KadincaSayfa.Com

Etamin Seccade Örnekleri

Etamin Seccade Örnekleri

Etamin nedir? Nasıl yapılır?

Etamin seyrek dokunmuş, bir kumaş ve bunların içinde seyrek dokunmuş olduklarından dolayı bunların içinde delikleri olan bir kumaştır. Ve kumaşın işlenmesine de etamin işi denmektedir. Etamin işini yapmak için, öncelikle bir motife ihtiyacımız vardır, motifi kumaşa uygulamamız gerekiyor bunun içinde iplik kasnak ve etamin iğnesi gerekiyor. Etamin işlemek için öncelikle kumaşı kasnağa yerleştirmemiz gerekiyor. Kumaşın kasnakta sıkı olması gerekiyor, Daha sonra etamin ipini etamin iğnesine geçiriyoruz, yapacağımız motife göre iplik renklerini seçmelisiniz. Örneğin bir dal işleyeceksek, yeşil bir ip uygun olacaktır veya bir gül işleyeceksek pembe, kırmızı gibi bir çiçeğe uyacak renkleri uygulayabilirsiniz. İşleyececeğiniz motifi, dergilerde veya internette bulabilir ve kumaşa sayı yöntemi ile uygulayabilirsiniz. Etamin desenleri, çiçek, sarmaşık ve kuş figürleri gibi doğal desenlerdir.

Etamin çiçek figürü nasıl yapılır?

Gerekli malzeler: Etamin kumaşı, 2 tane ip kukası (kırmızı ve yeşil renk) kasnak, makas ve etamin iğnesi. Ufak bir çiçek motifi yapacağız, gonca gül motifini yapamak için önce kumaşı kasnağa sıkı bir şekilde oturtalım. Daha sonra yeşil ipi iğneye geçirip kumaşın herhangi bir yerinden iğneyi geçirelim. Yan yana 4 tane çarpı işi yapalım, ilk yaptığımız çarpının üzerine çıkalım bir tane çarpı yapalım. Daha sonra yapyığımız çarpının çaprazına cıkıp bir tane daha çarpı yapalım, bu çarpının yanına 3 tane daha çarpı yapalım ve bitirelim, çiçeğin dalını yaptık artık çiçeği yerleştireceğiz bunun için ip rengini değiştirelim. Kırmızı ip geçirelim iğneye, daha sonra dalın boşluk kalan yerini doldurmak için resimdeki gibi işlemeye başlayalım.
etamin çiçek yapımı1
3 tane çarpı işareti yapalım, Bu modeli dahada büyütebiliriz ama biz küçük bir motif yaptığımız için bu kadar yapacağız.
etamin çiçek yapımı-2
Etamin yapımı, nakış işlerinin en kolay kategorisi. Çalışan genç kızlarımız rahatlıkla yapabilir. söz ve nişan bohçasına mutlaka bir tane seccade koyması gerekiyor. Çalışan, genç kızlarımız için hazırladım tüm bu modelleri. Hepsi birbirinden güzel ve kolay. Kolay gelsin.

Tüm fotoğraflarımızın büyük halini görebilmek için aşağıdaki fotoğraflardan birine tıklayarak GALERİMİZE gidebilirsiniz…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.