KadincaSayfa.Com

İştah Kesme Yöntemleri

İştah Kesme Yöntemleri

Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda kişilerin tat alma duyusunu degişik tatlarla tatmin etmesinin az miktarda yemeye yol açtıgı ve iştah kesmede oldukça önemli olduğunu görmüşlerdir. Sürekli acıkan biriyseniz kazınan bir mide ile nasıl baş edebileceğiniz öğrenmelisiniz. İştah kesen besinler nelerdir? iştahınızı kapatın
Yumurta: Yumurta En önemli protein kaynaklarından biridir. Uzun süre tokluk hissi yaratan bu kalorisi düşük besin çok işinize yarayacaktır. Yumurta ile hem günlük protein ihtiyacınızı almış olursunuz hem de açlık hissinizi bastırmış olursunuz.
Badem: Günde 6-7 tane badem yemek, hem açlık hissinizi bastıracak hem de zengin bu kuru yemişle mineral ve lif içeren badem ile omea-3 yağ asitleri sayesinde kalp sağlığınızı korumaya alacak aynı zamanda sağlıklı cilt ve saçlara sahip olacaksınız.

Yeşil çay: Günde 1 fincan içeceğiniz yeşil çay ile vücudumuzu zehirlerden arındırabiliriz. Aynı zamanda hücre yenilenmesine, yağ yakımının hızlanmasına tokluk hissi yaşamamıza neden olacaktır, yeşil çay. En önemlisi gün boyu kendinizi enerjik hissedeceksiniz.

Sirke: Sirkenin içinde bulunan asetik asit, sindirim hızını yavaşlattığı için uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır. Adeta mucize niteliğinde olan sirke, ev temizliğinden, sağlığa, güzelliğe ve şu an saymadığımız bir çok alana etkili. Salata ve çorbalara bol sirke katarak tüketin..

Tarcın: Kan şekerinin yükselip düşmesine engel olmaktadır ve dolayısı ile kullandıktan sonra uzun süre tokluk hissi sağlıyor. Elma ve tarcın çok yakışıyor birbirine, bir elmayı dilimleyerek tabağa alın üzerine tarcın serpip ara öğünlerde yiyin. Göreceksiniz kısa sürede etkisini göreceksiniz.

iştah kesen gıdalar

İştah kesme açısından suyun da oldukça önemli olduğu görülmüştür. Su vücudumuz açısından oldukça önemlidir. Susuz kalan vücut daha çok açlık hissine kapılır, Bol miktarda alınan su iştah kesici etki yapar.

Beyin, vücuttaki enerji ihtiyacının arttığını fark ettiğinde hemen ilgili hormonları uyararak açlık hissini kuvvetlendiren kimyasal maddeleri salgılamalarını emreder. Aynı zamanda duyguları da kontrol eder kendimizi kötü hissettiğimizde veya canımız sıkıldığında bir şeyler yeme isteği bu sebeptendir.

Yemeklerin tatları, kokuları veya görüntüleri de iştahımızı açan önemli etkenlerdendir.

Yediklerimizi uzun süre çiğnemekte önemlidir. Bu uzun süren çiğneme beynimize daha çok yemek sinyali olarak gider ve iştahımız bu şekilde bastırılabilir.

İştahı azaltmak açısından egzersizlerde önemlidir, egzersiz süresince vücut ısısı ve kalori yıkımı artar. Egzersiz yapımından sonraki birkaç saat boyunca iştahımızı bastırmış oluruz.

İştahın arttıgı ögün aralarında dişimizi fırçalayarak bu duyguyu erteleyebiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yandex.Metrica