KadincaSayfa.Com

Kilo Almamıza Sebep Olan 6 Sabah Alışkanlığı

Kilo Almamıza Sebep Olan 6 Sabah Alışkanlığı

Hepimizin sabahları uykudan uyanır uyanmaz yaptığımız farklı alışkanlıkları vardır. Çalar saati 5 kez üst üste ertelemek, güne başlamadan evvel bir kaç dakika boyunca açma-germe hareketleri yapmak veya yarım saat boyunca sıcak bir duş almak bu alışkanlıklardan bazılarıdır. Ama bazı alışkanlıklar vardır ki bunları sabah yaptığınızda istenmeyen kilolara sebep olurlar.

Sizin için bu alışkanlıklardan 6 tanesini derledik.

1. Güneş ışınlarından faydalanmamak

Yapılan araştırmalara göre eğer sabah uyandığınızda güneşliklerinizi kapalı tutarsanız, güneş ışınlarının kilo kaybını sağlayan özelliklerinden faydalanamazsınız. Uyandıktan hemen sonra güneş ışınlarından faydalanan kişilerin vücut kitle endekslerinin karanlıkta kalanlara oranla daha düşük olduğu tespit edilmiş. Yine bu çalışmalar gösteriyor ki, uyandıktan sonra 20-30 dakikaaralığında güneş ışığından faydalanmak vücut kitle endeksini düşük tutmak için idealdir.

2. Düzenli olarak tartılmamak

Sabah duş aldıktan sonra tartıya çıkmayı çoğumuz es geçeriz. Ancak yapılan bir araştırmaya göre sabahları tartıya çıkmayı erteleyen insanlar – özellikle kadınlar– daha fazla kilo alıyorlar. Araştırmacalar sabah tartısını kaçırmayan kadınların yeme-içme alışkanlıklarının daha düzenli olduğunu ve kilolarına daha fazla dikkat ettiklerini söylüyorlar.

3. Sabah kahvaltılarını atlamak

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür” sözü boş yere söylenmemiş. Eğer sabah kahvaltısı yapmazsanız, günün geri kalan zamanında oldukça düzensiz ve sağlıksız bir beslenmeyle geçirirsiniz. Dengeli yapılmış bir kahvaltı, vücudunuzu diğer öğünler için hazırlar ve düzenli yemek yeme alışkanlığı kazandırır. Ayrıca düzenli kahvaltıyaparsanız kafeine olan bağımlılığınız azalacak ve günün ortasında mideniz kazınmayacaktır.

4. Yatağınızı düzeltmemek

Eğer sabah kalktığınızda yatağınızı düzeltmeyi ihmal ediyorsanız, bu alışkanlığınızı tekrar gözden geçirmenizde fayda var.  Sabah uyanınca yatağınıtoplayan insanların güne başlama enerjisi toplamayanlara oranla daha yüksek ve bu alışkanlığa sahip insanlar o günün akşamında yatağa girdiklerinde daha rahat bir uyku çekiyorlar. Rahat uyku çeken insanların vücut kitle endeksi ise gözle görülür bir şekilde olumlu oluyor.

5. Uyanır uyanmaz kahve içmek

Uzmanlar sabah kalkar kalkmaz bolca kahve tüketmenin – eğer su ile dengelenmezse –  bel genişliğine sebep olan en önemli unsur olduğunu belirtiyorlar. Sabah kahve yerine su içmek ise çok daha faydalı çünkü su, metabolizmanızı hızlandırıyor, beyninizin daha iyi çalışmasını sağlıyor ve vücudunuzun zararlı toksinleri dışarı atmasına yardımcı oluyor.

6. Çalar saati ertelemek

Gereğinden fazla uyuma ihtiyacı genellikle kötü diyetlerle ve kilo almaylailişkilendirilir. Nasıl ki kısa süreli uykular kişinin yeme içme konsantrasyonunu etkileyip kişiyi abur cubur yemeye yöneltiyorsa, aynı şekilde uzun süreli uykular sonucunda da beden yeterli uyku süresini ayarlayamıyor,  vücudun kan şekerini dengelemesini engelleniyor ve kilo almaya yol açıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.