KadincaSayfa.Com

Kilo Vermenizi Engelleyen Doğru Bildiğiniz 13 Yanlış Bilgi

Kilo Vermenizi Engelleyen Doğru Bildiğiniz 13 Yanlış Bilgi

Herkes fit bir vücuda sahip olmak ister fakat birkaç başarısız denemeden sonra genellikle vazgeçeriz. Eğer sizde çabası sonuçsuz kalanlardansanız, muhtemelen yanlış yaptığınız bir şeyler var. Yeterli uyku alamamanın günlük kalori alışınızı 385 kaloriarana kadar arttırabileceğini biliyor muydunuz? Belki de sizin mükemmelliyetçi anlayışınız sizi kilo vermekten alıkoyuyor. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu içeriğimizi sonuna kadar okuyun.

Bilge Cafe sizin için kilo vermeye giden yolda sizi engelleyebilecek 13 yanlış bilgiyi derledi. İyi incelediğinize ve not aldığınıza emin olun!

Diyet Yapmanın Size Kilo Verdireceğini Düşünüyorsunuz

Kulağa tuhaf geldiğini, hatta hayal kırıklığı yarattığını biliyoruz, ancak ne yazık ki doğru. Diyetler sadece istenmeyen birkaç kilodan kurtulmak için alabileceğiniz geçici önlemlerdir. Buradaki anahtar kelimemiz “geçici”. Günlük aldığınız kalori miktarını birden azaltmak, metabolizmanızı da yavaşlatan bir durum ve bu durum sonucu vücudunuz yiyecek bulamayacak durumda olduğunuzu düşünerek yağ depolamaya ve metabolizma hızını yavaşlatmaya başlıyor. Bu sebeple kısa sürede kaybettiğiniz birkaç kiloyu 1-5 yıl içinde tekrar almanız oldukça olası.

Yapmanız gereken ilk şey yaşayış şeklinizi değiştirmek olmalı. Bunu bir diyet olarak düşünmeyin, belli değişiklikler yapmalı ve bu değişikliklerle hayatınızın sonuna kadar yaşamaya hazır olmalısınız. Uzmanlar bu değişikliklerin daha sağlıklı bir hayat için vazgeçilmez olduğunu söylüyor ve adımları şu şekilde sıralıyorlar:

Kahvaltıları es geçmeyin.
Daha fazla hareket edin.
Her zaman doğru restoranları seçin.

Tüm değişikliklerin birden bire gelmesine gerek yok. Kendinize her adımı gerçekleştirmek için süre tanıyın. Yerleşmesini bekleyin ve bir sonraki adıma geçin.

Yemeklere Sos Eklemeye Düşkünsünüz

Çok bariz olan bir diğer konu ise sosların da size lezzetleri yanında bir sürü yeni kalori kattığıdır. Hayır, mayonez ve zeytinyağından bahsetmiyoruz. Sağlıklı bir meze olarak bilinen humus bile 100 gramında 177 kalori içeriyor. Fark etmemiş olabilirsiniz ama sosa batırdığınız tüm o sebzeler diyette bahsedildiği şekilde tüketilmezse bütün planı bozabilir.

Yemekleri Serbest ve Yasak Olarak 2’ye Ayırıyorsunuz

Eğer kilo vermek istiyorsanız sağlıklı beslenmelisiniz. Ancak hepimiz bir parça çikolata için kendimizi kaybedecek seviyeye gelebiliyoruz. Diyet yapan herkes bilir, o dayanılmaz istek ve ardından gelen suçluluk duygusu aramızda yaygındır.

Beslenme uzmanı Abby Langer şöyle diyor; Bir adet dondurma yemek sizin kilo almanıza neden olmaz. Hele ki başarısız olduğunuz, hatta çok kötü bir insan olduğunuzu hiç göstermez. Eğer başarısız olduğunuzda kendinizi yemeğe şartlarsanız gerçekten başarısız olup verdiğiniz bütün kiloyu geri alırsınız.

Tüm pasta, börek, hamburger gibi küçük ödüllerden kendinizi mahrum bırakmayın. Eğer istiyorsanız yiyin sadece dikkat etmeniz gereken şey ölçüyü kaçırmamak.

Acıkmaktan Korkuyorsunuz

Açlık düşmanımızdır, değil mi? Ne yazık ki yanlış biliyorsunuz. Aslındaki dünyadaki en sağlıklı şeydir. Tabi ki haftalarca yemek bulamayacak durumda olmanızdan bahsetmiyoruz. Yemek yediğiniz zaman vücudunuz besleyici maddeleri özümser ve sizden daha fazlasını ister. Bir beslenme uzmanı olan Mary Vance, öğün saatlerinize sadık kalarak yemenin vücudunuza oldukça faydalı olduğunu söylüyor. Bu faydaları sıralamak gerekirse:

Büyüme hormonu salgılama hızınız artar.
Besinleri daha iyi sindirmenizi sağlar.
Kan şekerinizi düzenler.
Vücudunuz grelin hormonu salgılar.
Grelin hormonu sayesinde daha rahat öğrenirsiniz ve depresyonla daha kolay savaşırsınız.

Ayrıca ne kadar açsanız yemeklerden o kadar fazla tat alırsınız. Bir kase çorba bile size lezzetli bir hamburger gibi gelebilir.

Meyve Sularına Fazla Önem Veriyorsunuz.

Biliyoruz ki evde kendi yaptığımız meyve suları dışarıda satılan her şeyden daha sağlıklı, ancak kilo vermeye çalışıyorsanız bütün diyet mahvedebileceklerini unutmamanız gerekiyor.

Araştırmalar gösteriyor ki, sıvı yiyecekler katılara göre daha az doygunluk yaratıyor. Yani bir portakal yemek, sizi onun suyunu içmekten daha uzun süre tok tutacaktır. Ayrıca size ihtiyacınız olan lifleri de sağlamıyor. Bu sebeple bardağınıza mümkün olduğunca meyvenin posasını da eklemeyi ihmal etmeyin.

Aynı şey smoothie (meyveli buzlu içecek) için de geçerli. Evde yaptığınız bu meyveli sağlıklı içecek kullandığınız meyveye göre 150-300 arası kalori barındırıyor. Yarım saat içinde acıkacağınızı hissettiğiniz zaman bu içeceğe yöneldiğinizde ihtiyacınızdan daha fazlasını tüketmiş oluyorsunuz. Eğer eklemek konusunda kararlıysanız, kalorileri günlük aldığınız miktara eklediğinize emin olun.

Uykunun Gücünü Hafife Alıyorsunuz

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi uykunun daha sağlıklı beslenmenize yardımcı olabileceğini söylüyor. İyi bir gece uykusu kilo vermenizi engelleyecek olan yağ, karbonhidrat ve şekeri daha az tüketmenizi sağlayacaktır.

Uyku eksikliği, aksine daha fazla yemenize sebep olur. Günlük kalori alış miktarınızı 385 kaloriye varana kadar arttırmanız diyetiniz için pek de uygun olmaz. Uykusuz kaldığınızda kendinizi uyanık kalmak için daha fazla yerken buluyorsunuz. Eğer o kilolardan kurtulmak istiyorsanız günlük düzenli 8 saatlik uyku son derece önemlidir.

Yemeklerinizi Çiğnemeden Yutuyorsunuz

Ne yazık ki her zaman yemeğimizin tadını çıkarmak için vakit bulamıyoruz. Ancak kilo vermek istiyorsanız hızlı yemek doğru bir yöntem değil. Vücudunuzun tok olduğunu algılaması 20 dakika sürüyor. Eğer hızlı yiyorsanız, ihtiyacınız olandan daha fazla kalori alıyorsunuz demektir. Ayrıca hızlı yemek asit reflü hastalığı ve tip 2 diyabet hastası olmanıza neden oluyor. Dahası, aceleyle yediğinizde yemeğinizden zevk almıyorsunuz. Açlık hakkında az önce ne demiştik hatırlıyor musunuz? Yavaşça ve keyif alarak tükettiğimiz yemek dünyanın en iyi şeylerinden biridir.

Hızlı yeme alışkanlığınızdan vazgeçmek için, uzmanlar küçük lokmalar alarak uzun süre çiğnemenizi öneriyor. Birkaç gün tekrarladığınızda yavaşladığınızı fark edeceksiniz!

Alışverişe Aç Gidiyorsunuz

Açlığın sizin için kötü olduğunu söyledik biliyoruz ve bu doğru, ancak karnınız guruldayarak gezmek buna dahil değil! Bazı araştırmalar gösteriyor ki aç iken çıktığınız market alışverişlerine daha düzensiz çıkmaya eğilimliyiz. Örneğin liste yapmadan alışverişe çıkılmayacağını bilmemize rağmen açken daha dikkatsiz oluyoruz. Dahası düşük kalorili ve sağlıklı yiyecekler yerine, yüksek kalorili ve daha sağlıksız yiyecekler seçiyoruz. Market arabasının üçte birini kaplayan abur cuburlardan hiç bahsetmiyoruz bile. Çünkü çikolatayı direk yiyerek açlığımızı bastırabilecekken tavuk alıp pişirmek daha uzun zamanımızı alacaktır ve beynimiz her zaman sorunu en kısa yoldan çözmeye programlıdır.

Son bir ekleme yapmak gerekirse, açlığımız satın aldığımız yiyecek gruplarından çok daha fazlasını etkiliyor. Açken çıktığımız alışverişlerde özellikle listesiz ve plansızsak, yemek dışında da çok fazla şey alıyoruz. Hem vücudunuzu hem de bütçenizi korumak için, asla listeniz olmadan marketin kapısından girmeyin!

Tatlının Yasak Olduğunu Düşünüyorsunuz

Tatlıya düşkün olanlar, bu madde size gelsin! Tatlı yemek kilo verme planınızı çöpe atmaz. Aksi halde hedefinize ulaşmada yardımcı bile olurlar. Tabi ki ölçümüzü bilmek zorundayız. Günlük kalori miktarınızın %20’sinin tatlıdan oluşmasında hiçbir sakınca yoktur. Diyetinizde bu şekilde değişiklik yaparak hala kilo verdiğinize şahit olabilirsiniz.

Belli bir plandan sapmanın yasak olduğu diyetler daha fazla yemenize sebep oluyor. Tatlıyı yasak veya kötü olarak görmenize gerek yok. Ne zaman isterseniz o zaman bir parça kek yiyebileceğinizi bildiğinizde, doyduğunuz zaman durmanız gerektiğimi daha kolay anlarsınız.

Yağlara Düşman Gözüyle Bakıyorsunuz

Yağlar sandığınız kadar kötü değiller. Bildiğiniz üzere üç tip yağ çeşidi vardır. Doymamış yağlar (zeytin, fındık, tohum, balık ve avokado yağları), doymuş yağlar (hayvansal ürünler ve hindistancevizi yağı) ve trans yağlar(margarin, atıştırmalıklarda bulunan ve kızartma yağları). Yeşil ışık yakmanız gerek yağlar, tabi ki de doymamış yağlar olmalıdır. Vücudunuzdan kötü kolestrolü uzaklaştırır ve daha uzun süre açlık hissetmemenize imkan sağlarlar. Ayrıca enerjik hissetmeniz de cabası. Bir diğer faydaları da yağ yakmanıza yardımcı olmaları.

Yemeklerinizi daha sağlıklı hale getirmek için doymamış yağları kullanabilirsiniz. Papila hücreleriniz doymamış yağları çok sevecek ve daha çok tat almaya başlayacaksınız.

Egzersize Çok Fazla Güveniyorsunuz

Yanlış anlamayın, egzersiz tabi ki oldukça faydalı ama tek başlarına size fazla kilo verdiremezler. Sadece fiziksel aktivite ile kilo veremezsiniz. Verdiğiniz kilonun sadece %10 – %30 arasını egzersiz ile sağlıyorsunuz(Ayağınızla müzikle beraber tempo tutmak dahil). Fazla egzersiz yaptığınızda yürüyüş sürelerinizi kısaltın yoksa çok tükenmiş hissedersiniz.

Anladınız değil mi? Beslenme planınız en önemli yardımcınız, bunun yanında egzersiz harika katkılar sağlayabilir. Kas geliştirerek gayet güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz. Artacak özgüveninizden bahsetmiyoruz bile. Size salgılatacağı serotonin sayesinde mutluluk seviyeniz bulutlara çıkabilir.

Bir Yemek Günlüğü Tutmayı Gereksiz Görüyorsunuz

Evet, yanlış duymadınız. Yazmak size gerçekten yardımcı olur. Kalori saymasanız bile yazmanızı tavsiye ediyoruz. Ne kadar büyüklükte porsiyonlar tükettiğinizin farkında olursunuz ve bir dahaki öğünlerinizde ona göre yersiniz. Atıştırmalıklarınızın zamanını daha güzel ayarlarsınız ve beslenme şeklinizi tamamen kontrolünüz altına alabilirsiniz.

Eğer yazmak sizin için çok sıkıcıysa, fotoğraf çekmeyi deneyin! Belki sizin için günlük tutmaktan çok daha fazla işe yarar. Gün içinde ne yediğinize bakmak kendinizin daha çok farkında olmanızı ve gün, hafta, ay boyunca nasıl bir programizlediğinizi görmenize yardımcı olur. Ayrıca günlük öğününüzde eksiklikleri daha kolay fark edebilir ve hemen değişiklikler yaparak programdan şaşmamayı sağlayabilirsiniz.

Fazla Mükemmeliyetçisiniz

Sonuncu ve en önemli hatırlatmamız, kilo verme yolculuğunuzda kimsenin mükemmel olmadığını mutlaka hatırlayın. Bazı insanlar beklenenden daha yavaş kilo verirken kimileri daha hızlı verir. Kendinizi üzmeyin ve plana sadık kalın. Eğer fazla tatlı yiyerek kalori limitinizi aşarsanız kendinizi suçlamayın yalnızca insansınız bunu aklınızdan çıkarmayın. Kendinize kötü davranırsanız sadece daha fazla yemek yersiniz.

Eğer %100 mükemmel değilseniz bu dünyanın sonu değil. Hedefinizin %80 – %90’ına ulaştıysanız bile bu gerçekten büyük bir başarı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.