KadincaSayfa.Com

Harika Maraş İşi Modelleri

Harika Maraş İşi Modelleri

Maraş işi işlemeler, çok şık ve güzeldir. Bu işleme tekniğinin tarihi eskilere dayanır. Selçuklular dönemine kadar inen ve halk ağzında, sırma işi diye bilinir. Bu işleme Maraş ilinde yapıldığı için, Maraş İşi olarak anılır. Ülkemize, XVI yüzyılda Arap yarım adasından gelmiş ve zaman içinde gelişip milli bir isim almıştır. Şimdilerde çeyizlerimizin vazgeçilmez nakışı olarak yerini almıştır.

Yapılan araştırmalar ve Maraş’ta bu işi yapan ustaların verdikleri bilgiye göre Maraş işi XVI. Yüzyıldan itibaren ülkemize yapılmaktadır. O tarihten beri yerleşmiş, benimsenmiş ve geliştirilerek, milli işimiz haline getirilmiştir.

Bu işleme ilk Maraş ilinde yapılmaya başlanmıştır. Ve zaman içinde “MARAŞ İŞİ” adını almıştır. Maraş’ta halk arasında “SIRMA İŞİ” olarak adlandırılır. Günümüzde osmanlı dönemlerinde yapılan Maraş işi ürünleri müzelerde, görmemiz mümkündür. Müzelerde görülmeye değer çok nadide değerli ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünler bir çok anlamda çok önemli ürünlerdir, hem malzeme hem de teknik açısından önemlidirler.

Günümüzde Maraş işi tüm olgunlaşma enstitülerinde ve kız Meslek Liselerinde kurulan atölyelerde Maraş işi tekniği ile ilgili eğitimler verdirmektedirler.

Maraş işinde sırası ile Sarma, Verev Sarma, Yarma Sarma, Kabartma Sarma, Delikli Sarma, Pesent, Düz Pesent, Verev Pesent, Balıksırtı, Hasır İğne, işlemler sırası ile uygulanır. Sıradaki işlemler bir birini tamamlarlar. maraş işini yapmak için öncelikle desen kağıdı hazırlanır. Daha sonra salpa hazırlama işine geçilir. Donra desen teyelleme yapılır. Deseni oyma işi yapılır, deseni kumaşa yapıştırma işine geçilir. Kumaşı işlemeye hazırlayabiliriz. Hazırlanan kumaşı kartona turturmalıyız, artık sim veya sırma ile maraş işini yapmaya geçebiliriz. Artık kartonu kumaştan temizleyebiliriz. Eğer desen işlenecekse, kabartma kartonunu hazırlamalıyız, pesent iğne yapılır, daha sonra verev pesent iğnesini yapılır. Son olarak Maraş işinin hazır iğnesini yaparız.
Tüm fotoğraflarımızın büyük halini görebilmek için aşağıdaki fotoğraflardan birine tıklayarak GALERİMİZE gidebilirsiniz…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.