KadincaSayfa.Com

Çok Değişik Örgü Çanta Modelleri

Çok Değişik Örgü Çanta Modelleri

MALZEME: 6 nolu şiş,1 ebruli 1 düz ip,bambu askı
ÖRNEK: Çantamızı iki parça hazırlayacağız.
ebruli ip ile şişe 30 ilmek başlayalım 35 cm haroşa yapıp yanlardan dikelim

Kapak:

ebruli ip ile arka parçanın orta kısmına denk olacak biçimde 6 ilmek çekilir.7,5cm haroşa işleyelim ilik için 1 sıra:2 düz,2 ilmek beraber işlenip,ip şişe birkere sarılır ,2 düz işlenir.2 sıra yine haroşa işleyip bitirelim
Fırfırı (2 tane):

ebrulili ve düz ip beraber alınarak 25 ilmek alınır

1. sıra: Ters

2.sıra :düz

3. sıra: Ters

4. sıra düz ve her 1 ilmek işlendiğinde 1 ilmek çoğaltıp (50 ilmek olana kadar örülür)Bu şekildeters düz örülüp 100 ilmek olacak yine aynı şekilde 200 olacak. Daha sonra ilmekleri 2 şer 2 şer işleyip tekrar 100 ilmek kalana kadar devam edip bitirelim. Yan fırfır larıda 2 tane olup yukardaki işlem tekrarlanacak .Fakat bu defa ilmek sayısı 20 olmalı artırmalarda önce 40 sonra 80 daha sonra 160 arttırım yapıp 2 şer 2 şer işlenecek sonra tekrar 80 kalacak.bitirilecek. yan fırfırlarını çantanın yanlarına tığ ile takalım .Kapak fırfırının tekini arka parçanın üst yanına,öbür fırfırın yanlarına ön parçanın yanlarına kapağın altından gelecek biçimde birleştirin .Fırfırları düzgün biçimde geçirip teğel yapalım.Bambu sapını ve düğmeyi ekleyip bitirelim.

Kırmızı Örgü Çanta Yapılışı Anlatımlı Modeli

Afgan Tığı İle Çilek Motifli Çanta Modeli
Öncelikle 60 tane zincir çekelim, hemen ilk sıradan modeli kuracağız, dönüş yapalım ilk ilmek boşta kalacak 2. zincirden bir tane ilmek alalım, 3. zincirden ilmek alalım buraya kadar hiç ilmek almadan tığın. 4. zincirden tığın üzerine ilmek alalım ve aynı ilmeğe beş tane trapzan yapalım. Daha sonra takip eden 3 tane zinciri hiç üstüne ip almadan batıp cıkalım daha sonra yine çileğin modelini kurmak için aynı ilmeğe beş tane trapzan yapalım.Tüm sıraya bu düzeni takip ederek zincir sayısınca çilek yapalım, daha sonra Afgan tığının üzerindeki ilmekleri yine hiç üzerine ip almadan 2 ilmek 2 ilmek olarak keselim. Tıpkı şişle kese gibi keselim, taki sıra başına kadar bu işlemi yapalım. Bu işlemi yaparken mümkün olduğu kadar gevşek yapmaya çalışmalısınız. Son ilmeğe yeşil ipi bağlayalım ve bir ilmek alarak sabitleyelim, ilk baştaki hiç üzerine ip almadan ördüğümüz örgünün yine üzerine ip almadan yine yeşil iple örelim, çilek yaptığımız beş tane olan trapzanının da üzerine yine hiç ip almadan ilmek alarak örelim. Şimdi aldığımız 5 tane ilmeği toplayalım ve 1 tane zincir çekip sıkıştıralım ve böylece çilek formu hemen çıkacaktır. Daha sonra yine aradaki ip alınmadan örülen yeri yine ip almadan düz örelim, bundan sonraki çilekleri bu direklerin üzerine kuracağız. Yani diğer çilek modellerinin yerini kaydıracağız her seferinde. Örnegin bir sırada 5 çilek varsa ikinci sırada 3 çilek olacak. Yani, 5 ve çilek şeklinde olacak.

Aşağıdaki bütün fotoğraflarımızın büyük hallerini görebilmek için fotoğrafların herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun fotoğraf galerisine gidebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.