KadincaSayfa.Com

Epilasyon Yöntemleri

Epilasyon Yöntemleri

Epilasyon istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesi işlemidir. Bulunduğumuz zamanda insanlar yüz ve vücutlarının bazı bölgelerin de bulunan tüylerden rahatsızlık duyarlar. Özellikle kadınlarda on sekiz ila yirmi beş yaş aralığında olanların yüzde on beşinde aşırı tüylenme söz konusudur. Bununla birlikte vücudundaki tüylerden rahatsız olan erkeklerde bulunmaktadır.

Epilasyon işlemi tıbbi ve ciddiye alınması gereken bir alandır. Epilasyon uygulamasını yapan uzman epilasyon yöntemlerini ve kılın yapısını evrelerini iyi bilmesi gerekmektedir. Epilasyon uygulamaları her ne kadar kolay görünse de her zaman bilgi ve tecrübe gerektirmektedir. Bilinçsiz kişiler tarafından uygulandığında ciltte ciddi lekelenmelere sebep olabilir. Epilasyon yöntemleri ışıklı, jelli, ampüllü, cımbızlı ve iğneli olmak üzere beş çeşittir. Ancak bunlardan cımbızlı epilasyon günümüzde artık kullanılmamaktadır.

lazerepilasyon

 

Jelli Epilasyon:

 

Bu yöntemde elektrik akımı ile kıl köküne özel jel iletilerek kılların yok edildiği bir epilasyon çeşididir. Bu yöntemde kullanılan akım yüksek frekanstır. Bu akım jeli kıl köklerine iletmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu yöntemde akım şiddeti kıl köküne göre değil kişinin acı eşiğine göre ayarlanmaktadır. Jeller kıl köklerini doldurarak yeni kıl oluşumunu önlerler yada kıl kökünü daraltarak kılları azaltır. Ancak bu yöntem kısa sürede sonuç vermediği için günümüzde pek tercih edilmemektedir.

laser-hair-removal

Ampüllü Epilasyon :

Bu yöntemde kıl köklerini zayıflatıcı bir sıvının akım ile birlikte kıl köklerine verilmesi ile gerçekleştirilen bir epilasyon yöntemidir. Bu sıvılar ampül tarzı şişelerde bulunduğu için adını buradan almıştır. Bu yöntem ciltte ve vücutta çok kalın olmayan tüylere uygulanmaktadır. Çünkü içeriğindeki bileşenler bitki özlerinden ve yosundan elde edilmiştir.

 

İğneli Epilasyon:

Bu yöntemde bir iğne yardımıyla kıl köklerine akım verilerek kılların kalıcı olarak yok edilmesi amaçlanan bir epilasyon tekniğidir. Bu yöntem epilasyon uygulamalarında en etkili teknik olarak bilinir. Bu epilasyon yönteminde üç çeşit akım bulunmaktadır. Bunlar termoliz, elektroliz ve blend yöntemidir.

lazer-epilasyon2

Işıklı Epilasyon:

Bu yöntem sağlık çalışanı tarafından uygulanması gereken bir tekniktir. Işıklı epilasyon ışık enerjisini kullanarak kıl köklerini tahrip etmek amacıyla kullanılan sistemlerdir. Lazer ve foto epilasyon olarak iki yöntemi bulunmaktadır. Lazer uygulamaları kısa sürede sonuç veren etkili bir yöntem olmasından dolayı fazla tercih edilmektedir.

Lazer-Epilasyon-Zararlari

 

Lazer epilasyon yaptıracağımız merkezi nasıl seçmeliyiz?

Günümüzde son yönetmelik değişiklikleri ile lazer epilasyon artık yalnızca dermatolog yada plastik cerrah denetimindeki muayenelerde ve polikliniklerde vede hastanelerde yapılabilmektedir. Lazer epilasyon yaptıracağımız merkezi seçiminde yetkili, doktor bulunan kurumlar tercih edilmelidir. Lazer epilasyon yapılacak olan mekanda bi takım fiziki şartların bulunması gerekmektedir. Özel olarak bu işin yapılabilmesi için bu mekanın ayrılmış olması klima gibi ortamın ısısının sabit tutacak alt yapının bulunması. Hijyen koşullarına dikkat edilmesi önemli faktörlerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.