedir. Yüksek miktarda kil içeren kozmetik ürünler ve doğal killerle yapılan vücut bakımlarında cildi yenilemek, sıkılaştırmak ve toksinlerden arındırmak için uygulanırlar.

kil ve osmanlı
hemen hemen her yerde  Kil maskeleri  hakkında yazılar görür ve okuruz. Bir toprak ürünü olan kil toz şeklinde olan doğal bir hammededir. . Türkiye,de bir çok çeşidi olan kilin beyazdan, hafif yeşil olan çeşidine kadar bol şekilde bulabilirsiniz.
Bazı kil çeşitleri eski zamanlarda hekimler tarafından tedavi amaçlı kullanılmıştır. En fazla şıfa olarak kullanılan killer beyaz ve kırmızı killerdir. Osmanlı saray hekimleri saç ve vücuta
canlılık verici olarak kullanılıyormuş. Biz maskesini yapıyoruz, ama hamamlarda kıldanlıkların içine kil koyup üzerine su döküp bir süre bekletirlermiş ve dibe çöken suyu killi suyu kullanırlarmış. Bu toksinleri atan, cildi sıkılaştıran ve temizleyen kürü her hafta 1 kez yaparlarmış.

kil maskeleri

 

Uygulaması:

Cildin ihtiyacına uygun ürünler seçilip uygulama yöntemi belirlendikten sonra ortam hazırlığı tamamlanır. Bakım yapılacak olan kişi uygulama alanına alınır. Tüm kıyafetleri çıkarılır ve hazırlanan karışım baş ve genital bölge haricinde bütün vücuda uygulanır. Uygulanan kilin kurumaması için belirli aralıklarla bir sünger yardımıyla vücut ıslatılır. Vücutta gerilme ve çekilme oluştuğunda vücudu yıkayarak kilden arındırıyoruz. Daha sonra cilt yapısına uygun tonik ve yağ ile masaj yaparak bakımı tamamlıyoruz.

doğanın kadına sunduğu mucize

 

Cilde canlılık veren kil maskesi

Mısır unu  (1 tatlı kaşığı)
Pirinç (1 çay kaşığı)
Kil (1 tatlı kaşığı)
Nemlendirici krem ( 1/2 çay kaşığı)
2 çorba kaşığı, su
Öncelikle havanda pirinçi döverek un haline getirelim, cam bir kaseye alalım üzerine diğer malzemeleri katılarak iyice karıştıralım. Karışımı yüzümüze sürelim kurur kurumaz yıkayalım. Burada dikkat etmeniz gereken fazla maskeyi tutmamanız yoksa cildinizi kurutabilir. Haftada 1 kez uygularsanız, cildinizde gözle görünülür farklılıklar hissedeceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.