KadincaSayfa.Com

Kepek Önleyici Bitkisel Bakım

Kepek Önleyici Bitkisel Bakım

Öncelikle işe saç temizliği ile başlayalım, bunun için düzenli olarak kepek önleyici bir şampuan kullanmalıyız. Mümkün olduğunca hava şartları elverdiği süre boyunca, gün ışığı almaya özen gösterelim. Çünkü gün ışığı vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri doğal yoldan alma şansımız.
Gün içinde saçlarımızın şekli bozulmasın diye, saç spreyi, jöle veya saç köpüğü kullanırız. Kullandığımız bu ürünler kepek sorunu ile bizi karşı karşıya kalmamıza neden olan ürünlerdir. Bu ürünler yerine doğal şekillendiriçiler kullanmaya yönelmelisiniz.
Kepek vücut derisinin ince yada kalın tabaka halinde dökülmesi durumudur. Bu durum doğumdan itibaren görüle bildiği gibi ileri yaşlarda da meydana gelebilmektedir. Bu durum genellikle saçlı deride oluşmaktadır.
Saçta oluşan kepeklenme omuzlara döküldüğü zaman görsel açıdan hem kişinin kendisini hem de çevresindeki insanları rahatsız edebilmektedir. Kepeklenme bazen kaşıntı da yapabilmektedir. Eğer böyle bir probleminiz varsa ister bir uzmandan yardım alırsınız isterseniz de bitkisel bir karışım yardımı ile bu durumdan kurtulabilirsiniz. Evde hazırlaması ve uygulaması kolay bir maske tarifi daha sizlerle.

kepek sorunu ve bitkisel bakım

 

Malzemeler :

 

Bir çorba kaşığı okaliptüs yağı

İki çorba kaşığı zeytin yağı

Bir çorba kaşığı yoğurt

Bir adet E vitamini

Bir çay kaşığı deniz tuzu

İki damla lavanta

kepekten kurtulun

 

Hazırlanışı ve Uygulaması:

Okaliptüs yağını bir kaseye alıyoruz zeytin yağı, yoğurt, E vitamini ve deniz tuzunu içerisine ekliyoruz. İyice karıştırıyoruz. Karışımımız hazır olduktan sonra saç diplerimize uyguluyoruz. Bir streç yardımı ile kafamızı sarıyoruz. İki saat bekledikten sonra saçımızı duruluyoruz. Bu işlemi hafta bir kez uyguluyoruz. Eğer saç tipimize uygun ve bitkisel özlü şampuanlar tercih edersek istediğimiz gibi sonuçlar alabiliriz.

sorunsuz saç derisi

 

 

Evde hazırlayacağınız, bitkisel kürler.

Yine evde hazırlayacağınız bu ürünle kepeklenmeyi önleyebilirsiniz. Bir kaba, badem yağı damlatalım. 1 limonun suyunu, kasedeki badem yağının üzerine ilave edelim. Üzerine 1 yumurta kıralım, 2 çorba kaşığı yoğurt ilave edelim. Tüm malzemeyi iyice karıştıralım, hazırladığımız bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürelim. Yaklaşık 30 dakika bekletelim süre sonunda önce saçımızı iyice durulayalım. Daha sonra saçınıza uygun kepek önleyici bir şampuanla yıkayalım.

Isırgan otlu bitkisel bakım

750 gram (3 su bardağı) kaynamış suyun içine, beş poşet ısırgan otu çay poşetini demlenmesi için ilave edelim. Demlendikten sonra (ılınmış olmalı) bu suyla, kepek önleyici şampuanla masaj yaparak saçınızı yıkayın bir süre bekletip (3 dakika) iyice durulayalım. Bu uygulamayı haftada 1 kez yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.